Najčítanejší novinový útvar je nepochybne interview. Rozhovor s príslušnou osobnosťou má síce svoju štruktúru, ale na druhej strane umožňuje autorovi takmer bezbrehú slobodu, pýtajúci sa môže skákať z predmetu na predmet, z času do času. Proti tomu zasa stojí sloboda druhej strany na danú otázku neodpovedať alebo sa jej šikovne vyhnúť. To sa týka najmä rozhovorov politických, kde ide skôr o imidž pýtaného, než o priznanie nepríjemnej pravdy.
Do tohto žánru patria aj dialógy s intelektuálmi, pred novinami dávno známe z antiky (platónske dialógy) a charakteristické kontroverzným napätím medzi rozličnými filozofickými názormi.
Ale to je aj z formálnej stránky príliš ďaleko od knihy, ktorej autorka Helena Dvořáková dala názov Pýtačky (vydavateľstvo Rak, Budmerice 2009) a podtitul Niekoľko z tých tisíc stretnutí za tých pár rokov. A zvláštny, skromný titul knihy napovedá, že do tých 37 osobností nedobiedzala a nevŕtala, a že jej otázky nie sú provokatívne, ale sympatizujúce. Nechce opytovaných „pristihovať", skôr dozvedieť sa.
Dvořákovej kniha zachytáva rozhovory s výtvarníkmi, lekármi, spisovateľmi, hercami, ktoré autorka viedla od roku 1984 (Hložník) až po rok 2008 (Plicková). Viacerí z respondentov medzitým zomreli a Dvořáková k príslušnému rozhovoru pridá vždy niekoľko hodnotiacich riadkov, takže ide o ucelené portréty a portrétiky. Pri Tatarkovi uverejňuje dokonca len spomienku jeho najmladšej sestry. Bola to dobrá myšlienka.
Hoci Dvořáková nechce klásť a nekladie naivno-obdivné otázky (koniec koncov v mnohých odboroch nie je nijaká začiatočníčka, okrem viacerých prozaických diel jej vyšli dva zväzky Dialógov v ateliéroch), upúšťa aj od čistej odbornosti. Jej Pýtačky sú knihou neobyčajne pestrou, lebo na tie-ktoré profesie sa díva predovšetkým po stránke ľudskej. Zaujíma ju teda aj súkromie umelcov, prosté radosti i strasti života. Ale zasa: nič bulvárne, senzáciechtivé, pochlebovačné.
Knihe na pôsobivosti pridáva aj originálna grafická úprava a ešte väčšmi zaujme fotografická príloha, ktorá je kombináciou snímky a autorkinho rukou písaného textu.