SME

Fotka sa dá spraviť aj škrupinkou z vajíčka

Tisíce ľudí na celom svete sa poslednú nedeľu v apríli zabávajú tým, že si vyrobia dierkovú komoru, niečo ňou nafotia a výsledok si môže pozrieť každý.

Fotené na farebný film vlastnoručne vyrobenou dierkovou komorou. Ivan Vano sa Svetového dňa dierkovej komory zúčastnil ako prvý zo Slovenska už v roku 2005. Fotografia s názvom "limpet" je z roku 2006. (Zdroj: Ivan Vano)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zázrak, je to zázrak, zvyknú občas spontánne zvolať aj dospelí vzdelaní ľudia, keď sa prvýkrát na vlastné oči stretnú s jednoduchým javom, vďaka ktorému vzniká fotografický obraz.

Kúzla prirodzených zákonitostí priamočiareho šírenia svetla síce tvoria učivo druhého stupňa na základnej škole, ak sa však preberalo len v teoretickej rovine, hlboký zážitok z pochopenia a precitnutia sa takmer s určitosťou nedostavil. Dierkovú komoru treba vidieť a zažiť. Najlepšie vyrobiť vlastnými rukami. Je to jednoduché a zábavné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svetový deň dierkovej komory

Skvelá príležitosť sa naskytne už túto nedeľu. Tradične bude patriť akcii, ktorá umožňuje prepojiť vášnivých krotiteľov svetla a nadšencov dierkoviek z celého sveta.

Ktokoľvek a kdekoľvek na svete vytvorí počas 24. apríla fotografiu na dierkovú komoru a nahrá ju na oficiálnu stránku podujatia, stane sa súčasťou bláznivo výnimočnej oslavy celkom prirodzeného javu šírenia svetla, vďaka ktorému vzniká fotografia. Inštrukcií k výrobe camery obscury - čiže temnej komory - je aj na stránke podujatia dostatok, ale inšpirácií nájde záujemca aj inde na internete habadej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Worldwide Pinhole Photography Day začal svoju tradíciu písať v roku 2001. Najprv iba skromne s takmer tristo účastníkmi z dvoch desiatok krajín. Ale už o rok to poskočilo na tisícku a na minulom ročníku sa zúčastnilo tritisíc štyristo päťdesiat svetlolapačov zo sedemdesiatich krajín. Medzi nimi napríklad aj mladý muž zo Slovenska, ktorý v Jahodnej odfotografoval akési rastlinky na dierkovú komoru, ktorú si poskladal z lega.

Pred dvoma rokmi si zasa účastníci workshopu počas pinhole dňa vyrobili dierkovky v Bratislave a odfotili na ne autoportréty a mestskú scénu z miesta, na ktorom vznikla aj prvá dochovaná fotografia z Bratislavy v roku 1839.

Veda aj umenie

Jav, na ktorom je založený aj princíp camery obscury, rozpoznal už Aristoteles v 4. storočí pred naším letopočtom. Pri pozorovaní zatmenia Slnka v tieni stromu si všimol, že svetlo, ktoré prechádza cez maličké dierky v listoch, premieta na zem jeho obrazce. Istotne čosi podobné pozorovali ľudia odpradávna, ibaže ktovie, čo si o tom mysleli. Možné je aj to, že pravekým kinom premietaným na stenu cez malý otvor kdesi v jaskyni sa už zabávali aj praľudia, len nám o tom nezanechali žiadne správy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46SK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu