SME

Ako vzniká hit: Rivers of Babylon

Keď v roku 1991 vyšiel román Rivers of Babylon, v slovenskej literatúre sa konečne skončilo 19. storočie.

Tridsaťjedenročný Peter Pišťanek v roku 1991, keď mu vyšiel jeho románový debut Rivers of Babylon. Okrem tejto knihy vydal vyše desať ďalších kníh.Tridsaťjedenročný Peter Pišťanek v roku 1991, keď mu vyšiel jeho románový debut Rivers of Babylon. Okrem tejto knihy vydal vyše desať ďalších kníh.

Posvätný slovenský literárny jazyk sa odrazu rozviazal a začal hovoriť moderným súčasným jazykom.

„Ráno sa kurič zobúdza s takou nenávisťou v duši, že mu ani jesť nechutí. Vylihuje na drevenej lavici, škrabe si svrbiacu kožu, napnutú na vysadených rebrách, a tupo sa obzerá. Neskúša premýšľať o zdroji tejto nenávisti. Kotolňa je temná, so zájdenými a obitými stenami. Vychladnuté kotly sa rysujú v tme. Preháňa sa v nich vietor.“

Nenávisť v duši

Takto sa začína román Rivers of Babylon – obrazom starej kotolne a starého kuriča. Ten chce odísť do dôchodku, lenže vedenie hotela Ambassador, v suteréne ktorého sa kotolňa nachádza, mu robí problémy. Starý Donáth môže odísť, musí však namiesto seba zohnať náhradu. Kurič si teda vyhliadne vhodného človeka – v bufete na železničnej stanici osloví mladého dedinčana, ktorý do mesta prišiel zarobiť peniaze.

Dedinčan sa volá Rácz a po nástupe do kotolne veľmi rýchlo pochopí, že vykuruje nielen hotel, ale aj exkluzívne obchody cez ulicu. Stačí zatvoriť zopár ventilov a vďaka odstavenému kúreniu hneď pribehne niekto s pozornosťou či úplatkom. A tak sa rozkrúti kolotoč, na ktorého konci sa z Rácza stáva pán nielen celého hotela, ale i mesta.

Humor

Strhujúce rozprávanie, silný príbeh a aktuálna téma – to bol prvý dôvod, prečo ľudia siahli po Rivers of Babylon. Bestseller z knihy však urobil jazyk, akým Pišťanek román napísal – expresívny, bez psychologizovania, zjednodušený až na dreň a pritom stále literárny. Autor sa neunúval používať priamu reč, problém mu nerobili vulgarizmy ani explicitné sexuálne scény. V románe nevystupuje ani jedna pozitívna postava, väčšinou ide o hrabivé mamonárske kreatúry, vekslákov či prostitútky. Nuž a humor. Cynický, výsmešný, politicky nekorektný, nemilosrdný. Vďaka nemu sa z románu veľmi rýchlo stal kult a sám autor tohto textu bol raz svedkom, ako sa skupina dospelých mužov v krčme predbiehala v tom, kto spamäti zacituje nejakú bizarnú pasáž z knihy.

Návod na bestseller

Veľa ľudí z prostredia serióznej literatúry nechcelo veriť, že Rivers of Babylon napísal človek, ktorý v tom čase ešte nemal ani maturitu.

Rovnako si však odmietali všimnúť, že Pišťanek prešiel klasickou školou života, ktorú potrebuje každý spisovateľ – po vyhodení z druhého ročníka gymnázia (problémy s dochádzkou) pracoval ako asistent kamery v Slovenskej televízii, uvádzač v autodróme v Lunaparku, kulisár v SND, strojník v kyslikárni v Slovnafte, strojník v bratislavskej vodárni, robotník v tehelni a napokon od roku 1988 si cez kamarátov, ktorí tam už boli, zohnal lukratívny džob strážcu parkoviska oproti bratislavskému Prioru. Popritom sa aktívne venoval hudbe aj písaniu, i keď písanie bolo skôr oddychovou činnosťou. Pišťanek chápal, že za komunizmu jeho texty nikdy neuverejnia, a preto sa ani nesnažil písať tak, aby sa niekomu páčili.

Parkovisko

„Rivers of Babylon som začal písať niekedy v roku 1986. Jeden kolega z kyslikárne odchádzal do dôchodku a spomínal, že si vybavil perfektnú robotu – vraj bude brigádnicky robiť kuriča a vykurovať nejaké obchody. Vtedy som dostal ten základný nápad o tom, ako ľahko prísť k moci,“ spomína Peter Pišťanek. Inšpiroval sa Franzom Kafkom a Eliasom Canettim, rozpísaný román však nedokončil - chýbalo mu dramatické vyvrcholenie a dobrá záverečná pointa.

To všetko mu priniesla nežná revolúcia: „V roku 1988 som začal robiť strážcu parkoviska a veľmi dôverne som spoznal prostredie vekslákov, pasákov a prostitútok. A po revolúcii, keď sa otvorili hranice, odrazu parkovisko zaplnili Rakúšania, ktorí sem chodili za sexturistikou.“ Začínajúca sa privatizácia a zverejnené eštebácke aféry už len doplnili skladačku. „V roku 1990 som sa opäť pustil do písania, prepracoval som pôvodnú verziu a na jeden záťah celý román dopísal.“

1991 a ďalej

Román vyšiel v roku 1991 v malom vydavateľstve Archa. Obálku a ilustrácie vytvoril Danglár, ktorý text ešte viac umocnil. Neexistovala žiadna reklamná kampaň ani plagáty, zafungovali samotní čitatelia – tí odporúčali Rivers of Babylon svojim priateľom a odrazu knihu zháňala celá Bratislava. Dodnes vyšli štyri slovenské vydania, preklady vyšli v Česku, Srbsku, Chorvátsku, vo Francúzsku, Veľkej Británii a v Turecku. Pišťanek napísal ďalšie dve pokračovania Rivers of Babylon a množstvo ďalších kníh, pre väčšinu čitateľov však navždy zostane autorom románu, ktorý uzavrel 20. storočie v slovenskej literatúre.

ico

Film

V roku 1996 v produkcii Mariána Urbana sa Rivers of Babylon dočkali aj filmového spracovania.film.jpg

Andy Hryc si zahral Rácza, Diana Mórová Silviu, mladučká Barbora Kodetová Lenku, Ady Hajdu Video-Urbana. Napriek oslavným ódam na výkon Andyho Hryca celý film pôsobí rozpačito. Réžie sa ujal Vlado Balco, človek takmer o generáciu starší ako Pišťanek. Z celého románu si vzal len príbehovú kostru, všetko ostatné mu uniklo. Film dnes pôsobí ako zbierka trápnych epizód, často nakrútených veľmi bezradne a amatérsky – čo platí najmä pre akčné scény. Nuž a tukom obrastený prestarnutý Andy Hryc sa ani zďaleka nepodobal na nízkeho šľachovitého románového Rácza, ktorý nemal ani tridsať rokov.

ico

Úryvok z knihy

Pochmúrny dvor hotela Ambassador a nedostatok verejných hajzľov vždy inšpirovali okoloidúcich s plnými útrobami vyprázdniť sa práve tu. Donáth proti nim bojoval, nenávidel ich. Mal ich rozdelených na dve skupiny. Na močičov a na sráčov. Močiči boli pre starca menej nebezpečnou skupinou ako sráči. Moč sa zväčša vyparil, ostal po ňom len prenikavý zápach. Sráči však po sebe zanechávali hmatateľný a neraz i veľmi hmotný artefakt, a to privádzalo Donátha do zúrivosti. Neraz spolu s Ráczom striehli za plechovými dverami kotolne a zízajúc kľúčovou dierkou, čakali na okamih, kedy sráč so spustenými nohavicami začne svoje dielo. Hneď ako sa artefakt zdal byť dokončený, vyletel Rácz vyzbrojený poriskom od krompáča z dverí a za ním Donáth. Sráč musel holými rukami odpratať ešte teplý artefakt do kontajnera a potom vlastnou košeľou alebo iným kusom šatstva vyčistiť dotyčné miesto. Nie, vodu nemáme! odpovedal starec škodoradostne na obligátnu záverečnú otázku všetkých prichytených a skrotených sráčov.

Autor: Peter Pišťanek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 879
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 585
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 403
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 384
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 188
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu