Dospelí sa k svojim knižkám z detstva vracajú najmä vtedy, keď už majú vlastné deti a radi by im sprostredkovali zážitky, ktoré sa im s obľúbenými príbehmi spájajú. Čítať detské knihy je jedna z najzmysluplnejších vecí, aké s deťmi súvisia.
Knižných titulov pre ne sú každý rok stovky, my sme pre vás vybrali najkrajšie, najmä nadčasové kúsky, ktoré tento rok v domácej aj v prekladovej literatúre vyšli.
Rozprávka o lietajúcej Alžbetke
Úplná novinka, v ktorej sa spisovateľ, výtvarník a kazateľ Daniel Pastirčák sústredil na svoju mamu a knihu jej venoval k narodeninám. Jeho poetické a zároveň veľmi osobné rozprávanie približuje životný príbeh Alžbetky, jej sny, túžby, radosti, bolesti aj smútok.
V lietajúcej dievčinke, ktorá dokonca v mladosti skutočne plachtila na vetroni, stelesňuje krehkého motýľa, ktorý sa z ustráchanej kukly rozlietava do sveta za tým, čo miluje, hoci musí vydržať ťažké chvíle, keď mu život pristriháva krídla.

Rozprávky pre Elise – Príbehy kocúra Mineta
Útla knižka maľovaných rozprávok zachytáva čarovnú korešpondenciu maliara Imra Weinera Kráľa a jeho malej dcéry. Rodák z Považskej Bystrice emigroval v roku 1939 do Francúzska, po Víťaznom februári ho vyhostili a v Paríži ostala jeho malá dcérka Elise. Keď sa pokúsil o ilegálne prekročenie hraníc, zatkli ho a väznili. Aby bol dcérke bližšie, začal maľovať rozkošné príbehy, ktoré jej postupne v rokoch 1953 až 1956 posielal.
Imro Weiner Kráľ patrí medzi najoriginálnejších predstaviteľov magického realizmu a secesného impresionizmu na Slovensku. Jeho život a tvorba sa zbiehajú v jednom z pohnutých osudov veľkých osobností 20. storočia.

Pištáčik
Jeho príbehy mali byť pôvodne večerníčkovým seriálom, napokon z nich však napísal Dušan Dušek knihu. Jej prvú časť v roku 1980 ilustroval Stano Dusík, po jeho emigrácii však pripravené pokračovania museli čakať na pád železnej opony. Potom už svet šaštínskych podvadznohov, ktorí si radi robia prieky, ilustroval Peter Kľúčik.
Najnovšie tretie vydanie dnes už legendárnych príbehov o veselom chlapíkovi Pištáčikovi, jeho psovi Čujkovi a zlomyseľnom susedovi Marcelovi nanovo ožilo vtipnými a energickými kresbami výtvarníka Ďura Balogha.

Rozprávky po telefóne
Novinár a spisovateľ Gianni Rodari sa preslávil ako autor moderných rozprávok pre malých aj veľkých. Preto tak výborne fungujú jeho Rozprávky po telefóne. Sú krátke, občas až prekvapivo úsečné, neprinášajú morálne posolstvá, akoby ich autor modeloval z detských myšlienok a pravidiel.
Preto sú často vtipne absurdné a občas aj nemilosrdné až kruté. Sú živým svetom zábavy a rozmýšľania pre tých, čo sa neboja fantazírovať.

Mapy
Poľskí autori Aleksandra a Daniel Mizielińskí vytvorili veľkú obrázkovú knihu pre milovníkov geografie. Je plná krásne ilustrovaných obrazových máp, v ktorých rozkreslili desiatky štátov všetkých kontinentov a spojili ich so zaujímavosťami regiónov. V odkazoch na historické pamiatky, významné osobnosti a fakty o histórii a kultúre sa zorientujete napríklad v tom, aké je najfrekventovanejšie ženské meno na Islande, kde žijú mangalice, čo jedia ľudia v Ekvádore či ako vyzerá polárna noc vo Fínsku. Slovenské vydanie obsahuje aj špeciálnu mapu Slovenska.

Útek
Príbeh sa začal, keď sa tvorcovia stretli na knižnom veľtrhu v ukrajinskom Ľvove. Mesto s príťažlivou atmosférou vygenerovalo túžbu vytvoriť detskú knihu podobnú tým, aké vznikajú na Ukrajine ako reakcia na zložité politické súvislosti.
Spisovateľ Marek Vadas v krátkych príbehoch utekajúceho malého chlapca rozpráva jazykom, akým ho učí hovoriť čierna Afrika, kam sa po mnohé roky stále fyzicky aj v myšlienkach vracia. Vďaka ilustráciám Daniely Olejníkovej je knižka veľkolepým vizuálnym zážitkom.

Alica v krajine zázrakov
Dnes svetoznáme rozprávky napísal v roku 1865 anglický matematik a logik Lewis Carroll a venoval ich malému dievčatku s týmto menom. Neustále ohromená Alica sa vo svete imaginácií, cez príbehy s fantazijnými zápletkami, plnými rôznych rozprávkových hrdinov, mení raz na zaskočené, inokedy zasa tvrdohlavé dieťa.
Alicin príbeh si získal srdcia tvorcov na celom svete a adaptovali ho do rôznych podôb. Knižka s úžasnými ilustráciami Dušana Kállaya sa stala najkrajším vydaním na svete. Tento rok vyšla v reedícii.

Chlapec s očami ako hviezdy
Tak trochu Malý princ, ktorého pričaroval slovenský patafyzik Pero Le Kvet v spolupráci s výbornou ilustrátorkou Martinou Matlovičovou. V krátkych poetických príbehoch sa chlapec bez mena ocitne v krajine, kde sa nečakane stretáva so zázračnými bytosťami.
Nachádza nových priateľov, cez ktorých sa dozvedá nové pravdy. Niektorí hrdinovia sú známi už z knižiek tých, ktorí dnes majú vlastné deti. Kniha môže byť sprievodcom rodičov v tom, ako svoje stretnutia s obľúbenými rozprávkami dnes deťom porozprávajú.

Széchenyi
Spisovateľ, polyhistor, minister dopravy, ale aj najväčší politický protivník Lajosa Kossutha. To bol István Széchenyi, dôležitý uhorský politik devätnásteho storočia. Rozprávkové príbehy o ňom vyšli v slovenskom preklade knižky Istvána Veresa, maďarskeho autora žijúceho na Slovensku.
Približuje ho ani nie ako politika, skôr ako normálneho človeka, ktorý pravidelne navštevoval prešporský krajinský snem. V príbehoch so sviežimi ilustráciami Júlie Farkasovej vysvitne, kde v Prešporku sa vďaka Széchenyimu usporiadali prvé konské dostihy či prečo mal tak rád Petržalku.
