Dôstojnú pamätnicu pripravilo k nedávnej sedemdesiatke Rudolfa Chmela vydavateľstvo Kalligram. Zborník Slová obsahuje sedemdesiat príspevkov od Chmelových kolegov, priateľov, priaznivcov, spolupracovníkov. Každý z nich napísal zo svojej odbornej oblasti článok, glosu alebo osobnú spomienku na tohto nášho vynikajúceho hungaristu, literárneho historika, vedca, publicistu, pedagóga, niekdajšieho veľvyslanca v Maďarsku, ministra kultúry. Človeka, ktorý doteraz otvára brány maďarsko-slovenskému porozumeniu a ktorého neochabujúca aktivita sa prejavila vo vyše desiatich knihách a antológiách.
O chmelovskom zborníku sa dá písať iba selektívne. Každá z množstva tém by si zaslúžila recenziu stredného rozsahu. Všetci autori poňali totiž svoju gratulačnú „povinnosť" svojsky. A tak si tu popri cestopisných postrehoch predsedu SAV Lubyho o južnom Maďarsku prečítame Michnikovu brilantnú obhajobu Lecha Walesu, ktorý ho bráni pred svorkou brechajúcich psov, vykrikujúcich, že spolupracoval so štátnou bezpečnosťou.
Popri skeptickej eseji maďarského prozaika Pétera Nádasa o našom globálnom deficite dôvery v kapitalistickú ekonomiku a globálnom deficite dôvery v demokraciu si priam pôžitkársky môžeme vychutnať filozofickú úvahu Štefana Markuša Naša budúcnosť vo fyzikálnom časopriestore. Obsahuje aj polovážnu-položartovnú odpoveď na otázku, kde sa bude nachádzať náš jubilant roku 2019, teda ako osemdesiatnik.
Hoci má zborník názov Slová, naozaj v ňom nejde o slová, ale najmä o myšlienky. Takmer nik z autorov Chmela neoslovuje ani neoslavuje. Skôr sa mu prihovárajú, či sa pripájajú k jeho názorom alebo osvetľujú ich z inej strany. Oblasť, v ktorej sa Chmel realizuje ako vedec i politik, je totiž taká široká, kontroverzná a stále pálčivá, že vždy k nej možno niečo dodať.
Vzťahuje sa to hlavne na problematiku nášho južného susedstva. Chmel k nej prispel svojho času i memoárovou knihou Moja maďarská otázka. K nej i k tejto otázke sa vyjadrili veľmi fundovane aj Martin Bútora a vhodne sem zakomponoval vlastné diplomatické skúsenosti z USA. Hutným zamyslením nad slovenským štátom prispel Ivan Kamenec, našu historickú pamäť pripomenul trochu aj žartovne Dušan Kováč. Nedá sa tu nespomenúť ani obdobná stať maďarského historika umenia Gábora Hushegyiho, ktorý sa zmieňuje o nových maďarských monumentoch na Slovensku takisto nie bez štipky humoru.
Do jubilejných zborníkov zapadajú aj osobné spomienky na jubilantov, ktoré tvoria tretiu časť knihy. Chmel je výnimočná a svojská osobnosť - vtipný a veselý aj pri práci, zanechal vo svojich kolegoch a spolupracovníkoch nezabudnuteľné reminiscencie.