SME

Krajčírka, speváčka a herečka - Lucie Bílá

BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Lucie Bílá, vlastným menom Hana Zaňáková, sa narodila 7. apríla 1966 v českých Otvoviciach. Po tom ako sa vyučila za dámsku krajčírku, študovala spev na ľudovej škole umenia.

Jej najvernejší fanúšikovia si pamätajú, že svoju hudobnú kariéru začala písať so skupinami Rock-Automat a Arakain. Prerod Hany Zaňákovej na Luciu Bílú má na svedomí Petr Hanning. Pod týmto menom vydala v roku 1986 svoj prvý singel Neposlušné tenisky. Ešte v tom istom roku vyšla jej prvá LP platňa Lucie Bílá. Keď vystupovala v zábavnom televíznom programe Možná přijde i kouzelník, vsadila na skladbu od svojho idolu Niny Hagen. Práve toto bol moment, keď si ju všimol skladateľ a muzikant Ondřej Soukup. Ten si na speváčku spomenul pri nakrúcaní filmu Filipa Renča Requiem pro panenku - Lucie k nemu naspievala titulnú skladbu. V roku 1992 nasledoval album Missariel, ktorý vyšiel už ako CD. Ten získal šesť ocenení Česká Gramy v kategóriách Speváčka roka, Album roka, Pieseň roka (Láska je láska), Klip roka (Filip Renč - Láska je láska), Producent roka (Ondřej Soukup) a Nahrávka roka. Bílej sa tak otvorili brány na všetky smery. Krátko na to prijala ponuku účinkovať vo "výtvarnom muzikáli" Ondřeja Soukupa a Petra Kratochvíla Zahrada rajských potěšení. Zúročila tak svoje herecké schopnosti, ktoré získala pri stvárnení Eponine v muzikáli Bídníci. Na druhom albume, ktorý dostal rovnaký názov ako LP z roku 1986, spolupracovala so Soukupom a Gabrielou Osvaldovou. Lucie obhájila Českú Gramy v kategórii Speváčka roka. Po obrovskom úspechu albumu Missariel bolo prirodzené porovnávanie. Kritika ho preto prijala s menším nadšením. Sama Lucie sa na jeho adresu vyjadruje rozpačito. Podľa nej je väčšina textov na platni skôr osobnou výpoveďou ich autorky Osvaldovej a ona sama sa v nich nenašla. Rok 1995 sa v pamäti Lucie Bílej spája s postavou Lorraine v pôvodnom českom muzikáli Karla Svobodu, Zdeňka Borovca a Richarda Hesa Dracula.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Speváčke postupne prischlo herectvo rovnako ako hudba. Diváci ju mohli vidieť vo filmoch Král Ubu, Fontána pre Zuzanu II a v rozprávke Princezna ze mlejna. Neskôr päť rokov moderovala svoj televízny program Lucie na Bílo. Udomácnila sa i na muzikálovej scéne. V novembri 1996 účinkovala v muzikáli Krysař Daniela Landu. V roku 1997 sa na pultoch hudobných predajní objavili Duety, ktoré Bílá nahrala s Karlom Gottom. Obsahujú hity ako Co sudičky přály nám, Krédo, Píseň nám kouzlo skrývá, alebo Sen v nás zůstává. Vyšla aj platňa Koncert hvězd na Žofíně, kde vystúpila spolu s opernými velikánmi Petrom Dvorským a Evou Urbanovou. Od režisérky Ireny Pavláskovej prijala ponuku na jednu z hlavných ženských úloh vo filme Čas dluhů. Historický bol pre ňu máj 1998, keď ako prvý interpret populárnej hudby vystúpila na Pražskej jari, a to hneď dvakrát. Najprv s Pardubickou filharmóniou a dirigentom Douglasem Bostockem, potom s Hudbou Hradní stráže a Policie ČR pod taktovkou Libora Peška. Doposiaľ to považuje za svoj najväčší úspech v kariére. V jej diskografii pribudol album Hvězdy jako hvězdy, ktorý obsahoval prerábky osvedčených hitov. Kritika ich označila za "produkt autorskej krízy," fanúšikovia si však myslia iné - predalo sa z neho 100 000 nosičov. Čerešničkou platne bol singel Trouba. V novembri toho istého roku potešila svojich fanúšikov autobiografickou knihou Teď už to vím, možné je všechno. V roku 1999 sa dostal na rad jej ďalší album Úplně nahá. Rovnako ako v prípade predošlej platne, aj tento raz išlo o kompiláciu zahraničných skladieb. Jej cieľom však bolo zviditeľniť piesne, ktoré v tom čase neboli v našich končinách až také známe. Producentsky sa pod neho podpísali Michal Dvořák a David Koller zo skupiny Lucie. Čoskoro sa Bílá objavila v hlavnej úlohe muzikálu Johanka z Arku vo svojom domovskom divadle Ta Fantastika, ktoré vlastní spolu s producentom Petrom Kratochvílom. Johanku hrala tri roky a odohrala 825 repríz. V roku 2000 jej Herecká asociace udelila Cenu Thálie v kategórii Opereta a muzikál. V roku 2003 vyšiel album Jampadampa, ktorého sa predalo 80 000 kusov. Speváčka si zahrala aj v muzikáloch Romeo a Julie a Excalibur. V repertoári jej pražského divadla Ta Fantastika pribudol v roku 2005 muzikál Láska je láska. Hlavnú postavu v predstavení pomenovanom po prvom veľkom speváčkinom hite stvárňuje sama Lucie. V ankete Český slavík si udržala prvenstvo deväť rokov. Jej aktuálnym albumom je živé vystúpenie na CD/DVD s názvom Koncert so záznamom zo šansónového večera v sprievode skupiny Petra Maláska.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem sólových projektov spolupracovala Bílá aj na soundtrackoch k filmom Fontána pre Zuzanu II, Requiem pro panenku, Nahota na prodej, Konec básníků v Čechách, či Čas dluhů. Počas svojej takmer dvadsaťročnej kariéry predala spolu viac ako 600 000 kópií sólových albumov Missariel, Lucie Bílá, Duety, Hvězdy jako hvězdy, Úplně nahá, Jampadampa, Láska je láska a Koncert. Veľký úspech zožali Duety s Karlom Gottom - 165 000 predaných nosičov. Spomedzi albumov, na ktorých sa podieľala, si najviac fanúšikov získal Dracula s predajom 225 000 platní.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 176
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 757
  3. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 5 699
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 803
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 504
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 191
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 914
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 285
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 707
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 20 894
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 662
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 241
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 603
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 070
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 489
  8. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 5 493
  1. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  2. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  3. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  4. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  6. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  7. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  8. Tupou Ceruzou: Dobre bude
SkryťZatvoriť reklamu