Na slovenské aj európske pomery ojedinelú 175-ročnú históriu si v sobotu 22. mája pripomenie slávnostnou omšou a valným zhromaždením Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša v Trnave.
TRNAVA 22. mája (SITA) - Spevácky spolok je pokračovateľom bohatej tradície cirkevnej hudobnej produkcie v meste, siahajúcej až do prvej polovice 19. storočia. Ako pre agentúru SITA uviedol tajomník spolku Jozef Opatovský, svoju hudobnú a spevácku produkciu cirkevných skladieb prezentovali okrem Slovenska aj v Rakúsku, Taliansku a Poľsku. "Naším stálym miestom, kde pravidelne každú nedeľu o 9:00 na latinskej svätej omši účinkujeme, je trnavský farský kostol. Účinkujeme však aj na podujatiach, ktoré nemajú cirkevný charakter," dodal Opatovský.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Spolok má v súčasnosti okolo 50 členov z radov neprofesionálnych umelcov vo veku od 10 do 80 rokov. V repertoári má trnavské hudobné a spevácke teleso diela počínajúc gregoriánskym chorálom, cez polyfónie, až po modernú cirkevnú hudbu prvej polovice 20. storočia. Jedným z hlavných cieľov spolku v súčasnosti je tiež propagovať sakrálnu tvorbu slávneho trnavského rodáka a dlhoročného predstaviteľa aj dirigenta spolku Mikuláša Schneidera-Trnavského.
Súčasný spolok je priamym pokračovateľom histórie, ktorú v roku 1833 (v tom roku bol pri Dóme sv Martina založený aj bratislavský Cirkevný hudobný spolok) začali budovať v prvom Hudobnom spolku Ignác Kunszt a Ján Pitroff. V roku 1838 došlo k reorganizácii, za kapelníka bol vymenovaný František Xaver Albrecht a koncertným majstrom sa stal Ján Czarda. V ďalších rokoch vo funkcii regenschoriho pôsobil v spolku aj Anton Bernolák. Významnou postavou histórie spolku je Mikuláš Schneider-Trnavský, ktorý bol v roku 1913 vymenovaný za regenschoriho a podstatnou mierou prispel k aktivitám telesa v ďalších rokoch, keď ako dirigent, pedagóg a skladateľ viedol spolok celých 45 rokov. V súčasnosti je predsedom spolku primátor mesta Štefan Bošnák, čestným predsedom je dekan farnosti Imrich Polák a protektorom emeritný biskup Dominik Tóth.
Súčasťou tohtoročného sobotného slávnostného programu valného zhromaždenia spolku v priestoroch Arcibiskupského paláca v Trnave, ktorý sa začína o 11:00, bude aj ocenenie významných osobností trnavského hudobného života a samotného spolku, ktorý v tomto roku vo februári získal ocenenie Konferencie biskupov Slovenska - Cenu Fra Angelica.