SME

Šahy Ladislava Balleka

To, čo bola Modra pre Vincenta Šikulu, sú Šahy pre Ladislava Balleka - centrum jeho literárneho sveta. „Ľudia, ktorí žijú severnejšie, si myslia, že za Levicami sú iba Levy, ale tam sa nachádza mestečko môjho detstva," hovorí spisovateľ.

(Zdroj: SME – MARIAN JASLOVSKÝ)

Keď sa povie Poprad, Košice, Banská Bystrica, Žilina či Komárno, väčšine z nás naskočia v hlave nejaké obrázky alebo súvislosti. Ale čo Šahy?

Ak práve nežijete na južnom Slovensku, možno sa budete musieť pozrieť do mapy, kde tie Šahy vlastne ležia. Zistíte, že hneď na maďarských hraniciach, takmer presne pod Banskou Štiavnicou. Najbližšie väčšie mesto Levice leží 40 kilometrov severozápadne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Literárne diela sú väčšinou fikciami, ale niekedy sa hlásia ku konkrétnym miestam a ľuďom a stávajú sa tak svojskými dokumentmi o živote umelca. Reálie tu potom máme hneď trikrát: prvýkrát v diele, druhýkrát v čase, keď o nich spisovateľ písal, a tretíkrát v súčasnosti. V cykle literárnych reportáží sme sa na niektoré z týchto miest vybrali. Ako vyzerajú dnes?

SkryťVypnúť reklamu

To, čo bola Modra pre Vincenta Šikulu, sú Šahy pre Ladislava Balleka - centrum jeho literárneho sveta. „Ľudia, ktorí žijú severnejšie, si myslia, že za Levicami sú iba Levy, ale tam sa nachádza mestečko môjho detstva," hovorí spisovateľ.

Do akej miery presný bol tento predobraz a čo je autorská licencia? „Ľudia v Šahách zvyknú hovoriť, že všetko, o čom píšem v Južnej pošte, Agátoch a Pomocníkovi, sa naozaj stalo. Zvláštny zážitok mal režisér Zoro Záhon.

Keď sa pripravoval na nakrúcanie filmu Pomocník, obzeral si exteriéry. Vošiel na dvor niekdajšieho hotela Centrál, prišla k nemu staršia pani a spýtala sa, čo tam robí. Povedal jej, že sa ide nakrúcať film. Ona na to, že ho môže zoznámiť so sestrou Volenta Lančariča - to je hlavný hrdina románu. Záhon, ktorý podrobne poznal román, sa zasmial - veď on nemal žiadnych príbuzných.

SkryťVypnúť reklamu

„To ja viem lepšie ako pán Ballek, lebo ja som staršia," odpovedala pani. A bolo. Ľudia si príbeh privlastnili. A hovoria - to mäsiarstvo z románu bolo tam. A ja sa s nimi nehádam, je to ich vec. Príbeh žije vlastným životom a ja to vnímam s uznaním."

A prečo sa románové Šahy volajú Palánk? „Je to drevená pohraničná turecká pevnosť," vysvetľuje spisovateľ. „Večer sa do nej vracali vojská po výpadoch do okolia. Je to teda miesto na hranici dvoch národov, kultúr."

panorama.jpg

Vôňa mesta

Ak sa ocitnete v Šahách, nájdete cukráreň pri námestí. Je štýlová, secesná, plná vôní kávy, sladkostí a tepla malého mesta, kde všetko stojí na svojom mieste, čas ide pomaly, rozvážne a nerúti sa ako pirát za volantom auta s dymovými sklami.

Je však čas vyraziť von. Pýtam sa panej v stredných rokoch na cestu ku Kalvárii. „Viete, ja síce po maďarsky trochu rozumiem, ale nerozprávam, som Slovenka. Žijem tu dvadsaťpäť rokov a v živote som nemala žiaden národnostný konflikt a ani som o žiadnom nepočula. Takéto nálady vyvolávajú tí, čo na juhu nikdy nebývali," rozpráva mi o živote v meste.

SkryťVypnúť reklamu

Pod Kalváriou bývali Srbi, ktorí sem prišli po bitke na Kosovom poli. Priniesli sem svoju kultúru, zvyky, jedálny lístok. Žili tu aj Chorváti, Macedónci a Bulhari, po roku 1918 Česi. A, samozrejme, Slováci a Maďari. V Šahách nie je miesto pre xenofóbiu. Hontiansku kultúru, ktorej je venované múzeum v Šahách, vytvárali všetci.

cinter.jpg

Pokoj a nočný život

Na kopci dnes rastú nové domy. Chvíľa nenáhlivej chôdze a som na vrchole Kalvárie. Vyšlo slnko. Výhľad je krásny. Ipeľ, kostol, mestečko. Schádzam dolu.

Námestie obídete za pár minút. Postavené je v štýle uhorskej secesie. „Budovy boli zaujímavé tvarovo aj farebne," hovorí Ladislav Ballek. V 50. rokoch námestie zrekonštruovali, niektoré domy vraj aj necitlivo. Ale komunistom sa nepodarilo vziať mu starosvetský šarm.

SkryťVypnúť reklamu

„Za mojich študentských čias žilo námestie hlboko do noci," spomína spisovateľ.

„V hoteli Lengyel vyhrávala hudba, ľudia sa prechádzali, sedeli na lavičkách, rozprávali sa. Bola taká obyčaj, že napríklad lekárnik mal na prízemí lekáreň a hore býval. Takže aj keď niekto niečo potreboval po tom, čo zavrel lekáreň, zazvonili mu a on im ochotne dal, čo chceli. Potom budovy kúpili inštitúcie, obchodníci. Ľudia sa z námestia vysťahovali a priestor prestal byť obývaný. Tam, kde teraz stojí mariánsky stĺp, kedysi stála veľmi dôležitá pošta, cez ktorú prechádzali správy z Pešti až na sever. Podľa nej sa volá moja novela Južná pošta."

kafejka.jpg

Tabule

Synagóga je zreštaurovaná, na múre pri nej sú tabule venované významným rodákom - jeden z nich je Juraj Berczeller, nestor slovenskej populárnej hudby. V auguste 1968 emigroval do Austrálie, začal od začiatku ako George Best a tiež sa presadil. V synagóge sa konajú koncerty a divadelné predstavenia, a že je to kultúrny priestor, o tom svedčia moderné plastiky a obrazy na udržiavanom dvore.

SkryťVypnúť reklamu

Na ľudovej škole umenia je tabuľa Bélovi Bartókovi, ktorý v Šahách zbieral ľudové piesne a na obecnom úrade je tabuľa pripomínajúca, že v tomto meste väznili Janka Kráľa a Jána Rotaridesa, ktorí tu v revolučnom roku 1848 viedli vzbúrených roľníkov, ničili urbáre a dereše a strieľali na panské sídla.

Vchádzam, prijíma ma primátor Ľudovít Pásztor. „Čo mám najradšej na Šahách? Všetko," usmieva sa.

„Je to útulné mesto. Hranica nás kedysi rozdeľovala, teraz nás spája. Maďarsko je pre nás najbližšie a radi tam chodíme, máme tam priateľov. Je tu 40 percent Slovákov a 60 percent Maďarov. Žijú vedľa seba a často aj spolu, vychovávajú deti, z ktorých väčšina hovorí po slovensky aj maďarsky," hovorí primátor.

Noblesa

Keď sa človek stretne s Ladislavom Ballekom, za každých okolností džentlmenom, zahanbí sa, že má tenisky a mikinu.

SkryťVypnúť reklamu

„To, že keď idem von, sa mám dobre obliecť, som sa tiež naučil v Šahách," hovorí spisovateľ. „Bolo nepredstaviteľné, aby si niekto sadol do kaviarne bez saka a viazanky. Šahy sú malé mesto, ale potrpeli sme si na kultivovanosť a dobré správanie. Možno preto, aby sme sa vyrovnali väčším mestám. Keď som bol chlapec, chodil som v utorok a štvrtok na futbalový tréning, hrával som až do maturity za dorast. Keď som však išiel na tréning v športovom oblečení, obchádzal som oblúkom školu, lebo rodičia mi hovorili, že sa nepatrí takto chodiť okolo gymnázia, aby som nestretol učiteľov. Učitelia boli vtedy strážcami dôstojnosti. Dnes je to už inak. Ale aj v 50. rokoch mnohé z tej noblesy odišlo."

Podľa Balleka bolo veľkou chybou aj to, že v roku 1962 zrušili okres Šahy a porozdeľovali ho medzi okolité okresy. „Šahy boli sídelným mestom Hontu a vtedy stratili svoj pôvodný charakter."

SkryťVypnúť reklamu

img_0080.jpg

V krátkych nohaviciach

Schádzam ku kostolu s dvojicou veží v maďarskom štýle. Je už tretí na tom istom mieste. Prvý zničili Tatári a druhý Turci.

„Šahám sa darilo v mierových časoch, ale každú dramatickú udalosť od stredoveku až po druhú svetovú vojnu si ako pohraničné mesto odskákali," hovorí Ladislav Ballek. „V roku 1938 ho zobrali Maďari, celý juh až po Dudince. Môj otec bol hlavný inšpicient finančnej stráže v Dudinciach, tam bola vtedy hranica. Maďari vrátili územie v roku 1945, my sme sa presťahovali z Dudiniec do Šiah, kde som prežil druhú časť detstva a dospievanie. A to, čo zažijete v krátkych nohaviciach, je určujúce na celý život."

Ladislav Ballek (nar. 1941)

balek.jpgZákladnú školu a gymnázium vychodil v Šahách. Po maturite v rokoch 1959 - 1963 študoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici slovenský jazyk, dejepis a výtvarnú výchovu. Po návrate zo základnej vojenskej služby bol rok učiteľom na Základnej škole v Habovke. V roku 1966 sa stal redaktorom Československého rozhlasu v Banskej Bystrici a v roku 1968 redaktorom krajského denníka Smer.
V roku 1972 prešiel pracovať do redakcie pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ v Bratislave, kam sa neskôr aj presťahoval a kde sa trvalo usadil. V roku 1977 sa stal vedúcim literárneho oddelenia na Ministerstve kultúry SR, v roku 1980 námestníkom riaditeľa Slovenského literárneho fondu a v roku 1984 vedúcim tajomníkom Zväzu slovenských spisovateľov, kde pôsobil až do jeho zániku koncom roka 1989. Potom bol na dlhodobejšom tvorivom štipendiu.
V rokoch 1992 - 1994 bol poslancom Národnej rady SR. Vyučoval na PF v Nitre a PFUK v Bratislave. V roku 1998 kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky. V rokoch 1992 - 1994 pôsobil na poste veľvyslanca Slovenskej republiky v Prahe. Najvýznamnejšie romány: Južná pošta (1974), Pomocník (1977), Agáty (1981), Lesné divadlo (1987), Čudný spáč (1990).

SkryťVypnúť reklamu

Z Južnej pošty

Podkovy koní zaklopali na kamenných kockách neznámeho mesta. Bol to Palánk. Vychádzal z neho horúci vzduch, zápach prachu, slamy, spáleniska, starých a preležaných obväzov a starých zaschnutých rán. O chvíľu minuli zničenú budovu s bielym stĺporadím, pred ktorou ležalo smetisko obväzov, hnedých fľaštičiek a drôtených dláh.

Šli tichými ulicami, zeleným šerom stromov, plašili pred sebou kŕdle hrdličiek.

Ján konečne pochopil, že sú v celkom neznámom meste. Cítil iný vzduch, iné vône a dosiaľ neznámu bolesť. Slnko svietilo nad korunami gaštanov, líp a javorov, na chodníkoch ležal žltkastý prach. Dvíhal hlavu a vetril. Uvedomil si, že sa jakživ nevrátia.

Vošli do dlhej ulice. Začínala sa zeleným šerom, končila kdesi v nízkej žiari prudkého slnka. Tam sa začínala prašná cesta do roviny, v žiari slnka na konci ulice akoby už horelo suché lístie budúcich nekonečných južných jesení.

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav Ballek: Južná pošta. Záver poviedky Kraj za vinicami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 203
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 487
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 680
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 536
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 592
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 642
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 326
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 162
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 018
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 313
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 295
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 860
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 970
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu