
Alica v krajine zázrakov
Vrcholné dielo surrealizmu sa nepozdávalo cenzorom v Číne. Záludné výroky zvieracích postáv vraj mohli vyvolať zmätok v detských hlavách. Mysleli by si, že aj zvieratá sú také komplexné bytosti ako ľudia.

Dobrodružstvá Huckleberryho Finna
Ešte aj Meky Žbirka kedysi spieval o klasike Marka Twaina. V Spojených štátoch však ľudia citlivejšie reagovali na rasovo motivované posmešky v dialógoch. Problémom bolo slovo neger.

Kto chytá v žite
J. D. Salinger písal odviazane o prostitúcii aj depresii. Kultovej knihe mladých však najviac uškodilo to, že ju Mark Chapman čítal, keď zavraždil Lennona. Dokonca si do nej potom jeho krvou dopísal ešte jednu kapitolu.

Odysseus
Kto dospieva, zvykne sa chváliť tým, že číta Joyceovho Odysea. Väčšina ho asi nikdy nedočítala, ale v USA ho v tridsiatych rokoch zakázali pre sexuálne ladený obsah. V Austrálii ho odporúčali až po dosiahnutí dospelosti.

Lolita
O knihe Vladimira Nabokova sa zhodli úradníci na viacerých kontinentoch. Príbeh prudkého telesného vzťahu medzi dievčaťom a dospelým mužom kedysi odsúdili vo Francúzsku, v Kanade, Argentíne i na Novom Zélande.

Harry Potter
Hovorí sa, že fantaskné príbehy J. K. Rowlingovej priviedli deti späť k čítaniu. Zároveň však doteraz vyvolávajú pochybnosti, či sa deťom nebude pliesť skutočný svet so svetom čarodejníkov a či znesú veľkú mieru násilia.
