Kráľ Pravoslav vyhlásil casting na kráľovnú. Ktorá z dcér bude víťazkou jeho šou? Tie, čo ho milujú viac ako všetky poklady zeme či zlato, alebo tá, čo ho ľúbi ako soľ?
Kráľ Pravoslav má learovskú dilemu: chce odovzdať vládu niektorej zo svojich dcér. „Spravodlivá, statočná a láskavá má byť budúca kráľovná," pripomína mu jeho šašo a zároveň poradí, aby zveril vládu tej z dcér, ktorá mu prejaví najväčšiu lásku.
Soľ nad zlato (1982)
Dĺžka: 85 minút
Krajina: Československo, NSR
Réžia: Martin Hollý
Produkcia: Slovenská filmová tvorba Bratislava, Omnia Film München
Scenár: Martin Hollý, Peter Kováčik
Hudba: Karel Svoboda
Kamera: Dodo Šimončič
Architekt: Juraj Červík
Návrhy kostýmov: Theodor Pištěk
Exteriéry: Praha, Brno, Rožňava, Súľov, Vývrať, Lednice, Domica, Křivoklát, Pernštejn, Červený Kameň, Demänovská ľadová jaskyňa, Lakšárska Nová Ves
Premiéra: 27. február 1983
Hrajú:
Karol Machata, Libuše Šafránková, Gábor Nagy, Ladislav Chudík, Zuzana Kocúriková, Dietlinde Turban, Ľubomír Paulovič, Juraj Kukura, Diethard Kirschlechner, Jozef Kroner, Viera Strnisková, Vlasta Fabiánová, Tibor Bogdan, Anton Šulík, Ján Kramár, Juraj Paška, Anton Korenči, Milan Kiš, Ivan Krivosudský, Boris Farkaš, Jaroslav Rozsíval, Helena Húsková
Kráľovo srdce síce spontánne bije za najmladšiu, lebo mu najviac pripomína jej zomretú matku. Chce sa však rozhodnúť múdro a transparentne, a tak vyhlási verejný casting, ktorého súčasťou sú aj súboje rytierov.
Hlavným kritériom totiž nie je len otázka, ako veľmi ho dcéry ľúbia, ale aj to, akých ženíchov si vybrali.
Pravoslav sa od svojich starších dcér dozvie, že je im milší ako všetko zlato na svete či všetky poklady zeme.
Najmladšia Maruška prichádza s povestným výrokom, že svojho otca ľúbi ako soľ. Kráľ najprv predpokladá, že takúto hlúposť vyslovila len v „zmätku mysle". Keď pochopí, že to myslela vážne, rozhorčí sa. Soľ predsa nemôže byť vzácna, ak je aj na stole bedárov.
Maruškina záľuba v soli nie je celkom nezaujatá, pretože sa už istý čas tajne stretáva so Soľným princom.
Maruškin vyvolený nie je obyčajný pozemšťan. Jeho otec je Kráľom podzemia a vyžaduje od neho striktné dodržiavanie jeho zákonov: „Ľudia majú väčší dar - majú lásku," presviedča princ svojho otca.
Ten však vie o ľuďoch svoje a jeho rozhorčenie nad ich činmi je v dnešnom slovníku až ekologické: „Rujú sa a zabíjajú, vedú vojny, drancujú útroby zeme pre hlúpu chamtivosť."
Syn ľudí bráni, že si nezaslúžia hnev a opovrhnutie, hrdo sa s Maruškou postaví pred Pravoslava so svojou víziou alternatívneho kráľovstva. A spolu s ňou zažije aj opovrhnutie a posmech.
Keď hlúpu Pravoslavovu reakciu na lásku ako soľ začuje Kráľ podzemia, rozhorčí sa. Synovu urážku berie za svoju a všetku soľ v kráľovstve premení na zlato. „Ľudia túžia iba po zlate a teraz ho majú. Nedokážete spoznať skutočné dary matky zeme," odkazuje im.
Po počiatočnom nadšení z množstva zlata nastáva v krajine soľná kríza. Sladké koláče pomaly každému prestávajú chutiť. Ešte horšie dopadne Soľný princ, ktorý sa premení na soľný stĺp. Múdra žena však Maruške pošepne, že ho môže oslobodiť šľachetná ľudská bytosť. A presne o takých sú rozprávky.
Režisér Martin Hollý patril k filmárskej špičke, na jeho zozname sú aj pamätné tituly ako Medená veža, Orlie pierko či Signum laudis. Za televízny film Balada o siedmich obesených získal v roku 1969 ocenenia na MTF v Monte Carle a o rok neskôr aj na Svetovom festivale televíznej tvorby v Hollywoode.
Aj na tejto rozprávkovej snímke sa plne prejavila jeho profesionalita. Soľ nad zlato nakrútená na motívy slovenskej ľudovej rozprávky patrí nesporne k našim najvýpravnejším filmovým snímkam. Kostýmy navrhol Theodor Pištěk, držiteľ Oscara za kostýmy vo filme Amadeus.
Nemenej impozantne pôsobia pohľady na prírodné scenérie. Podzemné kráľovstvo bolo nakrúcané v Demänovskej ľadovej jaskyni a v Domici. Ku kráse filmových exteriérov prispeli aj hrady Křivoklát, Pernštejn či Červený Kameň.
Divácky atraktívne bolo nesporne aj obsadenie roly najmladšej Marušky populárnou českou herečkou Libušou Šafránkovou.
Vo filme hrala herecká špička - dvojicu kráľ a šašo si zahrali Karol Machata a Jozef Kroner, Matku víl zas Viera Strnisková.
Do úloh nápadníkov ďalších kráľových dcér boli obsadení Juraj Kukura a Ľubomír Paulovič. Soľného princa zahral známy maďarský herec Gábor Nagy. Zuzanu Kocúrikovú si pamätajú ako silnú princeznú Vandu, Dietlinde Turban bola princeznou Barborou, milujúcou šperky viac ako ľudí.
Soľ nad zlato je tá správna rozprávka pre toho, kto si chce romanticky pripomenúť, že najcennejší je ľudský život a najkrajšia je láska.
Mali by sme byť na seba náročnejší
LADISLAV CHUDÍK hral v rozprávke Soľ nad zlato krutého a prísneho Kráľa podzemia v kovovom kostýme.
V čase, keď sa Soľ nad zlato nakrúcala, účinkovala v rozprávkach herecká špička. Nie je vám ľúto, že dnes sa už takáto pozornosť tvorbe pre deti nevenuje?
Zmenili sa časy. Keď sme v roku 1946 otvárali Novú scénu ND, v deň premiéry sme mali dopoludnia generálku rozprávky. Hral som v nej Slona a večer zas Petruccia v Skrotení zlej ženy od Williama Shakespeara.
Spolupracovali ste s režisérom Martinom Hollým aj na iných filmoch či inscenáciách?
Iná práca od neho nedošla. Pre svoje veľké plátna ma nepotreboval. Bol generačne spätý s mladšími kolegami.
Rozprávka sa nakrúcala v rôznych jaskyniach - Demänovskej a Domici, máte nejaké spomienky na tieto špecifické priestory?
Najskôr očarenie zo samej jaskyne, potom únava z nej a po hodinách práce vtieravý vlhký chlad až do kostí.
Kostým Soľného kráľa bol navrhnutý Theodorom Pištěkom, bol aj pri nakrúcaní? Ako sa vám hralo v striebornom lurexe?
Nesťažujem sa, lebo sa nepamätám. Kostým Soľného kráľa mi pomohol k výkonu. Theodor Pištěk bol uznávaný a dekorovaný výtvarník na Barrandove. Tam boli zvyknutí chodiť do poľa aspoň na návštevu. Veď kontrolovali vlastnú prácu.
Spomínate si na to, aké divácke ohlasy táto rozprávka pri premiére vyvolala?
Rozprávky sa väčšinou páčia. Deti snia vďačne i teraz. Martin Hollý bol uznávaným filmovým režisérom aj u kritikov.
Aký je váš vzťah k rozprávkam?
Som z Horehronia, tam aj staré mamy rozprávajú deťom rozprávky. A rozprávky boli aj krásnymi darčekmi pod vianočný stromček.
Soľný kráľ stelesňuje prísnosť, neústupnosť, spravodlivý hnev. Máte aj vy v súkromí podobné postoje alebo bývate zmierlivejší, ako bol voči ľuďom Soľný kráľ?
V 60. rokoch minulého storočia som bol šéfom Činohry SND a bol som taký prísny, že ma kolegovia zhodili z funkcie pod zámienkou, že veľa hrám. Vtedajší riaditeľ SND Ivan Turzo ma odhováral, aby som sa nevzdával. Hlas kolegov, hlas Boží, vďačne som poslúchol, zunoval som sa im, to človek vycíti. My Slováci by sme mali byť náročnejší na seba a disciplinovanejší.
(zu)
Na rozprávke sa mi páčilo...... že tam zvíťazila soľ a nie zlato. Zvíťazila láska nad šperkami. Ľudia si začali vážiť obyčajné veci. Bola tam pekná príroda. Maruška si našla dobrého princa.
Lenka Môciková, 10 rokov
... podsvetie, premena soli na zlato, drzý šašo, oblečenie rytierov, zbrane a kúzla.
Adam Drahovský, 11 rokov
... teleport, ako tá múdra pani zmizla, a podzemná jaskyňa. A najviac ma zaujalo, keď sa soľ premenila na zlato.
Matúš Rusnák, 10 rokov
Rozprávka na mňa zapôsobila pekne. Z postáv sa mi najviac páčila Maruška a to, ako vyslobodila princa, keď ho pokropila živou vodou. Z príbehu plynie poučenie, že zlatom a diamantmi si jedlo neosolíme.
Klára Jankechová, 10 rokov
Je to pekná rozprávka, v ktorej kráľ jednej krajiny zakľaje druhú krajinu. Nepáčilo sa mi, že Maruška bola z krajiny vyhnaná, keď povedala, že má otca rada ako soľ. Páčilo sa mi, ako Maruška zrušila kliatbu a zachránila krajinu.
Matej Ondreička, 10 rokov
Hodnotili deti z 5. A ZŠ M. R. Štefánika v Piešťanoch