SME

Miesta literatúry: Modra Vincenta Šikulu

Literárne diela sú väčšinou fikciami, ale niekedy sa hlásia ku konkrétnym miestam a ľuďom a stávajú sa tak svojskými dokumentmi o živote umelca. V cykle literárnych reportáží sme sa na niektoré z týchto miest vybrali.

Dom, v ktorom býval Vincent Šikula. V popredí jeho dcéra Verona.Dom, v ktorom býval Vincent Šikula. V popredí jeho dcéra Verona.

Literárne diela sú väčšinou fikciami, ale niekedy sa hlásia ku konkrétnym miestam a ľuďom a stávajú sa tak svojskými dokumentmi o živote umelca. Reálie tu potom máme hneď trikrát: prvýkrát v diele, druhýkrát v čase, keď o nich spisovateľ písal, a tretíkrát v súčasnosti. V cykle literárnych reportáží sme sa na niektoré z týchto miest vybrali. Ako vyzerajú dnes?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Modra je neporovnateľne pokojnejšia ako susedný Pezinok. V Pezinku život priam kypí, počet vinární, barov a krčiem je na počet obyvateľov vraj najväčší na Slovensku. Modra žije skôr pokojný až ospalý život.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď v Modre vytryskne životodarný prameň, tak sa Modrania budú dlho dohadovať, čo s ním a nakoniec ho zalejú betónom," hovorí jej dlho-dlhoročný obyvateľ, textár a muzikant Peter Konečný. „Polarizovaná, zaspatá, spiatočnícka, ustráchaná, kde život beží v podzemí vínnych pivníc. Na druhej strane pokojné, krásne mestečko s najlepšou zmrzlinou."

Ďaleko a ešte ďalejVincent Šikula to videl inak. „Som učiteľ v malom meste. Každé malé mesto poskytuje svojim obyvateľom veľa výhod; ľudia sa navzájom poznajú, a ak treba, môžu jeden druhému pomôcť; spolu postavia školu, opravia kostol, kultúrny dom, pomník; vydláždia chodníky, upravia park, zrúcajú mestské hradby; usporadúvajú zábavy a slávnosti, počúvajú vlastný spevokol..."

Nespútaný rozprávač, v živote aj v knižkách, živel slovenskej literatúry, pospomínal vo svojich farbistých prózach niekoľko miest: Dubovú, Ivanku pri Dunaji, kde prežil pár rokov života, ale hlavne Modru - do júna 2001, keď zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Nad Modrou, medzi vinohradmi, leží Hamrštíl. Osamelý kamenný dom z 20. rokov, ktorý znamenal pre Vincenta Šikulu centrum jeho sveta, odkedy ho kúpil v roku 1962.

Cestička medzi vinohradmi je hrboľatá, vymletá dažďami. Auto namáhavo stúpa, trápi sa, ale onedlho sme hore. Pred nami sa otvára krásny výhľad na Modru až po Zohor. Dom je kamenný, vyvoláva starosvetskú istotu. Tu sa narodili dve dcéry Vincenta Šikulu z prvého manželstva, Veronika a Agáta, a tu žili až do Veroniných šiestich rokov. Keď začala chodiť do školy, rodina sa presťahovala do bytovky. „Otec sem však chodil stále, na celé leto a na víkendy, časom už sa na svoj milovaný Hamrštíl vybral aj vo štvrtok alebo v stredu. Už mu bolo dolu v Modre dlho, tak nás hnal hore," spomína Veronika.

SkryťVypnúť reklamu

Šikulovci kúpili Hamrštíl za tridsaťtisíc korún. „Bol vtedy oveľa ďalej od Modry ako dnes. Vďaka novostavbám sa mesto priblížilo, ale vtedy to bolo ďaleko, naozajstná samota. Aj kopec bol nejaký strmší. Otec mal auto, oktáviu, pod kopcom nám kázal s mamou a Agátou vystúpiť a pekne sme ho do toho kopca tlačili," vykresľuje Veronika.

História HamrštíluDcéra Vincenta Šikulu Agáta Petrakovičová v časopise Modranské zvesti spomína, že Hamrštíl projektoval jeden z najznámejších slovenských architektov Dušan Samo Jurkovič pre vnučku botanika Ľudovíta Holubyho s rodinou. Pani Štetková, ktorá s manželom vlastnila dom, ho používala ako letné sídlo. „Celé hodiny strávila v záhrade. Posadila v nej neuveriteľné kríky a kvety, ktoré sa zo záhrady stratili počas necitlivých meliorácií modranského družstva, keď prechádzali záhradou traktory a budovali odvodňovacie kanály, dnes sú všetky zarastené bazou a trávou," opisuje Agáta.

SkryťVypnúť reklamu

Dom je kamenný, vo vinohradníckom štýle, aby sa zachoval charakter krajiny. Kameň je tu totiž bežný materiál, vo vinohradoch si z neho stavali domčeky na náradie. Má typickú jurkovičovskú sedlovú strechu. Do slov sa Hamrštíl dostal najmä v Šikulovej básnickej zbierke Z domu na kopci. „Poradil mu Ľubo Feldek," hovorí Šikulová. „Ten navrhol, aby bol centrom Hamrštíl. Do neho zapichli pomyselné kružidlo a obkrúžili ho cez otcovu rodnú Dubovú, Modru. Posledná zástavka som bola ja."

A naozaj, Hamrštíl sa stal centrom spisovateľovho života.

Všetko je našePrechádzame sa okolo domu, vysoká tráva hladí lýtka, leto kypí, vonia a bzučí. „Otec choval aj včely, mali sme aj barana, ktorý bol krotký, chodil s otcom do mesta, odprevádzal ho na autobus, ale potom ho tie včely doštípali a bolo po ňom," hovorí dcéra.

SkryťVypnúť reklamu

Dom nie je a nikdy nebol ohradený. „Keď som sa pýtala otca, pokiaľ je to naše, vždy hovoril: ‚Odtálto až po Zohor!' Všetko je tu naše! Keď som mala šestnásť, naši sa rozviedli, ale pre mňa sa veľa nezmenilo, chodila som za ním na Hamrštíl. Niekedy, keď už bola tma a nechcelo sa mu ísť odprevadiť ma dolu, tak mi hral na terase na lesnom rohu a bolo to počuť, až kým som nezišla do mesta."

Trafiť sa do nádychu„V Hamrštíle otec písal, mulatoval, vyhrával na hudobných nástrojoch, pestoval zeleninu, všetko možné. Každý, kto šiel okolo, zastavil sa. Mal taký drahý nemecký ďalekohľad, vždy pozrel dole a nadával, že aká k...a to sem zasa lezie a bude ma vyrušovať. Keď sa dotyčný blížil, už ho vyvolával a ponúkal vínom alebo jedlom. Varil výborne a stále. Keď varil jedno, rozmýšľal, kam to odnesie a kto to zje, aby sa uvoľnil hrniec a mohol variť ďalej, takže sme mali len robotu a stále sme niekomu z rodiny nosili nejaké jedlo. Klasické recepty si aj vylepšoval, poznal kvety, rastliny, bylinky. Zaujímal sa o všetko okolo seba."

SkryťVypnúť reklamu

Najesť, umyť, porozprávať sa prišli aj vinohradníci. Keď niekomu potreboval niečo prečítať alebo s niekým sa porozprávať, išiel za nimi do vinohradov. „Stále rozprával, mám to po ňom. Keď som sa spýtala, kedy môžem niečo povedať aj ja, odpovedal, že sa musím trafiť do nádychu."

Z tvorby Vincenta ŠikuluZ domu na kopci

Z domu na kopci

Je dobrý výhľad.

Ba keď prišiel buldozér, ešte viac

všetko zpriezračnelo.

Najprv mi zvalil záchod.

Bola však pri ňom i šopa

z tvrdých modranských kameňov

a v nej moje uhlie.

Buldozerista prešiel

i mojou neohradenou

záhradou. Nechcelo sa mu

pešo na čerešne.

Záchod šiel ľahko.

Zahúkali mi dvere zeminou,

no odhádzal som to

vyštrbenou lopatou.

Vošiel som dnu,

a keď som vyfajčil cigaretu,

sám som si obyčajným nožíkom

zo starého, vyhodeného klča

SkryťVypnúť reklamu

urobil celkom pekný svietnik.

(Z domu na kopci)

Dubovské ľalie

Koľko rozkvitnutých šípok

vo vinohradoch. Celé hrče

v ružovkastých odtieňoch.

Pešo idem v bielej košeli,

kráčam pred sebou

a z diaľky si fotografujem chrbát. Bože,

znovu chcem sestre kúpiť

prútený košíček.

Prútený košíček a nazbierať

doň lupeňov, aby mohla hádzať

do ulíc. Ešte raz byť a kráčať

medzi ľaliami! Pri miništrantoch

zvoniacich

sidolom vyleštenými zvončekmi.

Ešte raz byť a dostať od tata korunu,

kúpim si, bože,

vreckový nožík

- rybičku.

A v nebi budem chcieť sedieť,

hoci aj na zadnom sedadle,

no tam, kde svietia

dubovské ľalie. Aj dubovské

šípky. Sedieť budem v nebi

tam, kde kvitnú ľalie a šípky.

(Zo zanedbanej záhrady)

Modra je pokojná, čo rozhodne neplatilo pre Hamrštíl. O hostí nikdy nebola núdza, v okolí bola pomerne veľká umelecká komunita. Spisovateľ Milan Ferko - od jeho domu vedie elektrina, výtvarník Štefan Cpin, v Modre býval maliar Jozef Ilečko, ateliér tam mal Michal Studený, Marián Polonský, chodieval tam filmár Elo Havetta. Modran je aj básnik a priateľ Jozef Mihalkovič - Veronika si zobrala jeho syna Mareka.

SkryťVypnúť reklamu

„Rudolf Sloboda v knižkách píše, že išiel niekedy z Modry aj na dva-trikrát," hovorí Veronika. „Ráno išiel od Šikulu na autobus, na zástavke stretol Ivana Paríka alebo Ilju Zeljenku, ktorí mali namierené k otcovi, tak sa zasa s nimi zviezol hore. Mama spomínala, že keď raz prišiel Jano Johanides, veľmi snežilo, ale keď odchádzal, už nesnežilo - a napriek tomu nezanechal žiadne stopy. Otec sa priatelil s Milanom Rúfusom, ktorý sem tiež často chodil aj s manželkou. Po Zuzke Rúfusovej som mala aj kolísku a boli v nej aj naše deti."

A kedy vlastne Šikula písal? Vraj veľmi skoro ráno, od štvrtej. „Keď sme sa ráno zobudili, už mal napísaných kopu strán a v hrnci bublala polievka. Ale keď písal napríklad Majstrov, bol zavretý v bytovke a s nikým sa nestýkal."

SkryťVypnúť reklamu

MestečkoŠikula bol s Modrou celoživotne spätý. Učil tu na hudobnej škole a v jeho prózach sa vyskytuje Modra ako mestečko blízko metropoly. Reálie Modry sú pre neho ľudia a extrakt z prostredia. „Zo severnej, čiastočne aj z východnej a západnej strany je mesto chránené kopcami; môže sa prihnať vietor a ľudia si ani nemusia ktovieako vyhŕňať goliere," píše v románe Veterná ružica, ktorý už pre normalizáciu nemohol vyjsť, podobne ako jeho voľná prvá časť Ornament. „Severných vetrov ako keby u nás ani nebolo, no južných, ak ide o južné vetry v porovnaní s inými mestami, tých máme, chvalabohu, dosť. Čo tam po vetre?! Hlavná vec, že je tu výhodné bývať. Výhodou je už aj to, že odtiaľto je blízko do hlavného mesta, pravda, ak v krajine naozaj nejaké hlavné mesto je..."

SkryťVypnúť reklamu

Dubová

Na Hamrštíle Šikula aj 16. júna 2001 zomrel na zlyhanie srdca. Zaspal a nezobudil sa. Nemal ešte 65 rokov. A aj keď bol dom na kopci centrom jeho sveta, pochovali ho v rodnej Dubovej, dedine pri Modre.

„Jeho posledná fotka, ktorú nemám, je s veľkou uhorkou. Chystal si planty uhorky a nechal ich ťahať po oknách ako brečtan a boli naozaj veľmi dekoratívne. Jedna narástla extrémne veľká. Povedal - keď mi túto uhorku niekto odtrhne, tak ho nakopem do zadku. O dva dni zomrel. Odtrhla som tú uhorku a dala som ju na hrob medzi vence od prezidenta a ministra a neviem od koho. Nakoniec mu ju nikto nezjedol."

Sme pri Šikulovom rodnom dome, lepšie povedané, mali jednu izbu a kuchyňu so vstupom z dvora. Tlačili sa dosť. Šikula sa narodil vo veľmi chudobnej rodine, je z dvanástich detí, bolo ich šesť bratov a šesť sestier. Otec bol klarinetista, hral v miestnej dychovke a viedol k tomu aj svoje deti. Všetci bratia boli hráči na dychových nástrojoch. Zo synov žije už len jeden. Sestry žijú všetky. Vinca vychovávali v prísnej reholi Spoločnosti slova Božieho v Nitre. Chcel byť kňazom a hudobníkom, neskôr už len hudobníkom, ale hlboko veriaci bol celý život.

SkryťVypnúť reklamu

Na cintoríne„Toľko ľudí vraj v Dubovej na pohrebe nikdy nebolo," spomína moja sprievodkyňa. Hutného rozprávača ústami aj písmenami a dobrého človeka mali miestni radi. „Mal kamarátov muzikantov, umelcov, obyčajných ľudí, kňazov - spolužiakov z misijného domu. Pomník z pieskovca mu robil Šaňo Ilečko, ktorému otec svedčil na svadbe, boli priatelia celý život. Na kríži sú názvy otcových diel. Ilečko robil aj bustu Rudovi Slobodovi, ktorá je v Devínskej Novej Vsi. Aj otcovi robil podobnú, ale neviem, kde je."

Šikulovi sú pochovaní neďaleko, cez uličku. „Otec vždy chcel byť pochovaný v Dubovej, tu prežil detstvo, pásol kravy, chodil na huby."

Čítajte ďalšie diely seriálu:

Havránok Ivana Laučíka

Devínska Nová Ves Ruda Slobodu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 380
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 532
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 703
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 566
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 656
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 345
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 130
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 008
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 897
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu