Kniha Stanislavy Chrobákovej Repar Slovenka na kvadrát (vyd. Drewo a srd/Vlna, 2011) má zvláštnu štruktúru. Úvodná kapitola obsahuje jedenásť „pohľadníc“ z Európy, osobitne zo Slovenska a Slovinska, kde autorka žije desať rokov. Rozhovory v druhej kapitole sú otvorené, kritické, miestami až odvážne a knihu uzatvárajú časti pripomínajúce teoretické dielo.
Chrobákovej pohľadnice sú na rozhraní umenia a vedy, lebo ide o multižánrové texty. Ich hybridnosť neprekáža, práve naopak, cítiť z nich, že autorka je publicistka, prozaička, poetka a prekladateľka. Hra so slovami je pozoruhodná: využíva slovinské jazykové prvky, prekladá ich, zaoberá sa nimi aj etymologicky; jej poézia ako epilóg knihy je trojjazyčná.
Autorka vidí svet ako poetka: lyrické texty sú výborné aj vtedy, keď v nich ide o politické, ekonomické, filozofické, rodové a feministické problémy. V knihe je veľa toho, čo môže byť v pamäti a v citoch vnímavého človeka. Schopnosť vnímať, pozorovať, vidieť a pomenovať vyúsťuje do veľmi dobrých opisov, ktorými vie vyvolať napätie aj v publicistických žánroch.
Kniha je autobiografická a obsahuje viaceré témy: migrácia, dvojaké občianstvo, vstup Slovinska do Európskej únie, adaptácia na krajinu a jazyk, kritika legislatívy, ale aj radosť zo Slovinska, kde je „symbióza prírody a architektúry“. Dočítate sa v nej o veľkej príbuznosti a geografickej blízkosti Slovinska a Slovenska – „spolu si nás privlastnilo Rakúsko Uhorsko, spolu nás vychovával socializmus“, aby s prísnosťou uviedla vypočítavosť a ignoranciu, kultúrne a hodnotové manko v medziľudských vzťahoch, malicherné kastovníctvo, konzervativizmus, nedostatok žičlivosti kultúre.
O pomeroch v „jej“ dvoch krajinách sa zmieňuje otvorene, s nádychom irónie a sarkazmu. Neoliberalizmus, patriarchalizmus, nacionalizmus, politický obraz sveta, medzinárodné a všeľudské problémy, obrovský deficit slovenskej literatúry na medzinárodnej scéne, ale aj odhaľovanie súkromia, osobné, rodinné šťastie v protiklade so sklamaním spoločenským – to sú ďalšie príťažlivé témy.
Chrobáková je z Bratislavy, so svojou rodinou žije v Ľubľane, kde spolu s manželom Primožom rozvíja rôzne kultúrne aktivity. Ich projekt Časopis v časopise združuje 16 časopisov z trinástich krajín Európy, vo vydavateľstve Apokalipsa vyšlo za pätnásť rokov 150 kníh a pri časopise je osem edícií.
Stanislava Chrobáková Repar veľa vie, veľa si pamätá, dokáže sa intenzívne pohybovať v obidvoch národných kultúrach, čo robí z jej knihy pútavé a hodnotné čítanie.