SME

Najbolestnejšia láska spravila z Marilyn Monroe presne to, čo nechcela

Pred 90 rokmi sa narodila legendárna MM, najkrajšia herečka filmového plátna, žena, ktorú poznačila v detstve veľká trauma

Nevinná, zraniteľná, krásna. Aj taká bola Marilyn Monroe. (Zdroj: Profimedia)

Celý život sa snažila o jedno. Nebyť ako jej matka. Nepôsobiť ako hysterka, troska závislá od liekov, žena bez rozumu. Nie je pravda, že matku nenávidela, hoci na začiatku kariéry ju zaprela. Tvrdila, že je mŕtva. Bolo to tak lepšie, začínajúca herečka potrebuje do filmového sveta vstúpiť s čistým listom. Nie s takou guľou na nohe, akou bola Gladys Baker.

Životopisci, scenáristi, fanúšikovia a dobová tlač tvrdia, že Marilyn Monroe zničili muži. Isto, majú na tom leví podiel. No niekde úplne na začiatku, keď sa ešte najslávnejšia blondína sveta volala Norma Jean a bola len obyčajným dievčatkom, dá sa vytušiť tragédia, ktorá z nej spravila presne to, čo nechcela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paranoidná schizofrénia

Narodila sa ako tretie dieťa filmovej strihačky Gladys, ktorá raz používala priezvisko Mortensen, inokedy Baker – podľa toho, za koho bola vydatá. V rodnom liste malej Normy Jean je uvedené meno Monroe, tak sa matka volala za slobodna.

Dve staršie deti, syn Robert a dcéra Bernice si radšej vybrali život so svojím otcom. Odišli. Zmizol aj Stanley Gifford, pravdepodobný otec najmladšej, ktorý o potomka nestál vôbec, svoju dočasnú milenku poslal na potrat. Nešla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvojdielny film Tajný život Marilyn Monroe, ktorý vznikol podľa rovnomennej literárnej predlohy J. Randyho Taraborrelliho, sa vracia k trýznivým momentom, keď sa o dvojročnú Normu naťahovali jej biologická a pestúnska matka. Gladys trpela záchvatmi zúrivosti, bola schopná svoje dieťa vytrhnúť z rúk inej ženy a utekať s ním preč. Chorobne lipla na dcére, no zároveň sa o ňu nedokázala postarať.

„Vždy som za, ak treba hrať mentálne chorú ženu. Je toľko spôsobov, ako to robiť zle, takže to bola pre mňa obrovská výzva. Myslela som si, že by to mohla byť skvelá skúsenosť, a skutočne bola,“ povedala po nakrúcaní oscarová Susan Sarandon, filmová Gladys.

Skutočnej Gladys naozaj diagnostikovali psychickú poruchu, paranoidnú schizofréniu.

Joyce Carol v románe Blondínka opisuje scénu, kde sa agresívna matka snaží drobnú Normu Jean opariť vo vani vriacou vodou, pretože z nej chce zmyť špinu jej počatia.

Prečítajte si tiež: Strčili ma do cely pre bláznov, píše v liste z kliniky Marilyn Monroe Čítajte 

Zo sirotinca k pestúnom

Útoky sa stupňovali, ako najlepšie riešenie sa ukázali steny psychiatrie. Gladys skončila na rovnakom oddelení ako kedysi jej matka, Normina babička. Vedelo sa, že zo sveta odišla dobrovoľne, spáchala samovraždu. O čo tu teda išlo? Niesla si Gladys chorobu ako bremeno genetického dedičstva? A tuší, že ho odovzdala aj dcére?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C47JZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu