Reportér britskej televízie BBC nevedel pochopiť japonský životný štýl. Ale dotkol sa tajomstva, ako v zničujúcom pracovnom rytme môže prežiť vzťah. Nakrútil o tom Japonský príbeh lásky a nenávisti.
BRATISLAVA. Na pošte v japonskom meste Yamagata sú isté pravidlá. Najprv sa pracovníci rozcvičia a potom im dá šéf pokyn pracovať. „Včerajší výkon bol zúfalý, dnes to napravíme. Kým sa do toho pustíme, musíme sa spamätať z prehry."
Prehra - na to slovo si britský reportér z BBC Sean McAllister v posledných rokoch spomenul niekoľkokrát. Logické, že si scénu z pošty zakomponoval do svojho dokumentu.
Keď však dnes pôjdete na bratislavský festival Jeden svet, hľadajte ho pod nežnejším názvom Japonský príbeh lásky a nenávisti.
Záchrana od anarchistu
Sean McAllister ani nevedel nájsť slová, aby japonskú rozcvičku opísal, nepasovala mu ani do predstavy o komunizme, ani do predstavy o kapitalizme. Ako by mu aj pasovala, keď sa nevedel zbaviť premýšľania v pojmoch západnej Európy.
Je to však len jeden prejav z niekoľkých: v Japonsku sa neudomácnil. „Som tu dva roky a mám pocit, akoby ich už prešlo päť. Všetci ma súdili, pretože som nebol dokonalým Japoncom a robil som stupídne britské chyby. Mal som depresie, nevychádzal som z hotelovej izby a chcel som ísť domov," hovorí Sean na začiatku filmu.
Chvíľu to potom vyzerá tak, že do neho prenesie svoju náladu ohrdnutého návštevníka, ale, našťastie, niekoho stretol. Naokiho.
Naoki už mal päťdesiat rokov a teraz pracuje na yamagatskej pošte. Za to, že Seana neignoroval a že bol taký ochotný o sebe rozprávať, môže jeho anarchistická minulosť a nečakaná sociálna pozícia v prítomnosti.
Rozprávam, aby som prežil
„Som len krok od bezdomovectva," vraví. Pritom kedysi to bol úspešný podnikateľ, mal aj BMW, ale musel ho predať, keď bolo Japonsko začiatkom deväťdesiatych rokov v kríze. Dnes býva v byte bez okna a keďže sa nehanbil otvoriť pred Britom dvere, ukázal, že rovnako dešperátny je aj pracovný život jeho priateľky.
Čo čaká v takom prísnom životnom štýle zamilovaný pár?, pýtal sa Sean McAllister a skúšal zmerať množstvo poníženia, ktoré ešte môže zniesť. Mohol by to byť príbeh o bežnom strachu z výsmechu, o uzavretých dušiach, nemožnej komunikácii v rodine a samovraždách, lenže Naoki a jeho priateľka autora filmu prekvapili, a prekvapia aj jeho divákov.
Prijatie poníženia a závislosti môže byť aj prejavom úžasnej sily. „Rozhodol som sa rozprávať, pretože chcem, aby si pochopil, že toto aj takéto je Japonsko," hovorí Naoki Seanovi. „Naše životy sú jeho súčasťou."
Festival Jeden svet sa začína dnes, Japonský príbeh lásky a nenávisti sa premieta večer v bratislavskom kine Mladosť.