SME

Keby včera svietilo, už by sme mali v kôpkach

Satinského denníky z turistických výprav po našich i zahraničných horstvách sú nielen skvelým čítaním, ale aj výtvarným artefaktom.

Satinského denníky z turistických výprav po našich i zahraničných horstvách sú nielen skvelým čítaním, ale aj výtvarným artefaktom.

Keď dobre ošetríš nohu, ona ti za to aj ruku pobozká, bolo heslom tretieho dňa expedície Slovenským Rudohorím, ktorú absolvovali Július Satinský s Vladom Bednárom v júli 1974. Darmo, nohy, to bola dôležitá známosť. Prihovárali sa im tými najnežnejšími slovami, oblepovali a obletovali ich, skúmali pri každom kroku. A tých bolo neúrekom nielen na tomto takmer tristokilometrovom pochode s poetickým názvom Pomerenke, ale aj na ďalších piatich, ktoré Satinský s priateľmi či príbuznými uskutočnil a zaznamenával do denníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tie k jeho nedožitým 70. narodeninám spracovala Satinského dcéra Lucia do knihy Expedície 1973 - 1982, ktorú teraz vydal Slovart v spolupráci s Edition Ryba. Už na prvý pohľad je to kniha výnimočná. Nevšednou grafickou i polygrafickou úpravou, využitím pôvodných autorových kresieb a mnohých faksimile listov, zoznamov vecí, rozpisov trás, máp a nákresov sa trnavskému Pergamenu podarilo vytvoriť knihu nielen obsahom, ale aj vizážou takmer identickú s rukopisom.

Aristokrat s batohom

O Satinského turistických chúťkach vedelo v tom čase (a vlastne až doteraz) len jeho najbližšie okolie. Komik a herec s aurou aristokrata a bonvivána nedával širokému okruhu svojich priaznivcov ani najmenší dôvod k obavám, že občas „zradí“ svoj imidž a vyrazí s batohom, stanom (alias Mr. Stanleym) a spacákom do hôr. O to viac, že jeho umelecký partnerMilan Lasicana otázku SME, či nemal podobné chúťky a prečo vlastne nebol členom žiadnej expedície, odpovedal lakonicky: „Nebol som turistom. Mojimi expedíciami boli kaviarne a bary.“

SkryťVypnúť reklamu

Ani vo svojej spoločnej tvorbe L+S ušľachtilý motív lásky k prírode príliš nepreferovali. „Les je jedna z mála vecí, v ktorej sa vôbec nevyznáme,“ konštatujú na záver menej známeho textu V lese. Skutočnosť však v prípade Satinského bola iná. Svedectvo o tom podávajú práve expedičné denníky.

Už prvý údaj o úvodnej expedícii Li - Li čiže Ligapasáž (ústiaca do Satinského milovanej Dunajskej ulice) - Liptov svedčí o znalosti železného horolezeckého pravidla, že na túry sa vyráža skoro ráno. V horách sa totiž počasie kazí popoludní, no v Rači na okraji Bratislavy to neplatilo a do nitky premočená výprava už po piatej hodine rannej pocítila, že príroda bude ich vládkyňou. Ako nás informuje denník: „Že sa s nami srať nebude!“

Ako Földváriho hubertus

Šesť expedícií nebolo žiadnou recesiou, ale úctyhodným športovým výkonom so stovkami prešliapaných kilometrov v slovenských i českých horstvách a dokonca aj vo švajčiarskych Alpách. Na druhej strane je jasné, že ani o veselosti nebola núdza, a pochybnosti o tom nemôže vyvolať ani povestná Satinského schopnosť neúnavne mystifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Priebežne písané denníky sú síce poznačené autorovou literárnou hravosťou a jeho schopnosťou každej drobnosti prisúdiť priam osudový význam, no pocit autenticity to nijako neznižuje. Ale nešlo vždy len o drobnosti. Ako vtedy, keď vo výške 1200 metrov s kovovými krosnami na chrbte uskakovali pred bleskami („Bol by som blázon, keby do mňa udrel hrom!“), alebo jednej noci v Jelenci. „V chatkách bývajú tisíce j-chtivých dievčat. Expedícia sa však ubránila a bez strát pokračuje v ceste do Kostolian pod Tríbečom.“

Satinského expedície nemali veľa členov, najviac sa ich nazbieralo päť, väčšinou boli dvaja či traja, okrem spisovateľov Vlada Bednára a Tomáša Janovica režisér Peter Oravec, botanik a dnešný rektor UK Karol Mičieta či rodinní príslušníci a ich kamaráti. Ale na neprítomných priateľov intenzívne mysleli, a tak z Krížnej na Donovaly odvtedy vedie chodník Janka Melkoviča, pod Suchou horou pribudla Havettova lúčka, v Javorníkoch zasa bizarne nazvaný chodník Milana Lasicu po operácii, a nízkotatranská kóta 1585 m sa už volá Földváriho kopec. „Je zarastený ako Kornel a pripomína jeho hubertus,“ konštatuje denník.

SkryťVypnúť reklamu

Spievajúce čučoriedky

V jeden augustový večer roku 1975, vyspávajúc v útulnej drevenici pred ranným výstupom na Kráľovu hoľu, vzniká zápis: „V diaľke ujúkajú miestne čučoriedkárky. Spievajú si aj neslušné piesne, lebo si myslia, že ich nikto nepočúva.“ Boli to vari predchodkyne jeho povestných čučoriedok, teda dievčat od pätnásť do dvadsaťpäť, ako si ich zaškatuľkoval a o ktorých potom toľko vravel v rozhlasovom seriáli i napísal celú knižku?

Každopádne tentoraz boli ďaleko, no na nedostatok kontaktov s ľuďmi si expedície rozhodne nemohli sťažovať. Neraz Satinského spoznali, a tak sa raz Chlestakov (vtedy bol práve Chlestakov, inokedy zasa Tiger, Walter, Ponorka či Klobása - a, samozrejme, aj ostatní mali ako správni trampi svoje prezývky) nevyhol ani narýchlo zorganizovanej besede v miestnej zasadačke.

SkryťVypnúť reklamu

Ale čarovné sú najmä opisy nespočetných stretnutí s miestnymi ľuďmi v chatách, ubytovniach či krčmách. Často bol práve Satinský stredobodom spoločnosti a jej hlavným zabávačom, no rovnako rád len pozorne načúval. Ako napríklad v malinkom hrochoťskom „pacifiku“, preplnenom drevorubačmi a ženami s hrabľami a kosami. „Domorodci živo debatovali. Jeden mi bez úvodu povedal a ani sa na mňa nepozrel: Keby včera svietilo, už by sme mali v kôpkach.“

ico

Ďalšie knihy

Čučoriedkareň

Ikar, 2002

Kniha je výberom fejtónov z rovnomennej úspešnej rozhlasovej relácie. Svojím skvelým rozprávačstvom vystihuje mnoho podstatného o slabostiach i silných stránkach človeka bez ohľadu na vekovú kategóriu. Kto pozná herecké i spisovateľské umenie Júliusa Satinského, vie, že sa zabaví, zasmeje i poučí, aj keď má tínedžerské roky dávno za sebou. Vyšlo aj jej pokračovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Polstoročie s Bratislavou

Marenčin PT, 2002

„Satinský má po celý život šťastie na zaujímavých ľudí - iných tuším v živote ani nestretol. Je to však optický klam: zaujímavými sa stávajú, až keď sa na nich zahľadí. Každý človek si podľa neho zaslúži záujem a na každom nachádza aspoň záblesk komiky. Seba nevynímajúc,“ povedal o knihe Kornel Földvári

Listy z Onoho sveta

Ikar, 2007

Výber dosiaľ knižne nepublikovaných fejtónov. Prvú kapitolu tvorí jedenásť Listov z Onoho sveta, v druhej kapitole sú fejtóny z českého denníka Telegraf, v ďalšej súbor fejtónov vychádzajúcich v denníku SME.

Rozprávky uja Klobásu

Ikar, 2008

Nové rozšírené vydanie ponúka najmenším čitateľom príbehy uja Klobásu a jeho starých aj nových kamarátov. Spoznajú nielen ježibabu, draka či upíra, ale aj odvážneho Nugata, lenivého Bambulu a starostlivých Čučoriedkov. V knižke nájdu aj obrázky zo skicára samotného uja Klobásu a jeho fotografie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 578
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 662
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 935
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 582
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 815
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 672
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 790
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 037
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 926
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 501
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 955
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 805
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 002
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 292
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu