SME

Byť slušným je drina

Keď zázračné slovíčka nie sú abrakadabra či čáry-máry fuk.

Slušné správanie v mojej izbe (Jana Melišová, Marek Mertinko) - Archív SMESlušné správanie v mojej izbe (Jana Melišová, Marek Mertinko) - Archív SME

Naučiť dieťa slušne sa správať je veľmi dôležitou, ale aj náročnou úlohou. Nie je jednoduché vysvetliť mu používanie slov ako prosím, ďakujem alebo pravidlá stolovania tak, aby to nevnímalo ako nudné alebo čudné príkazy. Situáciu sťažuje aj to, že slušné správanie je veľmi rozsiahla téma. Od slušne vychovaných detí sa očakáva, že sa vedia slušne správať nielen doma, ale aj pri cestovaní verejnou dopravou, u lekára, v škôlke alebo v reštaurácii. Predpokladá sa, že slušne vychované dieťa vie slušne a adekvátne komunikovať s dospelými i s deťmi, s ktorými sa podelí o hračky. Slušne vychované dieťa sa nesmeje slabším, chorým či starým ľuďom, ale práve naopak, vždy im pomôže. Pre dieťa sú tieto informácie nové, často ťažko pochopiteľné, nelogické alebo neprirodzené. A je ich tak veľa! Ako dieťaťu sprostredkovať všetky potrebné informácie tak, aby ich vnímalo pozitívne a vedelo ich aplikovať v praxi? Odpoveď znie – pomocou správne vybraných detských kníh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prosím a ďakujem – základ slovnej zásoby
Kedy začať dieťa zoznamovať s témou slušného správania? Ak má dieťa jeden rok, smelo do toho. Vhodnou knihou na začiatok je leporelo Krtko a zázračné slovíčka s kultovými postavičkami Zdeňka Milera a textom od Nataše Ďurinovej. V bohato ilustrovanom leporele sú krátke básničky, pričom každá z nich obsahuje zázračné slovíčko. Aké to sú? Prosím, prepáč, dobrú chuť, ďakujem ti, dobrý deň, ahoj, vďaka... Batoľa prostredníctvom básničiek zisťuje, kedy sa ktoré zázračné slovíčko používa. Zároveň možno predpokladať, že niektoré z nich zaradí do svojej slovnej zásoby a bude ich považovať za bežne používané slová.

O slušnom správaní bez slov
O slušnom správaní môžu dieťaťu veľa povedať aj knihy, ktoré neobsahujú žiadny text, iba ilustrácie. Takéto obrázkové knihy majú niekoľko výhod. Dieťaťu sa priamo nehovorí, čo je alebo nie je slušné správanie – má šancu na to prísť samo. Umožňujú mu aj z obrázkov čerpať viac, ako len samotnú informáciu ohľadom slušného správania. Napríklad vnímať také detaily, ako je mimika nakreslených postáv alebo ich oblečenie, okolité prostredie či vtipné, ale nenápadné detaily. Umožňujú mu tiež popustiť uzdu fantázii a vymyslieť si vlastné príbehy. Presne takéto knihy tvorí Jana Melišová s ilustrátorom Marekom Mertinkom. Jana Melišová plánuje vytvoriť sériu príručiek slušného správania pre malé deti (od dvoch do štyroch rokov), ktoré prostredníctvom originálnych ilustrácií dieťaťu ukazujú rôzne problémové situácie, pričom mnohé z nich sú súčasťou aj jeho života. Každá príručka je venovaná jednej téme. Ako je jasné z názvu Ja a môj pes, táto príručka sa venuje spolužitiu dieťaťa so psom. Každá dvojstrana leporela znázorňuje konkrétnu situáciu, interakciu medzi dieťaťom a psom, pričom ilustrácia na ľavej strane vždy znázorňuje nevhodné správanie dieťaťa k psovi a na pravej strane ilustrácia znázorňujúca správne správanie. Rovnaký štýl má aj druhá príručka, ktorá sa volá V mojej izbe a dieťaťu ukazuje rôzne známe, zažité situácie – dieťa trhajúce knihu, dieťa čarbajúce na stenu či dieťa ničiace hračky a naopak, správne správanie. Melišová plánuje vydať ešte príručky – Na ihrisku, V škôlke, V obchode, Na ulici, U lekára, V kuchyni a V kúpeľni.

SkryťVypnúť reklamu

Deduško, rozprávaj
Škôlkarov môžeme zoznámiť so slušným správaním prostredníctvom príbehov. Hlavní hrdinovia obvykle riešia rozmanité problémy a prežívajú rôzne situácie, ktoré deti v škôlkarskom veku môžu takisto zažiť. Takouto knihou je napríklad Deduško, rozprávaj od Ladislava Špačeka, českého spisovateľa, autora viacerých kníh o etikete pre dospelých (Velká kniha etikety, Malá kniha etikety pro rodinu, Komiksová etiketa atď.) i pre deti a mládež (Tereza – Etiketa pro dívky, Mistr E atď.).
V slovenčine vyšla Špačkova kniha Deduško, rozprávaj , etiketa pre chlapcov a dievčatká od troch rokov. V krátkych príbehoch deduško oboznamuje svoju malú vnučku, škôlkarku Viktorku so slušným správaním. Niektoré pravidlá slušného správania deduško vysvetľuje prostredníctvom vymyslených príbehov, iné na základe konkrétnych situácií zo života Viktorky. Láskavo a zároveň pútavo a výstižne Viktorke vysvetľuje, ako sa má správať v rôznych situáciách, ale aj, prečo bolo jej správanie v niektorých prípadoch nevhodné. Viktorka a s ňou i malí čitatelia sa vďaka múdremu deduškovi dozvedia množstvo rozmanitých informácií – o pravidlách stolovania, správnom správaní v divadle či v reštaurácii atď. Veľmi užitočné sú príbehy oboznamujúce dieťa so správnym správaním v prípade, že sa stratí (Na cestách) a pri prechádzaní cez cestu (Na ulici). Za pozornosť stojí aj príbeh Mobilný telefón, v ktorom Špaček prostredníctvom deduška poukazuje na prílišnú pripútanosť dospelých k mobilným telefónom.

SkryťVypnúť reklamu

Drzá ako opica... Škorica
Neslušné správanie nie je iba doménou detí. Aspoň podľa niektorých spisovateľov, ktorí pri písaní príbehov o (ne)slušnom správaní siahli po zvieracích postavách.
Peter Stoličný vo svojej knihe Dobrý deň, opica Škorica, veselé rozprávky o slušnom správaní, deti zoznamuje s pravidlami slušného správania prostredníctvom príbehov o opici Škorici, ktorá vyšla z rozprávkovej knihy do ľudského sveta a absolútne netuší, ako vyzerá správne spolužitie s ľuďmi. Je drzá (ako opica), utáraná, nevie sa slušne správať v škole ani v reštaurácii. Netuší, že sa nesmie vysmievať iným ľuďom a ohovárať ich. Má však kamarátov – deti, ktoré pravidlá slušného správania ovládajú a opici Škorici ich trpezlivo postupne vysvetľujú. Aj Peter Stoličný vo svojej knihe poukazuje na problém súčasnosti – pripútanosť k mobilným telefónom. Opica Škorica má v tomto smere jasno. Tvrdí totiž: „Skúste občas vypnúť mobily a vnímať ticho okolo vás.“ Veľmi aktuálnu tému Stoličný spracoval aj v príbehu Ako sa správať na internete. Opica Škorica zistila, že je nesprávne šíriť prostredníctvom internetu poplašné, nepravdivé správy, urážať či vysmievať sa iným ľuďom na sociálnych sieťach a že je nebezpečné písať si s ľuďmi, ktorých nepozná.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa Berta a Oskar nevedeli správať
Dana Hlavatá, autorka mnohých kníh pre deti i dospelých, deťom vysvetľuje pravidlá slušného správania v knihe Ako sa Berta a Oskar nezmestili do kože. Ako hlavné postavy si vybrala mačku Bertu von der Mňáááu a psa Oskara. Tieto zvieratá disponujú vlastnosťami, ktoré im mnohí ľudia pripisujú aj v reálnom svete. Berta von der Mňáááu (nie Mňauková, lebo ako vraví Berta, ona je šľachtičná, nie obyčajná mačka!) je namyslená, sebecká, drzá a arogantná. Oskar je starý, zle počujúci pes, vyznačujúci sa vernosťou a dobrým srdcom. Medzi Bertou, ktorá utiekla od rodiny, a Oskarom, ktorý musel utiecť, aby si zachránil život, vzniklo krehké priateľstvo. Zažívajú rôzne situácie a šlamastiky, do ktorých sa dostanú vlastným pričinením, zlým vyhodnotením situácie a nevhodným správaním. Každý príbeh je venovaný konkrétnej oblasti slušného správania (zoznamovanie, stolovanie, obliekanie, hygiena, zdravenie...). Berta a Oskar deťom ukážu, ako sa správať rozhodne nemajú, a autorka na konci každého príbehu v skratke vysvetlí, aké správanie je v danej situácii správne. Berta i Oskar sú napriek (alebo práve vďaka) svojim nedostatkom a nevhodnému správaniu sympatické postavy, ktoré pobavia deti rôznymi veselými dobrodružstvami.Vďaka správne vybraným knihám môže dieťa získať detailnú predstavu o slušnom správaní a príbehy mu poskytujú mnoho ukážkových situácií, kedy sa dané informácie majú aplikovať v praxi. Potom už stačí „len“ nadobudnuté poznatky využiť v každodennom živote. O príležitosti určite nebude núdza.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JANA KORČEKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  3. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu