BRATISLAVA. Modré Hory nejestvujú na scéne dlho. Lenže tento projekt tvoria dvaja raperi Bene a Lyrik, ktorí na slovenskej hiphopovej scéne noví nie sú. Prvý menovaný má za sebou úspešný alternatívny projekt Peťo Tázok, kde spolu s producentom Karaoke Tundrom vytvorili elektroakustickú verziu rapu, ktorá dala facku domácim hiphopovým klišé.
Ich vymyslené mestečko vp84 bolo zase dokonalým zrkadlom, ktoré odrážalo veľkosť i malosť Slovenska. Špecifikom projektu bol zefektovaný Beneho hlas, pôvodne dokonca koketovali s myšlienkou dýchať hélium, no robiť to na pódiu každých 20 sekúnd by bolo dosť nepraktické.
Lyrik je naopak trochu pamätník a tak trochu kľúčová postava slovenského hip-hopu. V rádiu o ňom moderuje reláciu a s projektom JSS rovnako ako Trosky vytváral podobu tohto žánra.
Klasický hip-hop sa mu však akosi prejedol. A dnes ho robí inak, aj keď tvrdí, že alternatíva je všetko to ostatné, nie Modré Hory.
((video))
„Občas môžeme vyznievať premúdro, ale aj tie literárne diela, ktoré občas spomíname, len vyvolávajú obraz, ktorý chceme,“ hovorí Bene. „Vždy sa nájde označenie, ktoré niečo osočuje. Takisto možno rýmy ostatných raperov označiť za pubertálne,“ bráni sa, keď Modré Hory niekto obviní z intelektuálnej pózy.
To však hovorí viac o dotyčného neznalosti slovenskej hip-hopovej scény, aspoň v tom lepšom prípade. V tom horšom o osobných komplexoch. Modré Hory si pritom myslia, že problémom slovenského hip-hopu je, že ho veľa ľudí súdi a odsudzuje. To je však viac-menej slovenský folklór. A neplatí to len o nejakom hip-hope.
„Nepotrebujeme neustále teoreticky rozoberať hip-hop, pretože sme dôkazom, že si každý môže robiť hudbu podľa seba,“ myslí si Lyrik. „To by som asi odporúčal každému.“
Modré Hory sú personálne previazané s projektom Quasimondo. Lyrik je zakladajúci člen oboch, Marián Jaslovský spoluzaložil Quasimondo, v Modrých Horách aktívne vypomáha.
„Sme taká rodina a nie je dôležité to nejako extrémne rozdeľovať,“ zdôrazňuje Lyrik. Modré Hory sú skôr taký mikrosvet, aj keď obaja dodávajú, že nie virtuálna realita alebo sci-fi.
Modré Hory mali byť pôvodne projektom pre pár kamarátov: nahrať niekoľko skladieb a napáliť na CD. Zrazu to však prerástlo do ponuky od vydavateľstva a do albumu.
Našťastie, Modré Hory sú podnetom pre ďalšie kapely, že sa to dá aj inak. Občas aj cestou premýšľania nad tým, čo človek vraví.