SME

Fotograf Yuri Dojc: Pohľadnicové Slovensko neexistuje

Svoje fotky robí Yuri Dojc tak, ako pije ten, kto je smädný.

Pochádza z Humenného, v rokoch 1966-1968 študoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Po invázii spojeneckých vojsk do Československa zostal v Británii, neskôr emigroval do Kanady. V rokoch 1971-1974 študoval na Ryerson Polytechnical InstitPochádza z Humenného, v rokoch 1966-1968 študoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Po invázii spojeneckých vojsk do Československa zostal v Británii, neskôr emigroval do Kanady. V rokoch 1971-1974 študoval na Ryerson Polytechnical Instit (Zdroj: JANA LIPTÁKOVÁ)

Už vyše päťdesiat rokov žije v Kanade, vraj takzvanej áčkovej krajine, no na Slovensko, do svojej rodnej krajiny, sa vracia často. Venoval mu aj fotografickú ľúbostnú pieseň v publikácii Spectacular Slovakia. Zaujímajú ho aj iné „béčkové“ kúty. YURI DOJC fotí aj v Rwande, na cintorínoch či v synagógach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stihli ste trochu spoznať Slovensko, kým ste z neho na konci šesťdesiatych rokov emigrovali?

Keď som mal pätnásť či šestnásť rokov, stopoval som po celom Slovensku. Bolo to romantické.

Vybavovali sa vám teraz pri fotení Slovenska opäť niektoré miesta, ktoré ste vtedy navštívili?

SkryťVypnúť reklamu

Úplne, veci z detstva zostávajú zakódované v hlave.

Prekvapilo vás niečo na slovenských študentoch, s ktorými ste na publikácii Spectacular Slovakia spolupracovali?

Sú moderní, majú vynikajúce informácie a rozhľad. Všetci mali aj svoju hĺbku, tá mi niekedy chýba u kanadských študentov. Je to ale asi tak, že vo všetkých malých krajinách sa ľudia viac snažia. Počul som jednu teóriu, že existujú áčkové a béčkové krajiny. V áčkových krajinách sú ľudia už takí sebavedomí, že ich zvyšok sveta nezaujíma. V áčkových sa však úspešnými stávajú často práve tí, ktorí priši z béčkových krajín.

Na akej úrovni je súčasná prezentácia Slovenska ako turistickej destinácie?

Dnes sa už krajina nemôže propagovať pohľadnicovým štýlom, to nefunguje, pohľadnicové Slovensko neexistuje. Aby sa krajina predala, musí ma niečím zaujať, jej fotografie musia byť umelecké. Som rád, že sa Spectacular Slovakia rozhodol nechať moju sekciu čiernobielu. Pracoval som dlhé roky v reklame, mám skúsenosti s fotografiami, ktoré dokážu predávať.

SkryťVypnúť reklamu

Čo o Slovensku vedia bežní Kanaďania?

Sem-tam poznajú Bratislavu, ale stále nie je bežné ísť na Slovensko na dovolenku, kým tam nemáte rodinu. Cudzinec navyše určite nepríde len k nám, ale aj do susedných krajín - Česka, Maďarska, Poľska. Tieto krajiny by sa teda mali spojiť vo svojej prezentácii.

Ktorá naša národná črta sa vám s odstupom času a kontinentov najviac nepáči?

Spýtajte sa ma radšej, čo sa mi páči, a to je srdečnosť ľudí. Veľakrát sa mi prihodilo, že hoci sa zdali spočiatku odmeraní, veľmi rýchlo sa otvorili, vždy ma pozvali dovnútra a pohostili. Ľudia vedia opätovať srdečnosť. A o takých makových koláčoch, aké sú na Slovensku, môžem v Kanade len snívať.

Čo by ste chceli, aby sa zlepšilo?

Aby sa zachránilo čo najviac kultúrnych pamiatok, medzi nimi aj židovské cintoríny. O tom štiavnickom som počul, že ho stále ničia. Orgány by si mali dať väčšiu námahu nájsť tých, čo to robia a potrestať ich. Vidieť cintoríny s rozbitými náhrobkami či pomaľované hákovými krížmi – to nie je najpríjemnejšia prezentácia krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z vašich ostatných projektov boli fotografie starých modlitebných knižiek tých, čo odišli do koncentračných táborov - Last Folio. Prečo ste sa vrátili k holokaustu?

Nikdy som neinklinoval k takýmto témam, začalo sa to náhodou a diali sa pritom skoro až zázraky. Keby som niekedy napísal, ako sa to celé prihodilo, bol by z toho román.

Čo vás teda k tomuto projektu priviedlo?

Po pohrebe svojho otca som chcel pomôcť staršej panej a odviezť ju z cintorína, ona však odmietala, že pôjde električkou. Pritom bolo zrejmé, že sa ponáhľa. Ukázalo sa, že sa celý život starala o tých, čo prežili koncentračné tábory. Sama bola v Osvienčime. Práve tam jej veštica, ktorá prišla transportom z Grécka, vyveštila celý jej budúci život. Povedala jej, že to prežije, že sa vydá neskoro, nebude mať deti a ku koncu života príde anjel, ktorý sa o ňu postará. A skutočne, tá pani sa vydala až v štyridsiatke, nemala deti a ku koncu života k nej začala chodiť mladá žena, ktorá sa stala tým anjelom.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré z tých starých knižiek, ktoré ste fotili, patrili teda jej? Kde všade ste knižky hľadali?

Našli sme ich na rozličných miestach, na cintorínoch či v synagógach. Knihy môžete fotografovať hocikde, ony samy nie sú dôležité, dôležité je to, čo vás k nim vedie.

Čo vás priviedlo k foteniu veteránov z druhej svetovej vojny?

Koncentráky boli oslobodené vojakmi, nie politikmi. Bez radových vojakov by sa z táborov nezachránili ani tí, čo prežili.

Ako ste sa dostali fotiť do Rwandy?

Išiel som tam trénovať mladých fotografov a študentov, ale nenechal som si tam ujsť ani miesta, kde sa udiala genocída. Vedel som síce o nej, ale nepoznal som jej rozsah.

Aký je pocit fotiť tisícky ľudských lebiek uskladnených na polici? Kde sa vlastne dá niečo takéto nájsť?

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou to boli kostoly, kam nahnali ľudí, aby ich zmasakrovali. Niektoré z nich sa potom premenili na múzeá genocídy. Sprievodkyňa, ktorá nás po jednom takom múzeu sprevádzala, ma stále držala za ruku. Ako mi o všetkom hovorila, celá sa triasla a plakala. Patrila ešte k živým svedkom genocídy. Krajina, ktorá si nepamätá minulosť, má problém. Treba odpustiť, ale nie zabudnúť. Keď prišli Američania do prvých koncentračných táborov, generál Eisenhower prikázal, že tam musia okamžite dôjsť aj filmári a fotografovia. Tušil, že bude len otázkou času, kým niekto povie, že sa nič podobné nikdy nestalo.

Na čom teraz pracujete?

Práve začínam robiť projekt o mladých ženách s rakovinou prsníka. Obyčajne sa hovorí v tejto súvislosti len o ženách nad štyridsať, ale existujú celé generácie žien, ktoré rakovinu dostanú veľmi mladé. Popri svojej reklamnej práci som vždy robil sociálne projekty o nezamestnaných, o slepých, o starých či chorých, o ľuďoch z rôznych etnických skupín. Keď stretnete takýchto skutočných ľudí, potom vám vaše vlastné ciele začnú pripadať plytké. Umenie nezmení svet, ale možno nám pomôže zlepšiť ho.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujete sa nejako na svoje fotografické kompozície?

Dnes sa už len dávam viesť inštinktom. Obyčajne sa len technicky pripravím a na mieste sa nechávam zviesť situáciou. Človek môže robiť len to, po čom v danom momente túži. Sú ľudia, ktorí si dopredu naškicujú, čo budú robiť, môj proces je však emocionálny. Idem k ľuďom do bytu, začnem sa s nimi rozprávať, nechám, aby ma ich domáce okolie inšpirovalo. Často som fotil svoje modely u nás v kuchyni na stole. Je to jednoduché... kým nepríde domov moja žena.

Beriete akty ako tradičný žáner výtvarného umenia popri krajinkách či zátišiach?

Môj pohľad na ženu je pohľadom šestnásťročného chlapca zo Slovenska. Tieto veci v človeku ostávajú, aj v románoch Milana Kunderu ich nájdete. Na priemyslovke sme boli samí chlapci, od štrnástich rokov sme sa rozprávali len o dievčatách. Žili sme v istom obmedzení, stačilo mať šuštiaky a džínsy, aby bol človek frajerom pred dievčatami.

SkryťVypnúť reklamu

Čo pre vás fotografia znamená?

Fotografia je médiom, cez ktoré sa viem prejaviť, je mojím životom, tak ako je pre niektorých náboženstvo. Niekedy sa pýtame, či by nebolo jednoduchšie byť nejakým robotníkom a nemať problémy. Hovorím si však, že by sme boli strašne ochudobnení. Umenie je dnes aj biznisom, trochu aj zábavou, ale skutočné umenie je o sebavyjadrení. Fotografia je naším zrkadlom, umelec je ten, kto sa vie vo svojej práci odzrkadliť.

Pre niekoho by to mohlo znieť narcisticky.

Áno, je to narcistické. Prišla raz za mnou jedna pani a keď videla knihu Jana Saudka na mojom stole, rozplakala sa. Som taká šťastná, že si tento človek našiel niečo, v čom sa môže prejaviť, povedala. Ja som si peniaze zarobil reklamnými fotografiami, bolo to jednoduché, zákazník niečo zadal a ja som to urobil. Umenie je však niečo celkom iné, v ňom človek musí hľadať. To nemá nič spoločné so slávou či peniazmi. Svoju vlastnú tvorbu robím, ako pije ten, kto je smädný. Chápem však, že sú aj takí, ktorých inšpirujú peniaze, nečudujem sa im a ani ich neodsudzujem.

SkryťVypnúť reklamu

Z tvorby Yuriho Dojca

Čičmany.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu