Čitatelia elektronických kníh vyhľadávajú najmä domácich autorov a odbornú literatúru. Platí to na Slovensku aj v Česku.
BRATISLAVA. Čítačky elektronických kníh už u nás zoženiete, v katalógoch našich vydavateľov pribúda čoraz viac kníh v elektronickej podobe. U nás s nimi ako prvý začal Martinus, ktorý má v ponuke vyše štyristo e-kníh, nasledoval Raj kníh a pred tromi mesiacmi vznikol portál ibux.sk, za ktorým stojí vydavateľstvo Ikar. V jeho ponuke je už takmer tisícšesťsto titulov.
„Čitatelia si stiahli spolu vyše pättisíc kníh zdarma – sekcia ich ponúka už pol tisícky a súčasťou je aj Zlatý fond,“ hovorí PR manažérka Ikaru Mária Lešková. „Z platených kníh je najviac sťahovaná slovenská próza. Najobľúbenejší autori na našom portáli sú Jozef Banáš, Eva Urbaníková, Andrea Coddington a Eli Elias. Zo zahraničných kníh sú to najmä severské detektívky – trilógia Millennium od Stiega Larssona a knihy Larsa Keplera Hypnotizér a Zmluva podľa Paganiniho.“
Čoraz častejšie si fanúšikovia e-kníh sťahujú odbornú literatúru, rôzne motivačné a populárno-náučné publikácie.„Budúcnosť bude okrem komerčných e-kníh patriť aj odbornej literatúre,“ tvrdí Martin Lipert z eReading.cz. Podľa neho majú českí čitatelia okrem kníh Michala Viewegha, poslednej knihy Jana Balabána Zeptej se táty či románu Chladnou zemí Jáchyma Topola veľký záujem aj o kontroverznú publikáciu Modrá, nikoli zelená planeta Václava Klausa či knihu člena Národnej ekonomickej rady vlády Tomáša Sedláčka. Jeho Ekonomie dobra a zla je digitálnym bestsellerom.
Autor: kul