SME

Slovenská hra o tróny bola krutejšia ako televízna

Jedenásť skutočných príbehov, ktoré sú plné intríg, no nepísal ich George Martin.

Maľba erbu šľachtického rodu Balogovcov z Nemčíc s protitureckou symbolikou. (Zdroj: Archív SNA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nie sme v žiadnej fiktívnej krajine Westeros, ale v stredovekom Uhorsku. Nebojuje sa o Železný trón, ale mocenské rozbroje, chladnokrvné vraždy, znásilňovanie a intrigy sú bežnou súčasťou deja.

A je to realita, nie seriál. Ten ani nedokáže zobraziť komplexnosť krutosti života v tejto ére, herci sú dobre živení, s mejkapom na tvári a v slušnom oblečení. Z obrazovky necítiť smrad, pot a podobné pachy typické pre vtedajšiu hygienu.

Ani každodennú smrť, ktorá stredovekého človeka sprevádzala od narodenia a bola prítomná v každom okamihu jeho bytia. Bez toho, aby ho niekto vraždil, bojoval celý život o holé prežitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Likvidovali ho choroby, infekcie, epidémie a podvýživa, násilná smrť bola len šľahačkou na torte možných príčin úmrtí. Aj zlomenina či pokazený zub neraz znamenali pozvánku na druhý svet.

„Dnešný človek si ani nedokáže predstaviť, aké brutality skrývajú naše kroniky,“ hovorí archivár Radoslav Ragač zo Slovenského národného archívu.

Miestami akoby sme nedržali v rukách zápisky dejín, ale scenár. Kto sú miestni Starkovci, Lannisterovci, Boltonovci a aké boli ich osudy?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

1. Kto si vezme vdovu po Gejzovi

Ak sa pozrieme hneď na počiatky uhorského štátu, nájdeme zmienku o kniežati Gejzovi, ktorý v roku 997 nedodržal tradičný seniorátny princíp nástupníctva a za svojho následníka presadil svojho prvorodeného syna Štefana.

Proti tomu vystúpil vojvoda Kopáň, ktorý si plánoval zobrať za manželku vdovu po Gejzovi, v skutočnosti svoju tetu – sestru svojej matky, a stať sa prvým uhorským kráľom.

Kráľ Štefan vzburu potlačil, zabitého Kopáňa dal rozštvrtiť a časti jeho tela poslal na výstrahu do rôznych miest krajiny.

Aj knižné i televízne kráľovské vdovy a ich dcéry sú predmetom výhodných politických spojení. Ich obeťami sú Sansa Starková, Myrcella Baratheonová aj samotná Cersei Lannisterová.

Vo Westeroes sa politika neraz robí prostredníctvom spojenia potomkov. Žena, ktorá pochádza z vplyvného rodu, môže zabudnúť na to, že sa vydá z lásky a ženícha si vyberie ona.

Práve dohodnuté sobáše boli niečo ako politické dohody o vzájomnej podpore. Napríklad Walter Frey si vďaka ôsmim sobášom zabezpečil množstvo rôznych spojencov z viacerých kráľovstiev. A ďalšie sa snaží získať sobášmi množstva svojich detí.

Uhorská šľachta dodržiavala nepísané pravidlo, podľa ktorého snúbenci museli pochádzať z tej istej spoločenskej vrstvy. Zobrať si za ženu slúžku či prostitútku - ako to urobil seriálový Tyrion Lannister, hoci nevedomky - nebolo možné, najmä kráľovské dynastie, ktoré vládli z Božej milosti, si to nemohli dovoliť.

Prostredníctvom genealógií sa dokazoval ich slávny a dávny pôvod. Niektoré rodokmene siahali až k Adamovi a boli symbolom čistej a vznešenej krvi. O tú sa snaží v seriáli aj rod Targaryeonov, ale práve vzájomným sobášením členov rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„K sobášom príbuzných dochádzalo z majetkových dôvodov, sobáše od určitého stupňa príbuzenstva, napríklad bratranec a sesternica, boli povolené len s cirkevným dišpenzom,“ hovorí historik Radoslav Ragač.

„Sobáš, respektíve vzťah súrodencov bol incestom, hriechom a ťažkým zločinom. Bolo známe, že prináša so sebou zdravotné problémy detí, preto sa mu šľachta vyhýbala. Hoci majetky robili divy,“ dodáva.

Dvojčatá Jamie a Cersei by teda pochopenie pre svoj milenecký vzťah nenašli ani v uhorskom stredoveku.

2. Nitra, mesto bez očí a uší

Kráľ Štefan sa nemaznal ani so svojím bratrancom vojvodom Vazulom. Ten si po smrti svojho 24-ročného syna Imricha (roztrhali ho diviaky na poľovačke) robil nárok na trón.

Štefanovi však prekážal jeho príklon k pohanstvu a Byzancii, preto ho nakoniec dal v Nitre uväzniť a kat mu na jeho príkaz vypichol oči a do uší údajne nalial roztavené olovo.

V stredoveku existovalo množstvo spôsobov smrti a mučenia, popravy mali výchovný charakter, boli výstrahou a dôkazom moci a prevahy bojujúcich šľachtických rodov.

Seriálový rod Boltonovcov obľubuje sťahovanie z kože, červeného muža stiahnutého z kože na kríži v tvare písmena X má aj vo svojom erbe.

Sťahovanie z kože, po latinsky poeticky dismembracio, sa ako odstrašujúci trest smrti používalo aj v Uhorsku.

3. Vykastrovať!

Okolo roku 1113 dal kráľ Koloman zajať a oslepiť odbojného vojvodu Álmoša a jeho malého syna Bela.

Asi päťročný Belo mal byť aj vykastrovaný, to sa však nestalo a kráľa, ktorý žiadal dôkaz, chceli oklamať psími semenníkmi.

Vojvodu Álmoša mali zabiť na posvätnej pôde kláštora, najatý vrah však spadol z koňa, zabil sa a jeho telo roztrhali psy. Po svojej korunovácii za uhorského panovníka dal mladý kráľ Belo II. Slepý popraviť 68 veľmožov, zväčša tých, čo mali na svedomí jeho a otcovo oslepenie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C47A2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu