SME

Jon Anderson: Už sme tu chceli hrať aj zadarmo

Známy britský spevák a skladateľ s írskymi koreňmi JON ANDERSON, bývalý frontman legendárnej kapely Yes, predvedie v sobotu na hrade Devín známu kompozíciu Close To The Edge. SME poskytol rozhovor.

Jon Anderson (64) je jedným z najdôležitejších členov známej art-rockovej skupiny Yes. Okrem toho nahral viacero sólových albumov a spolupracoval s rôznymi zvučnými skladateľmi: s Vangelisom, Mikeom Oldfieldom, King Crimson, Kitarom alebo Tangering Dream.Jon Anderson (64) je jedným z najdôležitejších členov známej art-rockovej skupiny Yes. Okrem toho nahral viacero sólových albumov a spolupracoval s rôznymi zvučnými skladateľmi: s Vangelisom, Mikeom Oldfieldom, King Crimson, Kitarom alebo Tangering Dream. (Zdroj: LUCIA BARTOŠOVÁ)

Známy britský spevák a skladateľ s írskymi koreňmi JON ANDERSON predvedie v sobotu na hrade Devín v rámci akcie Tribute To Freedom (Pocta slobode) známu kompozíciu Close To The Edge, ktorú kedysi nahral s kapelu Yes. Koncert, na ktorom vystúpia aj tváre nežnej revolúcie ako napríklad Marta Kubišová alebo Pražský výběr II, bude výnimočný v tom, že sa k Andersonovi pripoja slovenskí hudobníci. Od stredy dodnes totiž slávny hudobník s nimi poctivo skúšal v petržalskom DK Zrkadlový háj.

Ako sa vám prvý deň skúšalo so slovenskými hudobníkmi?

„Výborne! Je to partia skvelých muzikantov, hrajúcich rovnako dobre ako všade vo svete.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Svet v týchto dňoch oslavuje 40. výročie festivalu Woodstock. Aké sú vaše spomienky na túto významnú udalosť?
„Vtedy som už pôsobil so skupinou Yes. Bol to krásny pocit byť pri tom, ako hudba mení svet. Hendrix, Beatles, všade navôkol vládlo množstvo pozitívnej energie. Nikto nevedel, čo bude v sedemdesiatych rokoch. Kapely ako Yes, Pink Floyd, Genesis alebo Led Zeppelin vtedy len začínali.“


Spolu s kapelou Yes ste pomáhali vtedy vytvárať nový štýl, ktorému hovoríme artrock. Čo bolo zmyslom tejto hudby?
„Už pred nami hrali umelci dlhšie kompozície, ktoré boli postavené predovšetkým na sólach. S Yes sme na to išli inak. Aj my sme hrali dlhšie skladby, ale hľadali sme štruktúru. V tom čase som počúval napríklad Dvořáka alebo Stravinského. Mal som pri sebe skvelých hudobníkov ako napríklad Steva Howa, ktorí vedeli ísť rôznymi smermi, pretože mali za sebou klasický tréning a chuť experimentovať. Hrali sme hudbu, ktorá bola vopred premyslená a nebola postavená len na momente, ako napríklad blues alebo džez. Mojím krédom bolo dopredu vedieť, že na pódiu zažijeme skvelý večer.“

SkryťVypnúť reklamu

Bol som prísny. Povedal som si, že by sme náš talent nemali premrhať. Dbal som na to, aby hudobníci poctivo skúšali a nešnupali v zákulisí kokaín.


V druhej polovici sedemdesiatych rokoch brojila proti vám nová generácia punkerov, no dnes mnohí z nich priznávajú, že sa im vždy páčili Pink Floyd.
„Pamätám si na chlapíka, ktorý tvrdil, že patríme do starého železa. Punkeri dopadli ako všetci, ktorí zrazu dostali väčšie peniaze. Revolúcia v hudbe je úplne normálna, deje sa každých desať rokov. V čase punku som žil v Paríži, študoval s Vangelisom kompozíciu a snažil sa pochopiť svet, čo vlastne robím doteraz.“


Všímate si aj dnešných priekopníkov a experimentátorov v hudbe, ktorí vlastne kráčajú vo vašich šľapajach?
„Snažím sa počúvať rádio, ale mám pocit, že všetko je zviazané. Ale stále sú tu skvelé nové skupiny ako napríklad Radiohead, ktoré hľadajú dobrodružstvo v hudbe ako my.“

SkryťVypnúť reklamu


Podľa niektorých zdrojov vám v rámci Yes prischla prezývka Napoleon. Mali ste tvrdú ruku, alebo ste presne vedeli, čo chcete dosiahnuť?
„Áno, bol som prísny. Mali sme šťastie, že sme dosiahli úspech. Bolo to niečo ako požehnanie. Tak som si povedal, že by sme náš talent nemali premrhať. Dbal som na to, aby hudobníci poctivo skúšali a nešnupali niekde v zákulisí kokaín. Som taký dodnes. Snažím sa robiť hudbu stále poctivo. Však poznáte hudobníkov, tí majú stále čas. Veci treba robiť poriadne a správne. Hudba je oslava, pocta Bohu.“

V sobotu budete spievať a hrať kompozíciu Close To The Edge od Yes. Vraj ste ju napísali po tom, čo ste si prečítali knihu Siddhártha od Hermanna Hesseho.
„Boli to dve Hesseho knihy, ktoré ma oslovili. Jednou bola Journey To The East, druhou Siddhártha. Sú to texty, v ktorých sa autor snaží pochopiť náboženstvo a Boha a odpoveď nachádza v riekach, ktoré vedú do oceána. Rieka Mohammeda, Rieka Židov, Budhova rieka, tie všetky idú tam. Znamená to, že ľudia sú spojení, hudba je spojená. Close To The Edge je o tom napriek tomu, že život má svoje vrcholy a pády, stojíme pri brehu poznania. Všetko, čo k životu potrebujeme, je láska, tak ako spievali The Beatles a snívala flower power generácia. Close To The Edge znela na dnešnej skúške nádherne. Vďaka sláčikovej sekcii to nebude ako Yes, a to je na tom úžasné.“

SkryťVypnúť reklamu


Vaše vystúpenie bude súčasťou osláv dvadsiateho výročia pádu železnej opony. Z pohľadu hudobníka zo Západu, ako ste vnímali túto udalosť?
„V tom čase som nahrával s Vangelisom a v televízii sme pozerali udalosti v Poľsku. Zrazu mi napadli slová: Môžeš zobrať moju slobodu, môžeš zobrať môj domov, ale nikdy nebudeš vlastniť moju dušu. Aj dnes je vo svete veľa utečencov a ľudí bojujúcich za svoju slobodu. Vtedy to boli veľmi vzrušujúce časy. Svet sa menil a pomaly sa prebúdzal.“


Pamätáte sa na svoj prvý koncert v bývalom komunistickom bloku?
„Bola to Varšava. Neskôr sme s Yes hrali v Prahe. Ľudia nám dávali najavo svoje nadšenie, pretože veľmi dlho museli čakať, kým nás uvideli hrať. Ešte v sedemdesiatych rokoch sme hovorili nášmu manažérovi, že chceme ísť hrať za železnú oponu. Tvrdil, že nás tam nikto nezaplatí. Hovorili sme, že zahráme aj zadarmo, ale nešlo to. Niektorým sa to podarilo, ale keď sa otvorili hranice, ihneď sme vyrazili. Naše prvé turné po východoeurópskych krajinách bolo úžasné.“

SkryťVypnúť reklamu


Nahrali ste veľa albumov a spolupracovali ste s mnohými skvelými hudobníkmi, ako napríklad s Vangelisom, kapelou King Crimson alebo Mikeom Oldfieldom. Podľa čoho si vyberáte ľudí, s ktorými chcete vytvárať hudbu?
„Stretnem sa s Kitarom a ten hovorí: Spievaj! Stretnem sa s Vangelisom, mojím bratom, ktorý hovorí: Spievaj! Prostredníctvom internetu spolupracujem s hudobníkmi z celého sveta. Nedávno som na ulici v Paríži stretol mladého brazílskeho gitaristu, ktorý hrá ako Hendrix. Dal som mu e-mail, nech mi pošle svoju hudbu a ja mu zaspievam. Takto som spolupracoval aj s Petrom Machajdíkom. Dlho sme komunikoval iba cez skype, videli svoje tváre, ale až teraz som si uvedomil, aký je vysoký.“


Internet je pre hudbu úžasná vec, aj keď dnes mnohí tvrdia, že zabíja hudbu.
„Zabíja nahrávacie spoločnosti, ktoré chcú mať nad hudbou kontrolu a rozhodujú o osude muzikantov. Je to ako fabrika, ktorej ak nezarábate dosť peňazí, tak vás odhodí. Stalo sa to aj Yes, pretože sme nechceli hrať podľa ich predstáv. Povedal som si ok, nechcete ma počúvať, pôjdem vlastnou cestou. Prežil som.“

SkryťVypnúť reklamu


Aké sú dnes vaše vzťahy s Yes, ktorí dnes hrajú bez vás?
„Bol som veľmi chorý a nemohol som spievať. Nemohol som vyraziť s nimi na náročné turné, pretože by to nebola žiadna zábava. Ale Yes stále znejú dobre, aj bezo mňa. Možno sa však v budúcnosti naše cesty stretnú.“


Ako sa teraz cítite?
„Je to skvelý pocit cítiť sa zdravý, pretože vlani som bol dvakrát jednou nohou v hrobe. Doktori nevedeli zistiť, čo mi je, až prišli na to, že choroba má korene ešte v mojom detstve. Šesťkrát ma rezali! Dnes som veľmi šťastný, milujem svoju ženu a ďakujem Bohu, že môžem stále robiť to, čo chcem.“


Čo cítite, keď sa vydarí koncert?

„Nebo. Harmóniu. Človek nie je na pódiu preto, aby na neho všetci čumeli. Ak sa vám podarí spojiť s publikom, je to nádhera. Nestáva sa to stále, ale ten pocit mám dosť často.“

SkryťVypnúť reklamu

To najlepšie od skupiny YES

Close To The Edge (1972)

Aj po takmer štyridsiatich rokoch znie tento album úžasne. Tvoria ho len tri kompozície (tá najdlhšia má 18 minút), ale ani chvíľu nenudí. Ak máte záujem spoznať, čo je to progresívny rock, Close To The Edge vás dokonale chytí za srdce svojím muzikantským majstrovstvom, melodickosťou a zvukom.


Going for the One (1977)

Vo Veľkej Británii vyčíňal punk– rock a Yes vydali album vybrúsený ako diamant. Ostré rockové riffy striedajú veľké plochy, Anderson spieva ako cherubín a celá kapela vyprodukovala toľko muzikantských nápadov, že pri prvom počutí môžete mať pocit, že sa na vás rúti celá katedrála.


90 125 (1983)

Yes začali hrať krátke pesničky! Tento album bol ťažkým šokom pre starých fanúšikov, ale skupine získal milióny ďalších. Zmenu priniesli traja noví členovia, ktorí svojou vitalitou a nápadmi vytvorili nový zvuk kapely – veľmi moderný, agresívny, ale pritom plný melódií. Zo skladby Owner of a Lonely Heart sa stal celosvetový hit, jediný, ktorý skupina Yes mala.

SkryťVypnúť reklamu

Dušan Taragel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 388
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 226
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 556
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 822
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 799
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 794
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 573
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 105
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 185
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 573
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 373
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 872
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 169
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 699
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 127
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťZatvoriť reklamu