SME

Karel Gott: Sinatra východu či zombie?

Populárny český spevák oslávil sedemdesiatiny, no na odchod zo scény sa ešte nechystá.

Karel Gott začal spievať ešte v 50. rokoch a nikdy neprestal.Karel Gott začal spievať ešte v 50. rokoch a nikdy neprestal. (Zdroj: ČTK)

Je výnimočný. Udržať sa bez dlhej pauzy vo forme a zostať stále populárnym sa nepodarí hocikomu. Karel Gott, ktorý sa dožil 70 rokov, to dokázal. Aj za cenu mnohých kompromisov.

BRATISLAVA. Niekoľko miest v Nemecku, Rakúsku, v USA, ale aj Prievidza. Pohľad na množstvo chystaných koncertov Karla Gotta napovedá, že čerstvý sedemdesiatnik sa nechystá opustiť spevácku brandžu.

Stále na vrchole

Pre niektorých „Sinatra východu", pre iných „zombi" je pritom na scéne, presnejšie povedané na jej vrchole, už vyše päťdesiat rokov.

„Áno, nazvali ma zombi, ale prečo by som seba mal zahrabať? Pokiaľ je človek stále tvorivý, tak predsa nemôže byť zombi. Po roku 1989 mi mnohí neprajníci, nehovorím im nepriatelia, skôr neprajníci, tvrdili, že speváci, ktorí mali úspech v minulosti, skončili, a s novou érou prídu noví. Majú veľkú smolu. Mám pocit, že mám ešte väčší úspech, než som mal predtým. V štyridsaťročnej dráhe speváka je fenomenálne získať tridsať Slávikov," povedal Gott v rozhovore pre SME pred piatimi rokmi.

Povedali o Karlovi Gottovi

„Do Prahy som prišla na prelome rokov 1963 a 1964, Kája vtedy štartoval vedľa známeho a uznávaného Valdemara Matušku. Páčilo sa mi, že sa nesnažil prispôsobiť tomu všeobecnému idolu, že bol svoj a presadzoval vlastný štýl. Aj preto sa tak rýchlo dostal na vrchol populárnej hudby.“
Marta Kubišová

„Našťastie sa Karel Gott narodil tam, kde sa narodil. Keby žil tu a vedel dokonale po anglicky, veľa z nás by bolo bez práce.“
britský spevák Cliff Richard

„Karel je pre mňa spevák, od ktorého by sa mali všetci naučiť, že správať sa úctivo k fanúšikom je najviac, čo môže urobiť spevák pre svoju kariéru."
Peter Nagy

„Počas nášho štyridsaťročného vzťahu som zistil, že hudba a hlas sú preňho alfou i omegou. Všetko ostatné je vedľajšie, aj majetok. Nikdy sa však za ten svoj nehanbil a ani ho pred nikým netajil. Hocaký kamarát si od neho požičiaval, a hocaký nevracal.“
hudobný kritik Jiří Černý

Nemusíte ho milovať, ale ignorovať sa jednoducho nedá. Naspievať 2600 pesničiek, nahrať vyše štyristo platní a predať z nich 135 miliónov kópií nie je náhoda. Ako mladý elektrikársky učeň začínal spievať džez, no rýchlo prišiel na to, že pre jeho lyrický tenor sú najvhodnejšie popové melódie. V roku 1964 prvýkrát vyhral Zlatého slávika, hoci vtedy nemal nahratú nijakú platňu a rok predtým v tejto ankete získal iba tri hlasy. Jeho „prekvapenie" z víťazstva sa pri prenosoch z odovzdávania cien opakovalo takmer nepretržite.

V roku 1967 mal sedemmesačný angažmán v Las Vegas. Obrovský úspech zaznamenal v Nemecku, kde mu nahrávacia spoločnosť ponúkla doživotnú zmluvu na nahrávanie platní. V 70. rokoch sa tam pokúsil o emigráciu, no napokon sa vrátil.

„Bol to tak trochu môj nápad, pridali sa bratia Štaidlovci. My sme však nechceli byť emigranti. Napísali sme ministrovi kultúry, že chceme zatiaľ zostať v zahraničí, kde s nami dobre zaobchádzajú," vysvetlil.

Antichartista

O Gottovi spevákovi si dovolí zapochybovať málokto. Kolegovia aj kritici sa väčšinou zhodujú, že stále spieva výborne. Hoci bol jednou z tvárí komunistického šoubiznisu, jeho popularite to neublížilo.

Dokonca ani mnohí bývalí disidenti vrátane Václava Havla ho neodsudzujú. Karel Kryl, ktorý žil v emigrácii a parodoval ho, s ním v novembri 1989 dokonca spieval československú hymnu, aj keď to český folker neskôr oľutoval.

Pritom práve Karel Gott je najvýraznejšie spojený s Antichartou. „Jedinou útechou je, že až na malé výnimky tam boli všetci," povedal denníku Blesk. Na rozdiel od ostatných umelcov, ktorých režim v januári 1977 zvolal do Národního divadla v Prahe odsúdiť petíciu opozičných intelektuálov, on tam vystúpil s vlastným prejavom.

„Samozrejme, nenútili nás prísť s nožom na krku, no medzi riadkami som pochopil, že tam musím. Je to ako dnes, keď neposlúchate aj v iných režimoch a nedržíte krok s tým, čo je práve nutné, tiež nemusíte dopadnúť dobre."

Meky Žbirka: S Kájom sme sa o slávikoch nikdy nebavili

BRATISLAVA. Miroslav Žbirka bol jediným slovenským spevákom, ktorý v roku 1982 narušil nekonečnú sériu víťazstiev Karla Gotta v ankete o Zlatého slávika. V rozhovore pre SME však priznal, že sa o tom so slávnym českým spevákom doteraz nikdy nebavili.

„Keď som sa stal Zlatým slávikom, tak som Karla nevidel. Až neskôr som sa s ním stretol zopárkrát v šatni po koncerte. Zaujímavé, že nikdy sme sa o tom s ním nerozprávali. Vždy bola téma iná. Karel vždy prišiel s nejakým vtipom a odtiaľ sa odvíjala naša konverzácia,“ spomína Miroslav Žbirka na osemdesiate roky.

Duet slávikov
Dvaja Zlatí slávici si spolu aj zopárkrát zanôtili. Meky Žbirka si spomína, ako si so svojím starším kolegom dali v šatni starú pieseň od amerických The Everly Brothers: „Vtedy som si uvedomil, že je veľký profík. Ihneď dokázal nájsť ten správny druhý hlas a našiel tóny, ktoré tam patria. Kája nie len povrchným interpretom, ale hudobníkom, ktorý to vie. Naše debaty sa väčšinou točili okolo humoru a hudby, no nikdy o Zlatom slávikovi.“

Žbirkovi zopár rokov trvalo, kým vôbec pochopil, čo dokázal. Pripomína, že si musel zvyknúť na fakt, že je Zlatý slávik a s humorom sa vtedy sám seba pýtal, ako sa má ako Zlatý slávik správať a či z toho vyplýva, že má nosiť zlaté sako alebo čo.

„Bolo to obrovské prekvapenie. Zrazu mi niekto zatelefonoval a oznámil mi, že som Zlatým slávikom. Mali sme ambíciu uspieť v Čechách, ale to sme naozaj nečakali, neboli sme na to pripravení. Slávik sa nám prihodil. Vtedy som to ani nedokázal pochopiť,“ dodáva hudobník, ktorý hral s kapelou Limit a bodoval s hitmi Biely kvet a Atlantída.

Veľký profík
Slovenský spevák, ktorý v súčasnosti žije s rodinou v Prahe, považuje Gotta za obrovského profesionála, ktorého zanietenie pre detaily je výnimočnou vlastnosťou v našich končinách. „Najprv treba povedať, že prerazil v krajinách hovoriacich po nemecky, čo sa nikomu od nás nepodarilo. Je to veľký profesionál. Všetko si pripraví do detailu. Spomínam si, že som hrával futbal za Amforu a Karel mal mať v nejakej dedine úvodný výkop. Pol hodiny sa na to pripravoval, dokonca urobil schôdzu, kde sa nás spýtal: Tak ako to bude? Obyčajné kopnutie do lopty muselo byť vymyslené od A do Z,“ hovorí hudobník.

Zlaté šesťdesiate
Slovenský spevák registruje Gotta od začiatku 60. rokov. Vtedy Gott naspieval pesničku od jeho milovaných The Beatles From Me To You s českým textom Adresát neznámý, no on už vtedy prepadol čaru liverpoolskej štvorky.

„Ja som bol vtedy už niekde inde. Karel Gott šiel po linke spevákov ako Tom Jones. Predtým, než nastúpili The Beatles, skladatelia písali piesne pre spevákov, ktorí ich potom interpretovali. Kájova sila bola vo veciach, kde mohol ukázať svoj tenor. Súhlasím s názorom Jirku Černého, že najlepší bol v 60. rokoch, keď spieval pesničky, ktoré sa mi ako chlapcovi veľmi páčili,“ spomína hudobník, ktorý v súčasnosti nahráva nový album s názvom Empatia. Na svete je už singel Tento song, ktorý Žbirka nahral v duete s českou speváčkou Magdalenou Šalamounovou. Dá sa stiahnuť z jeho webovej stránky.

Peter Bálik
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu