Jeho hrdina sa oslobodzuje a vyberá si cestu slasti.
Už keď Jan Švankmajer nakrúcal Šílení, mal nápad na nový film. Zveril sa kameramanovi Jurajovi Galvánkovi, keď spolu sedeli v aute. „Povedal, Jurka, už to mám vymyslené, hlavný hrdina sa zamiluje do svojej matky,“ spomína Galvánek. „Vravím mu, no to je úžasné. Ale on pokračoval. Jurka, on s ňou bude mať aj dieťa – čo si myslíš, čo na to povedia ľudia?“
To sa ešte presne nevie. Vie sa iba, že sa film, ktorý Švankmajer nazval Prežiť svoj život, páčil dramaturgom festivalu v Benátkach. Tam ho v pondelok večer premietli vo svetovej premiére.
Prvýkrát s počítačomJan Švankmajer hovorí, že je len jedna téma, pre ktorú sa ešte oplatí zobrať do rúk štetec, pero alebo filmovú techniku, a myslí tým slobodu. „Týmito slovami som kedysi uvádzal svoj film Spiklenci slasti. Pretože slobodu možno stotožniť s princípom slasti,“ povedal Švankmajer v Benátkach. „Ale skôr ako o slobode by sme mali hovoriť o oslobodzovaní sa. Pretože všetci sme determinovaní hviezdami, génmi, detstvom, výchovou. Hrdina môjho nového filmu sa rozhodne, že sa oslobodí, že pôjde aj on za princípom slasti, a preto odchádza do sveta snov.“
Svet snov a skutočný svet sa vo filme Prežiť svoj život nežne prelína. Švankmajer považuje sen za druhý život, bez neho by sme neboli úplní. Vyjadruje to kombináciou hranej techniky a klasickej papierikovej techniky (aká sa používa napríklad pri večerníčkoch). Pred nakrúcaním plánoval ušetriť na tom, že pohyby hercov odfotí v ateliéri, ale ukázalo sa, že aj to je náročné. „Tých fáz bolo v desiatkach tisícoch, museli sme ich nafotiť, vytlačiť, vystrihnúť a keďže sa nedali fyzicky skladovať, museli sme ich aj naskenovať. Preto som vlastne prvýkrát použil počítač, hoci len na archiváciu,“ hovorí.
Miestnosť zázrakov a mágieVo festivalovom vydaní časopisu Variety ho označili za guru stop motion a umelca, ktorý inšpiroval výtvarne talentovaných režisérov Tima Burtona aj Terryho Gilliama.
On sám má teraz novú tvorivú fázu, trvá už desať rokov. Na Šumave si zriadil „wunderkabinet“, miestnosť zázrakov a mágie, tam sa vraj oddáva svojim obsesiám. Zbiera a skladuje tam rituálne masky a iné exotické či ezoterické predmety, ktoré si nosí z ciest po Afrike a PapueNovej Guinei.
„Od čias osvietenstva prevláda racionálny svet a ten sa neustále pokúša potlačiť svet mágie, ktorým žijú prírodné národy. Ale ešte sa mu to úplne nepodarilo, ešte tú mágiu nezlikvidoval. Viete, že som freudista a toto len dokazuje môj názor, že človek je v zásade iracionálny,“ hovorí.