BRATISLAVA. Až 106 automaticky nominovaných titulov pôvodnej slovenskej prózy, ktoré vyšli v uplynulom roku, sa uchádzalo o lákavú sumu 10-tisíc eur vo štvrtom ročníku ceny Anasoft litera.
Po rozhodnutí poroty môže o nej uvažovať už len desať slovenských spisovateľov, z týchto finalistov vzíde jej držiteľ, ktorý bude vyhlásený 30. septembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.
Porotu, ktorá sa každý rok mení, tento rok tvoria Milan Hamada, Fedor Matejov, Pavel Matejovič, Jozef Dado Nagy a Ivana Taranenková.
„Bol to mimoriadne dobrý ročník, porota si mohla vyberať z množstva kvalitných titulov,“ hodnotí Dado Nagy. „Bohužiaľ, minimálne tri skončili za hranicou finálovej desiatky.“
Zhoda poroty na väčšine titulov
Táto situácia sa viac–menej očakávala, edičné plány sľubovali tvrdú konkurenciu. Tú znásobil fakt, že niektoré z titulov mali pôvodne figurovať ešte v predošlom ročníku, ale z výrobných dôvodov vyšli neskôr.
Marek Vadas. FOTO SME - Milan David
Náročnosť práce porotcov potvrdzuje aj Ivana Taranenková. „Každý, samozrejme, prišiel so svojou predstavou finálovej desiatky a mal v nej svojich favoritov, na ktorých mu záležalo a za ktorých tvrdo bojoval. A potom takých, o ktorých bol ochotný diskutovať.“
Podľa Dada Nagya sa na väčšine titulov porota zhodla takmer jednoznačne. Naopak, niektoré vyvolali absolútne protichodné názory, o tých sa diskutovalo najdlhšie.
„Po niekoľkohodinovej debate sa nakoniec dospelo ku konsenzu,“ hovorí Taranenková. „S finalistami som spokojná, hoci si tam viem predstaviť napríklad Uršulu Kovalyk s jej Ženou zo sekáča. Na druhej strane, je tam dosť žien, čo ma teší.“
Samozrejme, aj Nagy si dokáže predstaviť, že by medzi finalistami boli aj Oľga Kollová s knihou Kroksunkrok, Balla so zbierkou poviedok Cudzí, Stanislav Rakús s Excentrickou univerzitou či Ľubo Dobrovoda s knihou Ja, Velkáč. „Ten bol veľmi aktuálne v hre.“
Desať finalistov je z ôsmich vydavateľstiev
Predchádzajúcimi laureátmi sú Pavel Vilikovský (Čarovný papagáj a iné gýče), Marek Vadas (Liečiteľ) a vlani si cenu odniesol Milan Zelinka za román Teta Anula.
Súčasťou ceremoniálu už tradične bude aj vyhlásenie výsledkov Ceny čitateľov denníka SME, ktorého určí internetové hlasovanie. Doteraz ju získali Jaroslava Blažková, Dušan Dušek a Viliam Klimáček.
Milan Zelinka. FOTO - ANNA KORNAJOVÁ
V ten deň sa začne aj pravidelný multikultúrny festival Anasoft litera fest, ktorý potrvá do 3. októbra.
Desať finálových titulov pochádza z ôsmich vydavateľstiev, pričom Šebestova kniha Keď sa pes smeje vyšla v spolupráci dvoch vydavateľov – JUGA a Edition Ryba. Práve ony spolu s Kalligramom sa do finále prebojovali prvýkrát v štvorročnej histórii Anasoft litery.
Naopak, pravidelnými finálovými účastníkmi sú vydavateľstvá Aspekt a KK Bagala, ktoré sa vo finálovej nominácii objavili každý rok.
Počas štyroch ročníkov sa vo finále Anasoft litery umiestnilo tridsaťsedem kníh od tridsaťjeden autorov.
Finalisti Anasoft litera 2009
Medzi finalistov literárnej ceny Anasoft litera vybrala tohtoročná porota v zložení Milan Hamada, Fedor Matejov, Pavel Matejovič, Jozef Dado Nagy a Ivana Taranenková nasledovné tituly v abecednom poradí:
1. Jana Beňová: Plán odprevádzania, KK Bagala
2. Jana Bodnárová: Takmer neviditeľná, Aspekt
3. Oto Čenko: Ty nie si náš, teba zožerieme, Slovart
4. Jana Juráňová: Žila som s Hviezdoslavom, Aspekt
5. Márius Kopcsay: Mystifikátor, Kalligram
6. Peter Krištúfek: Šepkár, Marenčin PT
7. Pavol Rankov: Stalo sa prvého septembra, Kalligram
8. Rumpli: V znamení hovna, Slovart
9. Juraj Šebesta: Keď sa pes smeje, JUGA, Edition Ryba
10. Alta Vášová: Ostrovy nepamäti, F.R.&.G.