Hoci ide o najstaršiu myšlienkovú disciplínu, málokto dokáže presne povedať, čo je filozofia, alebo čím sa zaoberá filozof. Laické znalosti často nesiahajú za poznatok, že filozof „filozofuje", pričom konkrétne predstavy niekedy končia až pri astrológii či alchýmii. Možno aj na toto myslel Teodor Münz pri písaní knihy Hľadanie skutočnosti. Faktom je, že sa mu podarilo spracovať významný filozofický problém spôsobom, ktorý jeho dielo sprístupňuje aj nefilozofom.
Nejde o suchopárny traktát, ale o sériu živých úvah a esejí. Jazyk knihy je jednoduchý a prístupný, no zároveň sa v nej prejavuje jazykové majstrovstvo, keď autor raz utvorí výstižný novotvar, inokedy odhalí prekvapivú slovnú hru či si pomôže ľudovou múdrosťou.
Hlavnú úlohu v knihe však nehrá štýl, ale jej téma - problém skutočnosti. Aký je už len skutočnosť problém, povzdychnete si a bude podozrievať filozofov, že sa opäť zamýšľajú nad vecami, ktoré okrem nich nikoho netrápia. Münz však upozorňuje, že aj keď je skutočnosť pre nás niečím samozrejmým, úlohou filozofie je všímať si aj samozrejmosti. Nie však len z toho „samozrejmého" hľadiska - táto práca sa koncentruje práve na to, čo sa pri chápaní skutočnosti opomínalo.
Otázka skutočnosti je výnimočná tým, že je prítomná v každom poznávaní, hoci nie vždy zjavne a uvedomene. Münz sugestívne odhaľuje, že pri každom pýtaní sa, diskusii a skúmaní ide práve o skutočnosť - o to, ako sa veci majú „naozaj".
Často hľadáme príčinu, podstatu, zmysel, pravdu - všetko sú to len odlišné pomenovania pre skutočnosť. V tejto súvislosti rezonujú autorove slová: „Snažím sa nadhodiť problém skutočnosti po svojom, chcem zaujať aj čitateľa -nefilozofa a ukázať mu, že ide výsostne aj o jeho problém."
Z filozofického hľadiska sa text nezaoberá ničím prevratne novým; témy, o ktorých Münz hovorí, rieši filozofia už od čias antiky. Autorova odborná erudovanosť a pútavý štýl z nej však robia titul, ktorý vytŕča z radu. Historické návraty, vedúce čitateľa hlboko do dejín myslenia, sa striedajú s analýzami, v ktorých autor rozkladá široký problém skutočnosti na jeho rozličné zložky. Nechýba množstvo zaujímavých postrehov, originálne stanovisko i štipka humoru.
„Všetci stojíme v praktickom živote na prahu filozofie, sme potenciálni filozofi, do základnej otázky sa však nepúšťame." S Münzovou knihou sa do nej môže pustiť skutočne každý.
Recenzia / kniha
Teodor Münz: Hľadanie skutočnosti
Kalligram, 2008
Autor: Martin Nuhlíček