Polemizovať a baviť sa
Richard David Precht: Kto som? Filozofická cesta
Preložila: Jana Sarňáková. Ikar 2009
FOTO - IKAR
Zaručené návody na čokoľvek sa často stávajú bestsellermi. Podobne ako knihy, ktoré sľubujú úplné poznanie človeka, sveta, vesmíru a vôbec. Najmä, ak ich píšu zhasínajúce televízne hviezdičky, bývalé speváčky hrajúce sa na numerologičky či latinskoamerickí guru, ktorí robia alchymistické výlety za nadpravdou.
Kniha Richarda Prechta nie je prvé ani druhé. Precht je vyštudovaný filozof, venuje sa popularizácii kognitívnych vied a medicíny. V jeho knihe Kto som? sa stretávajú vysvetlenia filozofické s odpoveďami špeciálnych vied. Precht sa možno občas nevyhne účelovým interpretáciám, no jeho kniha je podnetným a napínavým čítaním. Tak vlastne rozoznáte dobrú knihu od zlej: s dobrou nemusíte súhlasiť, ale baví vás s ňou polemizovať.
Tomáš Prokopčák
Hranica na moste
Jaroslav Gustafik: Spomienky Staropetržalčana
Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT.
FOTO - MARENČIN PT
Keď stará Petržalka prežívala na prelome 70. a 80. rokov agóniu svojho sedemstoročného života a začala sa demolácia najväčšej obce vtedajšieho Československa, rozhodol sa autor zhromažďovať zbierku spomienok. Pôvodná tvár bratislavskej mestskej časti rýchlo zanikala a vďaka nemu zostala zachovaná aspoň v tejto publikácii.
Ožíva v nej stará podoba dnes vyhľadávaných miest, ako sú Leberfinger, Au Café, Aréna či dostihová dráha – tie, našťastie, prežili, na rozdiel od množstva lokalít, ktoré padli za obeť asanáciám. Málo známa fotka pripomína, že starý most sa po okupácii Petržalky stal hranicou medzi slovenským štátom a hitlerovským Nemeckom. K faktografii patrí textová i obrazová príloha podnikov, obchodov, služieb a pohostinstiev prvorepublikovej Petržalky.
Alexander Balogh
Autor: kul