SME

Porotca SuperStar Ondřej Hejma: Nesmiete chcieť urputne

Nelákalo ma vstúpiť do politickej strany a vysedávať na schôdzach, vraví v rozhovore porotca Česko Slovenskej SuperStar Ondřej Hejma.

V politike človek odovzdáva svoj život do rúk aparátu a to nechcem. Ondřej Hejma.V politike človek odovzdáva svoj život do rúk aparátu a to nechcem. Ondřej Hejma. (Zdroj: iDNES.cz/ Korzo, Tomáš Brabec, archív O.H.)

Mnohí Slováci ho poznajú ako porotcu Česko Slovenskej SuperStar, ale viac o ňom nevedia. Skôr narodení si možno spomenú na skupinu Žlutý pes, ktorá bola asi jediným reprezentantom špecifického južanského blues-rocku. Jeho stĺpčeky sme mohli pravidelne čítať v časopise Reflex, kde glosoval politický život. S muzikantom a novinárom ONDŘEJOM HEJMOM sme sa stretli v Prahe na Národnej triede. Táto náhoda je symbolická - onedlho budeme oslavovať 20. výročie revolúcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo vám v tejto chvíli zíde na um, keď sa povie zamatová revolúcia?

SkryťVypnúť reklamu

Práve dnes (30. septembra, pozn. aut.) je výročie veľkého dňa, ja mu hovorím deň trabantov. Vtedy sa na Malej strane a pod Hradom objavili stovky opustených trabantov. Ich majitelia, východní Nemci prišli do Prahy a cez plot preliezli do západonemeckej ambasády. Minister zahraničia Genscher im vybavil slobodný odchod vlakom do západného Nemecka. To sa už ukazovalo, že komunistický režim končí.

V akej osobnej situácii vás zachytila revolúcia?

Z hľadiska kapely to nebolo žiadne hviezdne obdobie. V osemdesiatych rokoch kde-kto emigroval, okrem iného hviezda Žlutého psa aj Pražského výběru, bubeník Jirka Hrubeš. Odišiel s Janou Kratochvílovou do Anglicka. Síce sme hrávali, ale veľká sláva to nebola. Toto obdobie som prežíval už skôr ako novinár, pracoval som pre agentúru AP, čo vlastne robím dodnes. V tom čase som začal robiť žurnalistiku naozaj. O správy z Československa sa zaujímal celý svet, bola to dramatická a euforická doba.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás vlastne priviedlo k tomuto zamestnaniu?

Angličtina, ktorú som vyštudoval. Od toho sa odvíja úplne všetko, aj pesničky, ktoré som počúval a bol som asi jeden z mála, kto im naozaj rozumel. Tak ma to chytilo a na základe toho som začal písať české texty.

Popri angličtine ste vyštudovali aj čínštinu, pestujete ešte túto „disciplínu"?

Veľmi málo. Chcel som hlavne študovať angličtinu, miloval som ten jazyk a kultúru, ale jazyky sa musia študovať dva, tak som si musel vybrať. Tie bežné - nemčina, ruština, francúzština - sa mi zdali banálne. Možno bolo vo mne aj trochu excentrizmu. Keď som začal študovať, Čína bola ešte väčším nepriateľom ako Amerika. Ani neskôr nebolo s týmto jazykom veľké uplatnenie. Bola to jedna z mojich slepých uličiek. Ale neľutujem.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám to dalo?

Dôkladné poznanie inej kultúry, ako je tá naša. Čínu sme brali ako krajinu veľkej a významnej kultúry, čítali sme Spevy starej Číny, básnik Li-Po písal básne za svitu luny v loďke. Ale keď sa dostanete k tomu bližšie, poznáte, že Číňania sú hrdý, dominantný národ, ktorý sa považuje za stredobod sveta. Veľké národy, ako sú Amerika, Rusi a Číňania, sú v tomto úplne rovnaké.

Mnohí vaši kolegovia išli po revolúcii do politiky, vám to nikdy nenapadlo?

