SME

Staré dobré kriminálky

Možno sú dnes už na smiech, ale stále ich z nostalgie radi pozeráme. Staré kriminálne seriály majú svoje čaro možno aj preto, že v nich viac šlo o príbeh ako o moderné vyšetrovacie postupy.

Herci Michael Brandon (James Dempsey) a Glynis Barberová (Harriet Makepeaceová) v polovici osemdesiatych rokovHerci Michael Brandon (James Dempsey) a Glynis Barberová (Harriet Makepeaceová) v polovici osemdesiatych rokov



V kriminálke Strach nad mestom z roku 1975 komisár Le Tellier, stelesnený Jeanom-Paulom Belmondom, naháňa nebezpečného maniaka, ktorý vraždí pekné Parížanky. V závere sa ozbrojený vrah zavrie v cudzom byte aj s jeho obyvateľmi a vyhráža sa, že dom vyhodí do povetria. Moderný činžiak obkľúči polícia a na jeho strechu vysadia ozbrojené špeciálne komando.Kedysi boli scenáristi vtipní a nápadití. V britskom seriáli Randall a Hopkirk z roku 1968 si dokonca vymysleli detektíva ducha. Hlavnými postavami seriálu sú dvaja priatelia, detektívi Jeff Randall a Marty Hopkirk, ktorí spoločne prevádzkujú vlastnú detektívnu kanceláriu. Potom, ako Hopkirka zavraždia (zrazia ho autom), začne sa Randallovi zjavovať ako duch a pomáha mu vyriešiť kriminálne prípady. Randallovi pomáha aj Hopkirkova niekdajšia snúbenica

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes by to boli kukláči celí v čiernom s najmodernejšími samopalmi a v nepriestrelných vestách, vtedy to boli ujovia v obyčajných nohaviciach a károvaných košeliach s puškami ako poľovníci. Pred tridsiatimi rokmi to bolo tak – dôraz sa kládol na charizmatického policajta a jeho príbeh a technika bola v pozadí. Dnes bez špičkovo vybaveného laboratória a rozpitvaných mŕtvol už žiadnu kriminálku či detektívny seriál pomaly nikto nenatočí.

Francúzske policajtky

Zatiaľ čo v amerických seriáloch bolo ženských vyšetrovateliek ako šafranu, Francúzi boli omnoho emancipovanejší a ženy vystupovali aj ako policajné šéfky. V osemdesiatych rokoch vznikli aj komédie so ženskou komisárkou Lisou v hlavnej úlohe - zahrala si ju Annie Girardotová a po jej boku sa objavil Philippe Noiret. Ide o dva na seba voľne nadväzujúce filmy – Nežné kura (1978) a Ukradli torzo Jupitera (1980), ktoré sa kedysi s veľkým úspechom premietali aj v našich kinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ženské predstaviteľky sa v úlohách nekompromisných policajných šéfok objavujú aj v deväťdesiatych rokoch – najpopulárnejšia je Véronique Genestová ako Julie Lescautová (1992) a tiež príťažlivá práporčíčka Isabelle zo seriálu Žena zákona (1996). Tento seriál sa netradične neodohráva v Paríži, ale v mestečku Valadieu.

Isabelle si zahrala Corinne Touzetová. No a ak už je reč o deväťdesiatych rokoch, azda najpopulárnejším francúzskym krimiseriálom z tohto obdobia je Komisár Navarro (1989) s vynikajúcim Robertom Haninom v hlavnej úlohe.

Štrnásťročná Véronique Genestová vo filme La Banquiere (1980)

Komisár Moulin

Absolútnou jednotkou medzi francúzskymi policajtmi je azda megapopulárny Komisár Moulin. Seriál sa začal nakrúcať v roku 1975 a nakrúca sa dodnes. Moulina pritom stále hrá charizmatický Yves Rénier. V prvej sérii sa objavuje v obleku a s kravatou, no v roku 1989 si pri podpísaní zmluvy presadil iné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Začal sa podieľať na písaní scenárov a réžii a vytvoril si vlastný imidž. Začal používať svoju obľúbenú motorku Ducato 850 Starda, nosiť koženú bundu, džínsy, tričko a tenisky. Nové diely sú akčnejšie a realistickejšie.

Seriál veľmi pozitívne hodnotí aj francúzska polícia. Radí sa k najlepším seriálom s kriminálnou zápletkou z tohto obdobia, pretože prekračuje doteraz zaužívané schémy kriminálneho žánru.

Scenáre sú až realisticky odpozorované zo života, pretože ich autor George Moréas sedemnásť rokov zbieral materiál na oddelení pre ťažkých delikventov. Komisár Moulin je moderný policajt, ktorý kašle na konvencie, neváha sa pohádať aj s nadriadenými a má slabosť pre krásne ženy.

Na začiatku rozvedený Moulin žil vždy s inou priateľkou - zahrali si ich Annie Balestrová, Diane Simenonová a Laurence Charpentierová, od roku 1992 je jeho družkou šarmantná novinárka Samantha Beaumontová, v podaní Natache Amalovej.

SkryťVypnúť reklamu

Moulinov dlhoročný kolega inšpektor Guymard sa už pomaly zberá do výslužby a od roku 2000 dostal Moulin v seriáli nových kolegov – sú to Charlotte Marzsewská a Léon Guermeur. Napriek tomu, že Rénier začínal so seriálom ako tridsaťjedenročný a dnes má pred sedemdesiatkou, nestratil nič zo svojej príťažlivosti pre televízne publikum a stále točí dve epizódy Komisára Moulina ročne.

Yves Rénier ako komisár Moulin koncom sedemdesiatych rokov

Dempsey a Makepeacová

Ženská policajtka sa vynorila aj na Britských ostrovoch. V jednom z najobľúbenejších televíznych seriálov osemdesiatych rokov Dempsey a Makepeacová vystupovala vo vyšetrovateľskej dvojici šarmantná blondínka, seržantka Harriet Makepeaceová, ktorú stvárnila Glynis Barberová.

Jej partnerom bol poručík James Dempsey, ktorý prišiel z New Yorku pracovať na britskú políciu, aby posilnil elitnú jednotku. Hrá ho Michael Brandon. Dempsey a Makepeaceová sa celý čas podpichujú a keby sa už-už zdalo, že si vyjadria niečo viac ako sympatie, napokon medzi nimi k ničomu nedôjde.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti sa hlavní predstavitelia do seba zamilovali, hoci ich prvé stretnutie vraj nedopadlo dobre. „Michaela som vôbec nepoznala, takže som nevedela, že si už precvičoval svoju postavu a ja som si len pomyslela, že je úplne protivný. Bol hlučný, kričal na plné hrdlo. V tom čase som mala priateľa, išla som domov a povedala: ‚Ten muž je nočná mora, neviem, ako s ním budem pracovať,‘“ spomína na ich zoznámenie Glynis Barberová.

No napokon sa z nich stal pár aj v súkromí. Po tom, čo seriál prestali v novembri 1986 vysielať, sa nakrátko rozišli. Svoj vzťah však obnovili, v novembri 1989 sa zosobášili a v roku 1992 sa im narodil syn Alex. V čase svadby mal on 44 rokov a za sebou jedno neúspešné manželstvo, ona mala o desať rokov menej.

Columbo

Asi najviac sa však tvorcovia vybláznili na poručíkovi Columbovi. Tento americký policajt talianskeho pôvodu je už legendou. Hoci je Peter Falk skvelý herec a vytvoril veľa skvelých postáv, úloha popleteného poručíka s ním doslova zrástla.

SkryťVypnúť reklamu

Príbehy tohto seriálu sú postavené na hlavu, od začiatku totiž poznáme vraha. Napriek tomu je pre nás jeho odhaľovanie vzrušujúce. Vlastne nás baví sledovať, ako Columbo s vrahom zakaždým hrá zvláštnu hru - nikdy nevieme, či naozaj nevie, alebo už vie a len sa robí, že nevie, aby zmiatol vraha. Hoci sa novšie diely od starších líšia a posunuli sa ešte viac k umeleckému artefaktu s komediálnymi prvkami, povinné rituály v každom Columbovi musia byť.

Poručík za každých okolností fajčí aj v interiéri cigaru a klepe popol na koberec, za čo mu v takmer nefajčiarskej Amerike vždy niekto vynadá. Jedáva čili a v každom dieli spomína pani Columbovú, ktorú nikdy neuvidíme, aj keď sa už k tomu schyľuje.

Columbo každého irituje svojím divným autom a hlasom Dalimila Klapku či Petra Haničinca vždy nadšene vysvetľuje, že „pane, to je francouzský auto, Peugeot“. Columbo nikdy za nič na svete nevymení svoj ošumelý baloniak, vďaka ktorému sa mu v jednom dieli ujde polievka bez bezdomovcov, lebo rehoľná sestra z charity si ho pomýli s asociálom.

SkryťVypnúť reklamu

No a nikdy nemôže chýbať Columbova tradičná veta, ktorú vysloví v každom dieli niekoľkokrát, keď je už-už na odchode a vrah či vrahyňa si vydýchnu, že sa dotieravého poručíka konečne zbavili. „Prepáčte, môžem ešte na chvíľočku? Takmer by som zabudol...“

Divák sa zabáva a keby nepočul svoje obľúbené repliky, nebol by spokojný. Columbo je teda naozaj zvláštna detektívka, ktorá má svojich skalných priaznivcov. Staršie diely dnes už mnohí sledujú aj z nostalgie za luxusom Ameriky sedemdesiatych rokov, keďže vrahovia sú samí ľudia z lepšej spoločnosti, bývajú v krásnych domoch a jazdia na drahých autách.

Peter Falk (1927) ako poručík Columbo. V civile žije so svojou druhou
manželkou, herečkou Sherou Danese (1949). Podľa najnovších správ
83-ročný Falk trpí Alzheimerovou chorobou

SkryťVypnúť reklamu

Nové vyšetrovacie metódy

Mnohé, kedysi kultové a na svoju dobu revolučné kriminálny seriály sú nám dnes už trochu smiešne. Nejde len o to, ako sú „starí“ kriminalisti vymódení a aké majú účesy. Akčná kamera, rýchle strihy, vizuálne efekty – to všetko dnes pridáva kriminálkam na atraktívnosti.

Aj napriek tomu, že trestné činy, ktoré policajti vyšetrujú, sú stále rovnaké ako pred tridsiatimi rokmi, zrejme najviac sa zmenili vyšetrovacie metódy. V sedemdesiatych ani v osemdesiatych rokoch nikto nechyroval o mobilných telefónoch, policajti sa dorozumievali iba vysielačkami, zločinci často telefonovali z telefónnej búdky. Aj podľa toho sa niekedy dalo identifikovať, kde sa vrah nachádza.

Ak povedzme policajt v štúdiu analyzoval nahrávku telefonického hovoru s vrahom a počul v pozadí zvuky kolotočov, o mieste, odkiaľ vrah telefonoval, mu to niečo povedalo. Takisto naháňačky na autách boli kedysi napínavejšie, možno aj preto, že neexistovalo GPS, ABS a ani airbagy. A čo je najväčšia zmena – neexistoval internet ani osobné počítače.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa aj počítač alebo fax v seriáli objavili, tak len ako absolútna technická novinka. Zatiaľ čo daktyloskopia sa v kriminalistike využíva od roku 1892, DNA analýza sa ako kriminalistická metóda začala využívať až od roku 1985 (u nás o desať rokov neskôr). To znamená, že Columbo, Kojak, Derrick, Mike Stone, Doyle s Bodiem, komisár Moulin či Dempsey a Makepeacová ich vo svojich prípadoch nemohli používať a spoľahnúť sa mohli len na svoje skúsenosti, intuíciu a kreativitu.

Nenapreduje len svet zločinu a kriminalistiky, ale menia sa aj samotné kriminálne seriály, keďže aj dnešný televízny divák je iný a tvorcovia sa mu prispôsobujú. Podstata, pre ktorú aj dnes diváci kriminálky milujú, zostáva však stále rovnaká. Ide o to chytiť vraha, aby zlo bolo potrestané. A to sa nezmenilo od čias radu Vacátka a Hriešnych ľudí mesta pražského.

SkryťVypnúť reklamu

Randall a Hopkirk

Autor: Monika Almássyová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 643
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 527
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 837
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 5 986
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 836
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 121
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 750
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 777
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 404
  3. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 762
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 12 754
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 567
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 10 640
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 554
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 206
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťZatvoriť reklamu