SME

Je mi cudzie spájať sa do skupín

Aj spisovateľská samota nad textom je emocionálnou väzbou, tvrdí Víťo Staviarsky.

Víťo Staviarsky (1960) po štúdiu na FAMU pracoval ako kulisár v Národnom divadle v Prahe, ako ošetrovateľ v psychiatrickej liečebni v Prahe-Bohniciach a na záchytke v Prešove, dnes je podnikateľom.Víťo Staviarsky (1960) po štúdiu na FAMU pracoval ako kulisár v Národnom divadle v Prahe, ako ošetrovateľ v psychiatrickej liečebni v Prahe-Bohniciach a na záchytke v Prešove, dnes je podnikateľom. (Zdroj: ANDREA KALINOVÁ)

Záchytka je po Kivaderovi druhou knihou VÍŤA STAVIARSKEHO, a aj jeho druhou finálovou účasťou v Anasoft litere. „Kivader sa mi tvoril ľahko – vznikal v mysli, Záchytka zasa pod dojmom prežitého, je pravdivejšia. No, bohvie, čo je pravdivejšie, veci zažité, či fakty, alebo hra našej fantázie.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úvod nie veľmi originálna otázka: Prečo ste začali publikovať až ako štyridsaťsedemročný?

„Ale veď boli i takí, čo začali ešte neskôr, napríklad Hrabal. Publikovať som začal časopisecky v roku 1987. Poviedky. Na ich základe ma vzali na FAMU, čo ma nasmerovalo k filmu. V 90. rokoch som napísal zbierku absurdných grotesiek, ktorá knižne nevyšla. Potom som s písaním literatúry prestal. Živil som rodinu. Keď deti vyrástli, k písaniu som sa vrátil.“

SkryťVypnúť reklamu

Viackrát ste povedali, že na Slovensku sa nedá živiť scenáristikou. Prečo je pre vás problém napísať komerčný scenár a zarobiť si tak na kvalitný film?

„Mnohí sa takto živia a utekajú od literatúry k televíznym seriálom. Ja to robím opačne. Prebehol som k literatúre, hoci zaberá čas a honoráre sú nedôstojné. Mne sa však písať seriály nechce, otravovalo by ma to.“

Fórum kritiky

Staviarsky zjavne neholduje zbytočným slovám, vyfintenému štýlu, ani ich nepotrebuje, má skvelé prostredie, má svoje skvelé postavy, schopnosť vidieť, talent rozprávať a - a to je vždy znova a znova dôležité - humor. Víťo Staviarsky má svojich hrdinov neodolateľne rád, vie, že aj špina niekedy špinou nebola, alebo ňou raz možno už nebude. Z dna na povrch vyzdvihuje literárne krásno.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Mojžišová

.týždeň

Kúpanie(Úryvok)Dementný dedo Hláčik sedí vo vani, Lacko si k nemu sadá oblečený a vysúva ho z vane.

„Čo je?“ pýtam sa.

„Kúpem sa,“ vraví mi Lacko s blaženým úsmevom.

„Umy si hlavu!“

„Rozkaz!!!“

Vyleje si na hlavu litrový šampón. Pacienti kričia. Šampónu viac nie je. Po kúpaní zostáva Lacko sedieť vo vani. Voda je špinavá, studená, no on tam sedí oblečený, v úplnej pohode a fajčí. Vyženiem ho. Pošlem ho vyprať si trenírky. On si však vypral pyžamo, plášť, ponožky, papuče, posteľnú plachtu, vankúš, paplón a naostatok i matrace. Na nové, suché pyžamo si obliekol mokré trenírky.

Odmietate komerciu vo filme aj literárny gýč. Ako (ak) chcete ovplyvniť edičnú (trhovú) politiku, keď sa riadi požiadavkami väčšiny?

„Dostojevskij tvrdil, že svet spasí krása, no zároveň hrozil, že ho zaplavia šlendriáni. Platí asi skôr to druhé, hoci by ho krása spasiť mohla. Bol by som radšej. Braku a komercie je stále viac. Spisovateľ pod ekonomickým tlakom podlieha chuti napísať bestseller a vyliečil by si tak ekonomické boľačky. Ale možno keby sa kvalitnej slovenskej literatúre robila taká masívna reklama ako gýču, predávala by sa takisto dobre.“

SkryťVypnúť reklamu

Aká je úloha kritiky pri vytváraní súčasných hodnôt?

„Mala by oddeľovať zrno od pliev. Nie v kabinetoch. V recenziách. Lebo potom zaplavia priestor iba promotéri chváliaci brak.“

Vplyv filmu je badateľný predovšetkým na tvare vašich próz, ale aj na vizualizácii a dynamike sekvencií.

„Pri písaní musím vidieť obraz. A potom tužkou škrtám, akoby som strihal. Dokonca ešte viac škrtám, ako píšem. Dôležitá je však vnútorná podobnosť s filmom. Dej a charaktery.“

Aké sú zásadné rozdiely medzi dobrým scenárom a prózou?

„Scenár je dramatické dielo, próza nie.“

Prečo vás inšpirujú najmä ľudia z periférie? Postavy zo Záchytky ste mohli stretnúť vo svojom živote, ale čo Kivader a rómska problematika?

„Z okna mám výhľad na cintorín. Za ním sú rómske bytovky. Dnes stretávam viac postáv z Kivadera než postáv zo Záchytky. A ešte stretávam aj pohrebné sprievody. V zamestnaniach sa stále motám okolo ľudí zo sociálnej periférie. Emócie tu vybuchujú prudkejšie, vášnivejšie tryská smiech, tí ľudia nie sú často rafinovaní, komplikovaní a neurotickí. Sú plnokrvnejší a možno menej nudní.“

SkryťVypnúť reklamu

Vaše prózy majú špecifický humor. Ide o obranu alebo až prežitie?

„Rád sa smejem, keď píšem, je pre mňa dobrý signál, že ma to baví. Napríklad, keď na nejakej postave objavím zaujímavý charakteristický rys a potom sa pustím do jeho rozvíjania a k tomu sa pridruží ako na retiazke nový nápad, teším sa, že ho rozviniem, a to ma rozosmieva. Postavy sa možno tým tešením nakazia. Ale rád sa smejem aj v živote, hoci mi úsmev niekedy na tvári zamŕza, najmä keď otvorím schránku s účtami... Je to zrejme daň za smiech.“

Čítali ste túto knihu a páčila sa vám? Dajte jej svoj hlas čitateľa v ankete - kliknite.

Nemáte pocit literárneho outsidera? Autori vašej generácie vstupovali do literatúry pred rokom 1989, ponovembroví debutanti píšu väčšinou inak ako vy.

SkryťVypnúť reklamu

„Pocit outsidera nemám, lebo byť na okraji mi absolútne vyhovuje, som totiž už od mladosti programový individualista a spájať sa do skupín mi je celkom cudzie. Fajčiarsky krúžok niekde pri popolníku pred budovou je asi jediný spolok, ktorý som ochotný strpieť. Uznávam iba emocionálne väzby. Priateľstvo, lásku, rodinu. Aj spisovateľská samota nad textom je asi taká emocionálna väzba.“

Máte evidentné pochopenie pre slabosti svojich postáv. Prečo?

„Človek so slabosťami mi je bližší, je pestrejší. So svojimi chybičkami krásy, o ktoré sa fantázia dokáže oprieť, hravo ich rozvíjať, zasmejem sa a odrazu paf, mám pred sebou charakter. Pracujem metódou empatie, do svojej postavy sa ponáram ako soľ do kúpeľa. Musím sa ňou na chvíľu stať. Je to zážitok takmer až vnútorne hmatový. Píšem postavy dokonalo nedokonalé.“

SkryťVypnúť reklamu

Vaše deti sú umelecky nadané. Čo si myslíte o vplyve rodiny na kultúru človeka?

„Súhlasí. Všetky sú nadané. A pevne dúfam, že sa tu u nás na Slovensku nepohybujeme celé generácie iba v bludnom kruhu. A tiež dúfam, že nebudú musieť v budúcnosti odpovedať novinárom na nie veľmi originálnu otázku: Prečo ste začali s tvorbou až tak neskoro, ako štyridsaťsedemročný?“

Oplatí sa veru písať aj malé knižky

Keď som s päťkilogramovým balíčkom Kivaderov pod pažou dorazil do Európskeho domu v Kodani, kde sa mala uskutočniť čítačka, dívali sa na mňa tak trochu ako na Odysea. O mojej dobrodružnej ceste už niečo vedeli.

„Ste akčný muž!“ vítal ma český veľvyslanec Zdeněk Lyčka, iniciátor večera v Dánsku, veľký literárny fanúšik, publicista a prekladateľ, ktorý celú akciu moderoval.

SkryťVypnúť reklamu

Cestu som mal naozaj zlú. Rýchlik, ktorým som šiel, zrazil človeka. Než polícia prípad vyšetrila, zmeškal som lietadlo z Prahy do Kodane. Slovenskému veľvyslanectvu som musel telefonicky oznámiť, že misia Kivadera v Dánsku je zmarená, vraciam sa domov. Lenže oni nástojili: „Príďte za každú cenu! Letenku preplatíme.“ Nuž som počúvol. Ďalšia starosť mi pribudla ráno v Prahe. Nová letenka stála šesť tisíc korún a ja som mal vo vrecku päťdesiat eur.

No nebol som jediným akčným mužom v hre. Slovenský veľvyslanec uviazol na Islande pre chrliacu sopku. Ale už bol vraj na ceste. „Á už je tu! Zoznámte sa!“

Literárny večer Noc literatúry mal dánskemu publiku predstaviť troch súčasných autorov z Poľska, Česka a Slovenska. Poľsko reprezentoval Wojciech Kuczok s knihou Gnój, ktorá mu vyniesla cenu Niké, českú obec zastupoval Jiří Holub s knihou Kolik váži Matilda. Slovensko som zastupoval ja, s knižkou Kivader. S takou maličkou knižkou, že sa zmestí do dámskej kabelky. S miernym pocitom závisti som zazeral na tristostránkové knihy svojich kolegov a zastrájal sa, že nabudúce napíšem knižku oveľa hrubšiu.

SkryťVypnúť reklamu

Každý z autov prečítal dve strany v rodnom jazyku, ostatok bol v dánčine. Prekladu Kivadera sa ujala pani Iboja Wandall-Holm, spisovateľka slovenského pôvodu žijúca v Dánsku. Neskôr, keď sa rozvinula beseda, na prekvapenie našich ľudí z veľvyslanectva, šlo najviac otázok na Slovensko. Dánski publicisti i vydavatelia sa živo zaujímali o našu literatúru, ktorá je pre nich vcelku neznáma. Pýtali sa i na literárnu súťaž Anasoft litera. Ukázalo sa však, že slovenskú literatúru nemá do dánčiny takmer kto prekladať.

Balíček s Kivaderom sa vypredal. Nevláčil som ho so sebou zbytočne. Kupovali krajania i Česi, údajne i Dáni. Na pamiatku. Ako pohľadnicu. Pár podpisov, krátka reč s dánskym vydavateľom, výmena kontaktov. Museli sme už ísť.

Večera u veľvyslanca. Príjemní ľudia, títo manželia Goliánovci. Vypili sme trochu vínka, ale po tých našich dobrodružných cestách sme boli unavení. Boli sme aj spokojní, že Slovensko obstálo. Bola to vydarená akcia. A tu, celkom na záver mojej cesty, som sa dozvedel, kto bol jej iniciátorom. Veľvyslancova manželka. Kúpila si Kivadera na cestu. Schválne takú malú knižku, aby sa jej zmestila do kabelky. A keď si ju prečítala, rozhodla sa, že jej autora pozvú na literárny večer. Oplatí sa teda písať aj malé knižky!

SkryťVypnúť reklamu

Víťo Staviarsky

Autor: Marta Součková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 697
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 384
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 922
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 392
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 070
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 268
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 754
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 873
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 17 769
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 8 222
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 043
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 799
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 5 962
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  3. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  4. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  6. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  7. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  8. Tupou Ceruzou: Žandári
SkryťZatvoriť reklamu