„Postavte sa na chodník v ktoromkoľvek meste v bývalom Československu a spýtajte sa, kto je Maťo Ďurinda. Väčšina opýtaných ho bude poznať. Potom sa v Česku spýtajte, kto je Ján Slota a SNS. Niektorí si odpľujú, zvyšok ani nebude vedieť, o koho ide. Že Maťo robí lokaja tejto strane, je pre mňa obrovským sklamaním.“
Toto vyslovil Ďuro Černý, bývalý bubeník skupiny Tublatanka. Nebol jediný, kto ostal po vzhliadnutí nových spotov SNS zaskočený. Ak pre niekoho hráva Senzus, nik si to ani nevšimne. Keď si Smer kúpi Katarínu Hasprovú či Pavla Hammela, SDKÚ Petra Cmorika alebo skupinu Gladiator, Most-Híd najme Cigánskych diablov, KDH Milana Markoviča, či keď hrá Marián Greksa pre SaS, málokto sa nad tým významnejšie pozastaví, maximálne niekto pokrúti hlavou.
Ale keď SNS na spoluprácu prehovorí lídra hardrockovej legendy, na ktorej vyrástla celá generácia Husákovych detí, a ktorá si dobre pamätá, ako Ďurinda svojou aparatúrou v Novembri 1989 ozvučoval prvé mítingy na bratislavskom námestí SNP, je to už vážnejšie. Spojenie bojovníka za slobodu a strany, ktorú vedie Ján Slota, je pre mnohých bizarné.
Vymaž si moje číslo
Prečo niektorých angažovaných umelcov kritika spoločnosti obchádza a iných takmer lynčuje? Keď koncom 90. rokov vystupovali Jožo Ráž alebo Pavol Habera pre Mečiarovo HZDS, spustila sa vlna kritiky, ktorú si spoločnosť pamätá aj po takmer pätnástich rokoch. S oboma interpretmi sa to viac či menej vezie dodnes. Marián Greksa v rozhovore pre SME priznal, že od spoločných kamarátov vtedy dostával Habera esemesky s požiadavkou, aby si vymazal ich čísla, lebo ho viac nechcú vidieť.
Faktom je, že veľkú rolu zohráva meno, najmä ak sa spojí s kontroverznou stranou. Mečiarizmus v 90. rokoch bol dobou korupcie a pošliapavania slobody, nevalnú povesť má po vládnutí s Mečiarom a neskôr Ficom aj SNS. Nielen pre vystupovanie lídra a mnohé kauzy, ale aj pre opakovanie mantier o Maďaroch či Rómoch. Predstava, že Ďurinda propaguje práve SNS, je preto málo stráviteľná na to, aby ju spoločnosť obišla mávnutím ruky.
Ide mu o slovenskú hudbu
On napriek ostrej kritike trvá na správnosti svojho rozhodnutia. Pre SNS sa rozhodol po tom, čo ako jediná prišla s návrhom riešenia problému, ktorý ho trápi už dvadsať rokov. Chce totiž zákon, ktorý médiá donúti hrať minimálne 30 percent domácej produkcie. „Rádiá len ťažko prijímajú nové skladby. Uchytia sa možno dve až tri ročne, čo je málo. Vzniká pritom mnoho kvalitných skladieb, všetky však majú červenú a celá nová generácia mladých aj skúsených muzikantov prakticky nemá šancu,“ vysvetľuje Ďurinda.
Argumentuje aj zahraničím. Podľa neho v Poľsku musia médiá hrať minimálne 33 percent domácej hudby, vo Francúzsku 40, v Nemecku 50 a v Juhoafrickej republike dokonca 80 percent. „U nás možno viac ako 90 percent tvorí angloamerická produkcia, a každý rok sa to ešte zhoršuje.“ Inak ako zákonom sa to podľa neho zmeniť nedá. A nik iný ako SNS s tým neprišiel.
Ďuro Černý spevákovu vieru v to, že by SNS mohla vyriešiť tento problém, spochybňuje. „To sú len také detské a infantilné výhovorky.“ Nepáči sa mu, že Ďurinda sa zapredal strane, ktorá mu ako muzikantovi nesiaha ani po špičky topánok. „Teraz je celé Slovensko na nohách kvôli Gorile, v ktorej sa točí dokopy možno 500 miliónov korún na úplatkoch, pričom Ďurinda sa zapredá SNS, ktorá je spájaná s nástenkovým tendrom a kauzou emisie, kde Slovensko údajne prišlo o násobky tejto sumy? Devalvoval sám seba.“
Stará Tublatanka sa hnevá
Pochopenie nemá ani ďalší bývalý Ďurindov spoluhráč, basgitarista Paľo Horváth. „Hity, ktoré použil, sú okrem iného hlboko spojené jednak s revolúciou v roku 1989, jednak na nich vyrastala celá generácia fanúšikov. Zdá sa mi preto necitlivé použiť ich pre účely kampane rozporuplnej strany.“ Piesne podľa neho mali ostať apolitické. „Predstavovali určitý ideál, a ten sa vo chvíli zviazania s konkrétnou stranou poškodil. Maťo však uškodil najmä sám sebe.“
Súhlas na použitie skladieb s jeho textami odmietol dať aj Martin Sarvaš. Tvrdí, že mu nešlo ani tak o autorskú ujmu, ale o to, že dané hity sú naviazané na konkrétne obdobie ich vzniku a popularity. „Chcel som, aby fanúšikom ostalo neporušené súkromné mozgové dedičstvo, ktoré im tie piesne priniesli.“ Vo vzťahu Ďurindu a SNS vníma aj inú rovinu. „Ak sa umelec angažuje pre politickú stranu, je to neštandardné. O to viac, ak ide o bratislavské prostredie, ktoré je kozmopolitnejšie, a kde je kultúrna aj mediálna elita orientovaná inak než zvyšok Slovenska. Možno keby hral pre niekoho iného, tie súdy voči nemu by neboli také tvrdé.“
O peniaze nejde
Černý odmieta aj teóriu, že sú urazení, lebo im nezaplatili. „Ja by som povolenie pre SNS nedal za žiadne peniaze. Túto stranu aj Slotu osobne považujem za hanbu nášho národa. Je to človek, ktorý podľa mňa škodí tejto republike svojou xenofóbnou politikou, postavenou na nenávisti k Cigáňom a Maďarom. Neviem, koľko peňazí za to dostal Maťo Ďurinda, ale mňa by si takto nekúpili za žiadne peniaze. Keď to spraví Drišľak alebo Senzus, tak ok. Ale Ďurinda? Autor klenotov slovenskej hudby? “pýta sa bubeník.
S Ďurindom o tom nehovoril a tvrdí, že ani nemá chuť. „Niekoho vnímate ako vzor, skladateľa veľkých hitov, ktorého milovali státisíce fanúšikov, a on dnes posluhuje takej strane? Aj keby za to dostal milióny, bol by to od neho veľmi krátkozraký krok. Okrem svojho mena pošpinil tri najväčšie hity Tublatanky.“
Ďurinda kritiku kolegov aj fanúšikov registruje. „Viem, že ma za to mnohí odsudzujú. Uvedomujem si všetky pre aj proti, ale riskol som to. Nie som naivný, možno sa zlá situácia v našej hudbe nepodarí zlepšiť, podporujem však mladú generáciu politikov SNS, ktorí majú záujem zmeniť to. Možno to Tublatanka ani neprežije. Nechcem sa hrať na pána dôležitého alebo nejakého záchrancu slovenskej muziky, dovolím si však povedať, že celá naša hudobná scéna si tú zmenu praje.“
Speváka dnes mrzí, že sa spolu so Sarvašom nestretli ešte predtým, než podpísal zmluvu s SNS, a aj to, že mu neodpustia bývalí kolegovia Horváth s Černým. Na webstránke fanklubu kapely uviedol, že o peniaze mu určite nešlo. „Za krátke tri spoty sme dostali honorár. Aj s tým sa podelíme a do troch detských domovov na západnom, strednom a východnom Slovensku preukázateľne kúpime nový nábytok a počítače.“
Maťo Ďurinda o SNS a volebnom manažérovi
Nemám predsudky voči menšinám, tvrdí líder Tublatanky.
Volebný manažér SNS Marek Massay mal na Facebooku viaceré rasistické vyjadrenia voči Rómom. Ste Bratislavčan, toto mesto bolo vždy kozmopolitné. Nedotýkajú sa vás takéto vyjadrenia?
Prevažná väčšina mojich susedov sú Maďari, máme dobre vzťahy, sú to zlatí a pracovití ľudia. S manželkou tiež chodíme do Maďarska na dobré jedlo, prechádzky, koncerty, nikdy som s nikým z nich nemal problém. Napäté vzťahy robia len politici. Na juhu Slovenska máme mnoho fanúšikov, ktorých si vážim, chodíme tam koncertovať. Nemám žiadne predsudky voči akýmkoľvek menšinám žijúcim na Slovensku.
Massay mal však urážlivé vyjadrenia voči Rómom. O Matovičovi napísal, že je to najväčší idiot na politickej scéne, lebo „chce dostať cigáňov do parlamentu, má na kandidátke na 8. mieste cigáňa z osady, ak to raz začne, už to nikto nezastaví.“ Podobných vyjadrení mal viac. Čo si o tom myslíte?
Keď toto všetko vypuklo, niekde som čítal, že Massay mal takéto vyjadrenia. Facebook však nepoužívam, som plne vyťažený aj kvôli dvom deťom, aj kvôli muzike. Ale hovoril som s ním a uistil ma, že žiadne rasistické názory na Facebooku nemá. Ja ho poznám ako korektného človeka s kozmopolitnými názormi.
Mal ich tam, akurát ich zmazal. Máme z nich urobené printscreeny.
Mne sa zdá korektný, hoci ho poznám len krátko. Na čom sme sa dohodli, to vždy platilo. Bavili sme sa o rôznych veciach a nemyslím si, že by bol rasista.
Karol Sudor
Peci Uherčík: Ďurinda porušoval moje práva
Na mítingoch hrával hit Loď do neznáma. Nemal však súhlas autora hudby.
Peci Uherčík, autor hudby skladby Loď do neznáma, ktorej text napísal Martin Sarvaš a interpretovala ju štvorica v zložení Uherčík, Ďurinda, Griglák a Horváth, kritizuje lídra Tublatanky. Okrem iného aj za to, že túto pieseň pred desiatimi rokmi hrával na mítingoch dvoch politických strán.
„Mám na to svedkov, hral ju napríklad na Kuchajde, ale aj na iných mítingoch, pričom som ho upozorňoval, aby od toho upustil,“ tvrdí Uherčík. Ďurindovi je to dnes ľúto. „Peciho si veľmi vážim ako hudobníka aj ako človeka. Áno, spomínanú pieseň som niekoľkokrát hral na mítingoch HZDS a SDĽ, nikdy som však nepoužil playback, teda originálny podklad, nikdy som nezneužil jeho chránenú nahrávku. Hrával som ju len na akustickej gitare.“
Spevák Tublatanky dodáva, že Uherčík ho kontaktoval až pred dvomi rokmi. „Prišiel za mnou jeho právnik. Názor Peciho plne akceptujem, a ak sa ho moje konanie dotklo, chcem sa mu ospravedlniť. Jeho nesúhlas akceptujem aj do budúcna, určite už tú pesničku nezahrám na žiadnom mítingu.“
Karol Sudor
Čo je kauza SNS a Tublatanka
1. SNS chcela mať v predvolebnej kampani umelcov so silným menom, ale aj s národným cítením. S takouto požiadavkou oslovila agentúru. Tá ponúkla viacerých, strana si vybrala Tublatanku. V predvolebných spotoch sa použili tri jej hity – Pravda víťazí, Vo veľkej škole dní a Dnes.
2. Volebný manažér získal súhlas lídra kapely Maťa Ďurindu, nedohodol sa však s textárom Martinom Sarvašom a úplne obišiel bývalých členov kapely aj vydavateľstvo. Na troch hitoch, ktoré zazneli v predvolebných spotoch SNS, sa však podieľali aj oni. Vznikol tak problém.
3. Textár Martin Sarvaš a bývalý bubeník Juraj Černý to dali právnikovi
4. Po pár dňoch nasledovalo stiahnutie pôvodných skladieb zo spotov a ich nahradenie novšími. Tie už nahrávala súčasná zostava kapely, texty napísal sám Ďurinda. Problém, hroziaci súdnou dohrou tak de facto zanikol
5. Na portáli youtube.com takmer okamžite po predstavení spotov pribudli aj ich paródie. Verzia, v ktorej sa šéf národniarov Ján Slota pateticky prechádza po Žiline, kde ho zdravia a podávajú si s ním ruky okoloidúci, je v origináli podfarbený prvou slohou pesničky Dnes. Tá znie: „Dnes mám rande so svojím mestom, nejdem do baru, len tak chodím, zdravím neóny známy gestom, práve odbilo desať hodín. Ja sa dnes iba túlam...“Neprajníci klip v krátkom čase prerobili a prvú slohu nahradili druhou, ktorú považujú za výstižnejšiu: „Keď som v uliciach, som dosť biedny, robím väčšinou to, čo nemám, tvárim sa, že som zodpovedný, klamem, smejem sa, som zlý k ženám. Ale dnes sa len túlam..."
6. Iný spot, v ktorom Ján Slota riadi autobus MHD smerom k parlamentu, a do ktorého postupne pristupujú jeho spolustraníci, je v origináli ozvučený pesničkou Vo veľkej škole dní. Vtipkári skladbu Tublatanky pohotovo nahradili hitom od skupiny Lojzo, v ktorom sa spieva: „Ako to s nami, ako to jazdíš, ty, ty, ty, ty, ty jeden cvok.“
Právnička: Nepostupovali správne
Odborníčka na autorské právo hovorí, že práva formou licenčnej zmluvy musia byť vysporiadané so všetkými dotknutými subjektmi.
SNS použila vo svojich spotoch tri hity starej Tublatanky. Autorské, interpretačné a výrobné práva na ne majú Martin Sarvaš ako textár, Maťo Ďurinda ako skladateľ, hudobník a spevák, Paľo Horváth ako basgitarista, Ďuro Černý ako bubeník a vydavateľstvo Opus.
Národniari rokovali iba s Ďurindom a Sarvašom, prvý súhlasil, druhý odmietol. Hovorkyňa strany Jana Benková tvrdí, že licenčnú zmluvu uzavreli s Ďurindom, a ten si mal vysporiadať práva s ostatnými kolegami aj s vydavateľstvom.
Ďurinda oponuje s tým, že volebného manažéra SNS Mareka Massaya upozornil, že treba získať aj súhlas textára. „Potom to už nebolo v mojich rukách, lebo pán Massay povedal, že to so Sarvašom určite dohodne.“ Súhlas nedal ani súčasný majiteľ výrobných práv na albumy z Opusu Forza music. PR manažérka Zuzana Kostelníková tvrdí, že nebol dôvod. „Ak sa oni dohodnú, my s tým problém nemáme, rešpektujeme vôľu umelcov. Keďže nás nekontaktovali, tak sme to ani neriešili.“
Právnička a odborníčka na autorské právo Zuzana Adamová tvrdí, že v prípade použitia hudobnej skladby s textom treba vysporiadať práva formou licenčnej zmluvy so všetkými dotknutými subjektmi. „V zásade ide o autora hudby, autora textu, výkonných umelcov a výrobcu zvukového záznamu, teda vydavateľstva.“ To sa nestalo. Iné alternatívy by nastali, ak by napríklad súčasná zostava Tublatanky nahrala staré hity nanovo. Nebol by tak potrebný súhlas bývalých muzikantov, stačil by súhlas textára.
Karol Sudor