SME

Autor slovenského hitu storočia - Janko Lehotský

Legendárny slovenský hudobník Janko Lehotský oslávi v stredu 16. apríla 61. narodeniny. Medzi hviezdy česko-slovenského hudobného neba sa dostal ako spevák a skladateľ. Spolu s Kamilom Peterajom napísal hity ako Roberta, Dievčatá...

Hudobník, spevák a skladateľ Janko LehotskýHudobník, spevák a skladateľ Janko Lehotský (Zdroj: TASR - Zuzana Čižmáriková)

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Legendárny slovenský hudobník Janko Lehotský oslávi v stredu 16. apríla 61. narodeniny. Medzi hviezdy česko-slovenského hudobného neba sa dostal ako spevák a skladateľ. Spolu s Kamilom Peterajom napísal hity ako Roberta, Dievčatá, Ty, ja a môj brat a mnoho ďalších. Za pieseň Úsmev, ktorú nahrala kapela Modus, získal zlatú Bratislavskú lýru. Balada Vyznanie priniesla Marike Gombitovej striebornú Bratislavskú lýru a prvú cenu na medzinárodnom festivale v Sopote (Poľsko). Ako jedna z jej najznámejších piesní sa stala dokonca hitom storočia. Úspech zožali tiež skladby Lúčenie, Tajomstvo hier a Zrkadlo rokov, za ktoré mu udelili bronzovú Bratislavskú lýru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hudobník Janko Lehotský sa narodil 16. apríla 1947 v Bratislave. Detstvo a mladosť prežil v Starom Meste. Na bratislavskom konzervatóriu vyštudoval tanec a hru na klavíri. V Ľudovej škole umenia absolvoval hru na husliach. K tancu ho priviedla matka Ella Fuchsová-Lehotská, ktorá pôsobila ako primabalerína v českých a slovenských baletných súboroch a v Bratislave založila a viedla baletnú školu. Keďže nemala dcéru, chcela odovzdať tanečnú štafetu aspoň mladšiemu synovi. V tom čase musel Lehotský ako tanečník navštevovať i hodiny klavíra. Na konzervatóriu sa tak prirodzene dostal i ku komponovaniu hudby a založil svoju prvú kapelu Young Quartet. Ďalšie hudobné skúsenosti zbieral v kapelách Ľubo Belák sextet, New Blues Five a Gentlemen.

Vojenčinu strávil Janko Lehotský ako spevák v Armádnom umeleckom súbore (AUS) v Prahe. Stal sa súčasťou formácie Reduta kvartet a zoznámil sa s mnohými hudobnými osobnosťami. Po absolvovaní vojenskej služby videl svoju budúcnosť v hudbe. S Jarom Filipom nastúpil ako telefonista do Slovkoncertu. Cez jedného pracovníka sa dostal do Face, kapely Deža Ursínyho. Skupina nikdy neabsolvovala verejné vystúpenie, chýbal jej Hammond, na ktorom hral v tom čase Alois Bouda a neskôr Marián Varga. Hudobníci veľa cvičili, mali kompletne poskladaný a koncertne postavený repertoár. Plánované vystúpenie v Anglicku im však prekazil príchod ruských vojsk.

SkryťVypnúť reklamu

Janko Lehotský sa preslávil predovšetkým v skupine Modus, do ktorej prišiel v roku 1972. S jej členmi sa poznal už v časoch, keď pôsobil v kapele Gentlemen. Lehotský sa stal lídrom Modusu a uplatnil v ňom svoj kompozičný talent, čím sa podieľal na formovaní hlavného prúdu slovenskej populárnej hudby. Ako uvádza Encyklopédia jazzu a modernej populárnej hudby, "v skupine Modus sa Lehotský uplatnil aj ako spevák, vo svojom prejave vychádzal z rozvinutého bluesového a soulového cítenia a v spojení so zastretým, mierne chrapľavým hlasom vytvoril na slovenskej scéne osobitý farebno-výrazový register". V tom čase nahral Lehotský pod značkou Opus v bratislavskom štúdiu Československého rozhlasu prvé vlastné pesničky.

V roku 1973 odišli Vladimír Kaššay, Ľubomír Stankovský a Miro Žbirka do Orchestra Braňa Hronca a Modus sa rozpadol. Janko Lehotský sa objavil v kapele Petra Lipu New Blues Five. Túžba mať vlastnú kapelu ho priviedla späť k Modusu, ktorý ožil v zostave Baláž, Nosko, Stankovský, Lehotský. Rovnako rýchlo sa však aj rozišli. Za ich opätovným rozpadom stál nevydarený koncert v Kanade. Mesačný zájazd do zámoria im priniesol niekoľko nepríjemných prekvapení. Sprevádzali argentínsky balet, kanadskú speváčku a za čudné vystúpenie dostali namiesto honorára len stravu a ubytovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Lehotský sa však nevzdal a v polovici 70. rokov založil tretí Modus. Veľkými písmenami sa do hudobnej histórie zapísal Lehotského výlet do Košíc, kde objavil Mariku Gombitovú. V roku 1976 sa do Modusu vrátil Miro Žbirka. O rok vyhrali s pesničkou Úsmev Zlatú lýru a vypukla "modusmánia".

Prvú platňu vydala kapela Modus v roku 1979. Lehotský sa popri Modusu venoval i sólovej kariére Mariky Gombitovej. Skladal a nahrával väčšinu piesní pre jej prvú sólovú platňu Dievča do dažďa a nasledujúci album Modusu Balíček snov. Kapela bola na vrchole svojej slávy. Koncertovala v Československu a ostatných krajinách bývalého východného bloku, hrala dokonca vo Vietname a Laose.

Na jeseň roku 1980 sa členovia kapely Modus rozhodli rozdeliť. Miro Žbirka plánoval založiť vlastnú skupinu a Janko Lehotský chcel naďalej hrať s Marikou Gombitovou. Speváčka však nešťastne havarovala a zostala pripútaná na invalidný vozík. V tom čase sa sformovala kapela Limit, v ktorej hral Miro Žbirka, Laco Lučenič a Dušan Hájek. Lehotský sa opäť vydal hľadať nových hudobníkov. Tentoraz skúšal šťastie v Martine. Štvrtá zostava skupiny Modus nahrala platne 99 zápaliek a Záhradná kaviareň. Po návrate Mariky Gombitovej v roku 1983 precestovali celú republiku s úspešným programom Mince na dne fontán. Onedlho znova nasledovalo striedanie hudobníkov. Lehotský hral s Kaššayom, Vanom a Stankovským, za mikrofónom sa vystriedali sólisti ako Greksa, Vyskočány, Pavlíni a ďalšia speváčka Ivona Novotná.

SkryťVypnúť reklamu

Lehotský obohacoval hudobnú scénu cez kapelu Modus, ale aj prostredníctvom ďalších hudobníkov. Spolupracoval napríklad s Karolom Duchoňom, Pavlom Hammelom, Janou Kocianovou, Marcelou Laiferovou, Petrom Lipom, Mariou Rottrovou, Věrou Špinarovou či Helenou Vondráčkovou. Príležitostne sa venoval písaniu scénickej a filmovej hudby. V roku 1986 skomponoval hudbu k celovečernému filmu Žaby a iné ryby.

Po revolúcii začali vydavateľstvu Opus konkurovať pobočky svetových firiem, ktoré zarábali aj na lokálnych hviezdach. V roku 1992 vydal Lehotský album s názvom Janko Lehotský a priatelia, na ktorom spolupracoval s Haberom, Grigorovom, Žbirkom, či vtedy novou speváčkou Gabikou Škrabákovou. Na nový album si museli Lehotského fanúšikovia počkať štyri roky. Nahrávku Čiernobiely svet pokrstil v marci 1996 a nasledovala ďalšia štvorročná pauza. V roku 2000 sa na pultoch hudobných obchodov objavil album Poslední a prví, o dva roky vydal CD Láv sa píše Love s podtitulom Modus, v roku 2003 Balíček tónov/Volume 1 a v roku 2005 Nahé Dotyky. Pri príležitosti životného jubilea, ktoré Lehotský oslávil v roku 2007, vyšiel album Najkrajšie skladby Janka Lehotského.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie pochádzajú z internetovej encyklopédie Wikipedia, z internetovej stránkyhttp://lehotsky-modus.szm.sk a z publikácie Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby (Supraphon, Praha, 1990).


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 754
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 537
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 447
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 588
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 467
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 446
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 203
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 020
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 246
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 891
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 539
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 162
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 151
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 650
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 552
  8. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 9 357
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu