„Finálová štvorica je silná najmä v tom, že ponúka veľmi široký záber tém aj médií. Akoby tam ani nebola nejaká konkrétna tendencia,“ hovorila šéfka SNG Alexandra Kusá ešte pred vyhlásením výsledkov Ceny Oskára Čepana. „Zatiaľ však nikoho z finalistov nemožno považovať za stálicu našej či európskej scény, a práve preto má veľký význam to, kto ju získa.“
Verdikt medzinárodnej poroty sa finalisti – Kassaboys, Katarína Poliačiková, Ján Šipöcz a Tomáš Rafa – dozvedeli až vo štvrtok večer na vernisáži výstavy v Gallerii Cvernovka. Laureátom 16. ročníka ceny za vizuálne umenie pre umelca do 35 rokov sa stal Tomáš Rafa, ktorý tak získal finančnú odmenu, samostatnú výstavu v SNG aj pobyt v New Yorku.
Pozrite sa, ako vyzerá spoločná výstava finalistov a víťaza.
Témou je nacionalizmus
Tento rok porota vybrala finálovú štvoricu na základe jej doterajšej tvorby začiatkom júna. O víťazoch sa rozhodovala až na základe nových diel, ktoré mladí umelci vytvorili na špeciálnu spoločnú výstavu.
Tomáš Rafa pokračoval vo svojom, už trojročnom, projekte, ktorý nesie názov Nový nacionalizmus v strede Európy. Víťazné video má 55 minút. „Zameral som sa na vymedzovanie hraníc patriotizmu, extrémizmu, nacionalizmu a vzťahov medzi majoritou alebo minoritou, národnostnou či sexuálnou,“ hovorí Rafa.
Jeho rozsiahly projekt zaznamenáva najmä situáciu v krajinách V 4. Počas nedávnej stáže pridal aj záznamy zo Švajčiarska. Ide najmä o zábery protestov, demonštrácií či iných podujatí nesúcich v sebe formu xenofóbie a boja rozličných záujmových skupín za ich práva.
„Prvý impulz prišiel pred troma rokmi. V novinách som sa dočítal o výstavbe múrov, ktoré oddeľujú 'neprispôsobivých občanov'. Nakrútil som video, v ktorom pri takomto múre spolu s rómskymi deťmi hrám futbal a prihlásil som ho do súťaže krátkych filmov Azyl,“ hovorí Rafa. „Zrazu som mal pocit, že to má význam, že podobné videá dokážu čosi ovplyvniť. Komunikujú s väčším počtom ľudí, nie sú mŕtvym médiom uprostred galérie.“
Viac reportér než umelec?
Projektu vytvoril aj stránku newnationalism.eu, kde sú doterajšie videá a priestor na diskusiu.
„Poukazujem na veci, ktoré v spoločnosti rezonujú, ale snažím sa robiť to inak ako globálne mediálne spoločnosti, ktoré tieto akcie využívajú skôr manipulatívne,“ vysvetľuje. Ostáva v polohe pozorovateľa, ktorý konfliktom nevtláča žiadny subjektívny ráz.
Aj preto sa výsledok Rafovej práce javí možno viac ako práca reportéra než umelca. Alexandra Kusá hovorí o spôsobe, ktorý „vykazuje znaky priam nulovej estetiky“, ako o celkovom trende súčasného umenia. „V princípe je tento trend charakteristický aj pre minuloročnú víťazku Petru Feriancovú, ktorá tiež narába s formálnou jednoduchosťou, i keď trochu iným spôsobom,“ dodala.
Rafa to vníma skôr ako novú úlohu umenia. „Je potrebné prekonávať hranice, vedieť kombinovať a posúvať sa. Vymedzovanie umenia, jeho zobrazenia a tém, sa mi zdá zbytočné. Treba pracovať so sociálnym umením, aktivizmom – s tým, čo je priamo pred nami,“ dodáva.
Výstava finalistov bude v priestoroch Gallerie Cvernovka do 11. novembra.