Nie. Zrazu sa otvorili možnosti, kapela mohla začať hrať, novinárska práca bola zaujímavá, dalo sa podnikať, cestovať. Nelákalo ma vstúpiť do politickej strany a vysedávať na schôdzach. Nemám túžbu rozhodovať za ostatných a určite ani vôľu zobrať na seba tú strašnú zodpovednosť. V politike človek odovzdáva svoj život do rúk aparátu a to nechcem.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje pravicové názory máte z rodiny?

Vôbec nie. Môj otec sympatizoval pred vojnou s ľavicou a práve 17. novembra 1939 bol medzi stovkami študentov, ktorých nacisti zatkli a dali do koncentračných táborov. Prežil to a po roku 1945 za ním prišli kamaráti z koncentráku a povedali: „Karle, strana čeká." Vstúpil do strany, vzápätí ho vyhodili a takto to išlo dokola. Keď bol vyhodený on, bola v strane moja matka a keď sa tam vrátil, zasa v roku 1968 vyhodili ju. Tak som si z toho zobral jediné ponaučenie - že politika nie je to pravé.

Hovorí sa o vašej spolupráci s ŠtB, podpísali ste ju?

Ako študent filológie som týchto pánov mal za zadkom od roku 1975 a to nielen českých, ale aj iných národností. Nič som nepodpísal. Nie som blázon.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1984 komunisti masovo zakázali množstvo progresívnych rockových kapiel a pri tom ste sa zviezli aj vy, aj keď ste nehrali nič škodlivé. Ako to bolo?

V článku Nová vlna so starým obsahom boli vymenované kapely štýlu novej vlny, ktoré mali škodiť zriadeniu, a my medzi nimi. Vo veľkej miere za to mohol názov Žlutý pes. Tak sme ho zmenili na Tomahawk, lebo sa nám páčila indiánska kultúra. Do pol roka Američania v západnom Nemecku rozmiestnili rakety Tomahawk a bolo po názve. Išiel som na národný výbor, nech nám názov vymyslia súdruhovia. Povedal som, že hráme tvrdšiu hudbu, tak jeden navrhol Kladivo. Ja som namietol, že je to málo poetické, tak padol ďalší návrh - Snenie. To sa nám tiež nepáčilo, tak som nakoniec vymyslel Hudobno-zábavná skupina Ondřeja Hejmu. To radostne zobrali a takto sme hrali dva roky, a potom sme sa mohli vrátiť k Žlutému psovi.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťročia ste hudobníkom, a pritom máte stále tú istú ženu, to nebýva bežné. Ako sa vám to podarilo?

Poznáme sa od roku 1973. Boli sme dosť často od seba, cestoval som a chodil po koncertoch, to sú si potom ľudia vzácnejší. Ona je navyše tolerantná a ja sa tiež snažím. Boh vie, že sme mali aj ťažké chvíle, ale človek sa asi musí niekde na začiatku rozhodnúť, či je rozvod téma, alebo nie. Pre mňa nebola nikdy. Som asi konzervatívny. Alebo zbabelec.

Ale asi nebudete typický umelec, lebo ste roky schopný robiť prácu agentúrneho novinára, čo chce veľa systematickosti.

Asi áno. A navyše síce hráme dlho, ale neboli sme súčasťou šoubiznisu a tlak popularity sme nepoznali. A popularita asi prináša veľké pokušenie. Teda, niežeby sme nechceli byť populárni, ale život nás zatlačil do alternatívy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo považujete za svoj najzaujímavejší novinársky príbeh?

Novinári sa vždy snažia o sólokapra, napísať o niečom dôležitom ako prví. Ja som najviac hrdý na to, že som práve nenapísal o niečom, o čom písali všetci. Revolúcia sa začala údajnou smrťou študenta Martina Šmída. Tento človek však podľa všetkého vôbec neexistoval a dodnes nevieme, ako to bolo, kto si ho vymyslel. Chodili sme tri dni po nemocniciach, márniciach, zapojili sme množstvo lekárov. Bolo to už všade, ľudia nosili čierne stuhy a revolúcia už bola rozbehnutá, a Šmída nikde. Dodnes premýšľam, či som urobil dobre, alebo nie. Či som mal zverejniť nepravdivú informáciu len preto, že to bolo v záujme dobrej veci. Ale myslím, že správnym veciam by sa nemalo pomáhať lžou.

Ako vnímate rozdelenie Česko-Slovenska?

SkryťVypnúť reklamu

Mal som Česko-Slovensko rád, ale myslím, že samostatný štát chcela významná časť Slovákov a nie je možné takémuto niečomu brániť. Ale Čarnogurský povedal, že teraz sa rozídeme a potom sa znova stretneme v Európskej únii a tak to aj je. Alebo v SuperStar, dodávam ja.

Máte ako člen poroty za sebou prvý a tretí ročník českej SuperStar, teraz ste v česko-slovenskej. Baví vás to?

Aj keď sú chvíle, keď je človek unavený z toho, že štrnásť hodín sleduje jedného exota za druhým, je to stále obrovská zábava.

Necítite sa trápne za druhých pri niektorých výkonoch?

No, v tých ťažkých chvíľach musíte myslieť na fakturáciu (smiech). Strápňovanie je typické pre tú prvú časť, ale pre mňa je úplne skvelá tá druhá, keď už spievajú talentovaní ľudia. Fascinujúci je prerod z amatéra na hviezdu. V niektorých prípadoch sa to podarí a je to zážitok, ktorý robí zo SuperStar výbornú súťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Takže nerobí vám ako alternatívnemu umelcovi problém byť v strede toho najstrednejšieho prúdu?

Opakujem - nie som alternatívny umelec. To bola z núdze cnosť. Alternatívu mám rád, ale nie je to zmysel môjho života. Pop-music mi neprekáža.

Máte bohaté skúsenosti s rapovaním, ako k tomu prišlo?

Dostal som ponuku od internetovej televízie Stream, dali mi divú kartu, že si môžem robiť, čo chcem, tak som si vymyslel, že budem robiť správy formou rapu. Vlastne to spájalo hudbu a žurnalistiku a robil som to celý minulý rok. Malo to pomerne veľký úspech, ale, bohužiaľ, horšie to bolo s financiami, takže sme to ukončili. Ale momentálne pripravujeme hip-hopovú verziu skladby Sametová. Chodím aj do klubu Panteon na freestylové pondelky, ale ešte som sa neodvážil zúčastniť sa. Ešte nie som dosť dobrý. Mladosť okysličuje. A cítim to aj v SuperStar.

SkryťVypnúť reklamu

Kto podľa vás vyhrá?

Neviem. Nikdy som neuhádol. Ja som chcel Anetu Langerovú vyhodiť v castingu, lebo sa mi zdalo, že ju to vôbec nebaví. Našťastie mi v tom kolegovia zabránili.

Ste vášnivý golfista, nie je to aristokratická zábava?

To si mnohí myslia, že je to snobská záležitosť, ale prekonal som to. Som za to nesmierne vďačný, lebo je to podstatná súčasť môjho života. Pohybujem sa v dramatickom, hektickom prostredí a golf vás naučí netlačiť na pílu. Má až zenbudhistické prvky. Nesmiete chcieť urputne, musíte byť uvoľnený. O tom je aj život.

Ondřej Hejma (1951) - spevák, textár, skladateľ, moderátor, frontman skupiny Žlutý pes, dopisovateľ agentúry AP. Vyštudoval angličtinu a čínštinu na FFUK v Prahe. Je ženatý, jeho manželka Vladimíra je lekárka, momentálne sa skôr venuje charite. Ako textár príležitostne píše aj pre iných, je spoluautorom libreta muzikálov Pomáda a Hamlet. Moderoval niekoľko relácií, momentálne je porotcom Česko Slovenskej SuperStar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 375
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 986
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 359
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 542
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 566
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 178
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


40
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 194
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 816
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 666
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 341
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 17 963
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 633
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 712
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu