SME

Milan Kundera bol vraj udavač

O motíve, prečo Milan Kundera pred takmer 60 rokmi udal a takmer pripravil o život človeka, ktorého vôbec nepoznal, možno len chabo špekulovať. Odpoveď pozná iba spisovateľ.

Milan Kundera (1929). Z kníh: Směšné lásky, Žert, Nesmrtelnost, Valčík na rozloučenou, Nesnesitelná lehkost bytí, na české vydania zatiaľ čakajú Život je jinde, Kniha smíchu a zapomnění a tri romány písané vo francúzštine.Milan Kundera (1929). Z kníh: Směšné lásky, Žert, Nesmrtelnost, Valčík na rozloučenou, Nesnesitelná lehkost bytí, na české vydania zatiaľ čakajú Život je jinde, Kniha smíchu a zapomnění a tri romány písané vo francúzštine. (Zdroj: ČTK/GALLIMARD)

O motíve, prečo Milan Kundera pred takmer 60 rokmi udal a takmer pripravil o život človeka, ktorého vôbec nepoznal, možno len chabo špekulovať. Odpoveď pozná iba samotný slávny spisovateľ, ten však už štvrťstoročie odmieta akékoľvek rozhovory s novinármi.

BRATISLAVA. Štrnásteho marca 1950 prišiel vtedy 21-ročný študent pražskej FAMU Milan Kundera na oddelenie Štátnej bezpečnosti a oznámil miesto, kam mal prísť navštíviť svoju známu istý Miroslav Dvořáček, emigrant, pracujúci v službách západných spravodajských služieb. Na základe toho bol Miroslav Dvořáček zatknutý a neskôr odsúdený na 22 rokov, z ktorých si štrnásť odsedel.

Túto informáciu priniesol včera týždenník Respekt na základe doteraz neznámych dokumentov z pražského Ústavu pre štúdium totalitných režimov. Nájsť dôvod tohto šokujúceho činu jedného z najslávnejších žijúcich Čechov a renomovaného svetoznámeho spisovateľa sa len sotva podarí. Podľa Respektu môže existovať niekoľko vysvetlení.

Tri teórie motívu

Jedným z nich je, že to Kundera urobil na žiadosť istého svojho priateľa, ktorý žiarlil na Dvořáčka a prekážalo mu, že ten sa počas svojej krátkej návštevy Československa stretne s jeho nastávajúcou manželkou.

Iný motív dáva Respekt do súvislosti s problémom, ktorý vznikol Kunderovi a jeho dvom priateľom pre list, v ktorom sa nelichotivo vyjadrovali o vysokom straníckom funkcionárovi. Keď ŠtB list objavila, dostal Kundera oveľa prijateľnejší trest než jeho dvaja kolegovia, ktorí museli opustiť fakultu.

Do tretice je tu domnienka, že Kundera udal neznámeho človeka z potreby likvidovať triednych nepriateľov. Aj keď podobne ako mnohí neskorší slávni umelci a intelektuáli podľahol v 50. rokoch dočasne komunistickým ideálom, aby sa neskôr stal ich nekompromisným kritikom a po roku 1968 prominentným nepriateľom normalizačného režimu, všeobecne nebol v straníckych kruhoch vnímaný ako radikál. Pravda, ako včera povedal pre SME jeho priateľ a spisovateľský kolega Milan Uhde, v tom čase mohlo ísť o úprimný čin mladého presvedčeného komunistu.

Mlčiaci aktéri

Aktéri vtedajšej kauzy nám o tom už zrejme nič nepovedia. Spomínaný žiarlivý Kunderov priateľ je mŕtvy, Miroslav Dvořáček, ktorý vtedy len tesne unikol trestu smrti, sa zotavuje z mŕtvice. A Kundera, ktorý v 70. rokoch emigroval, už štvrťstoročie nekomunikuje s novinármi a do svojej bývalej vlasti chodí inkognito.

Svoj vzťah k novinárskym interview vyjadril v diele L’ art du roman, citovanom pred rokmi v mesačníku Host: „V roku 1985 som sa rozhodol: Už nikdy interview.“ Ako jeden z argumentov uviedol fakt, že „žurnalista kladie otázky, ktoré zaujímajú jeho a nie vás“.

Určite nevyjde na námestie s vyhlásením, že zhrešil

„Prekvapilo ma to, pretože vždy som mal v sebe obraz Milana Kunderu ako ušľachtilého človeka, ktorý na tajnú políciu ani netrafí,“ reagoval včera pre SME spisovateľ Milan Uhde (na snímke ČTK). Súčasne však zdôraznil, že treba byť historicky verný a v roku 1950 bol Kundera presvedčený komunista.

„Je pochopiteľné, že musel vnímať človeka, ktorý emigroval a vracia sa sem ako agent, ako nepriateľa. Dnes sa to môže vnímať inak, ale ja si tú dobu dobre pamätám, mal som vtedy štrnásť rokov, a musím sa priznať, že sám som skúmal seba, či by som dokázal človeka z blízkeho okolia udať na polícii, keby som sa dozvedel, že niečo koná proti socializmu.“

Samozrejme, Uhde sa tým nechváli, uznáva, že je to skôr stanovisko a pocit, ktoré mu dnes vháňajú krv a hanbu do tváre. „Ale som k sebe neúprosný a viem, že som vtedy tak zmýšľal. Boh ma chránil, že ma takej situácii nevystavil. A práve preto sa nemôžem stavať ani proti Kunderovi, ani nad Kunderu a súdiť ho, ja môžem stáť len vedľa neho a s ním.“

Stále je tu však obrovská ľudská tragédia človeka, ktorý len o vlások unikol trestu smrti a odsedel si v komunistickom väzení štrnásť rokov. „Prirodzene, pán Dvořáček je hrdinom tohto príbehu, postavil sa na správnu stranu, do správnych služieb, ten si zaslúži našu úctu. Ale to neznamená, že budem odsudzovať Kunderu,“ povedal Uhde.

Ďalšou otázkou je, či táto informácia zasiahne vzťah čitateľov k dielam Milana Kunderu. „Z toho by som bol nešťastný, pretože vyspelá spoločnosť, a za ňu by som rád českú spoločnosť pokladal, vie oddeliť hodnotu spisovateľského diela od toho, ako sa autor prejavoval ľudsky a občiansky.“

Uhde pripomenul príklady z literárnej histórie, keď napríklad románopisec napísal kvalitnú vec a v živote spáchal lúpežnú vraždu. „Román vydali a autor si odsedel trest. Takže dúfam, že čitatelia nebudú trestať Kunderu za to, že nebol v 21 rokoch správne orientovaný.“

Motív udavačstva sa pritom objavuje vo viacerých Kunderových dielach, hlavne v knihách Žert a Majitelé klíčů. Dá sa to vnímať ako isté vyrovnávanie sa s minulosťou? „Najbližšie k tomuto má však román Život je jinde. Takže dnes sa pýtať Kunderu, čo súdi o udavačoch, je zbytočné, práve v ňom je to veľmi pôsobivo napísané.“ Kundera podľa Uhdeho nie je typ, ktorý považuje za správne sa zo svojho hriechu vyspovedať, takže nemožno čakať, že vyjde na námestie a povie spoluobčanom, že zhrešil, keď mal 21 rokov. „Už sa k tomu vyjadril tým románom. Lepšie odsúdenie udavačstva sa v českej literatúre nenájde. Je to aj odsudok nad neskúsenou mladosťou básnikov, ktorí reagujú na svet a nemajú o ňom potuchy.“

Uhde teda odporúča nešpekulovať nad Kunderovým mladíckym činom, ale čítať spomínanú knihu. Pravda, román Život je jinde zatiaľ Kundera nedovolil v češtine vydať. „Najskôr chce jeho samizdatové vydanie, plné chýb, sám revidovať, verím, že sa toho dočkáme,“ dodal Uhde.

Alexander Balogh
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 879
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 585
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 403
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 384
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 188
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu