SME

Ako vzniká hit: Rivers of Babylon

Keď v roku 1991 vyšiel román Rivers of Babylon, v slovenskej literatúre sa konečne skončilo 19. storočie.

Tridsaťjedenročný Peter Pišťanek v roku 1991, keď mu vyšiel jeho románový debut Rivers of Babylon. Okrem tejto knihy vydal vyše desať ďalších kníh.Tridsaťjedenročný Peter Pišťanek v roku 1991, keď mu vyšiel jeho románový debut Rivers of Babylon. Okrem tejto knihy vydal vyše desať ďalších kníh.

Posvätný slovenský literárny jazyk sa odrazu rozviazal a začal hovoriť moderným súčasným jazykom.

„Ráno sa kurič zobúdza s takou nenávisťou v duši, že mu ani jesť nechutí. Vylihuje na drevenej lavici, škrabe si svrbiacu kožu, napnutú na vysadených rebrách, a tupo sa obzerá. Neskúša premýšľať o zdroji tejto nenávisti. Kotolňa je temná, so zájdenými a obitými stenami. Vychladnuté kotly sa rysujú v tme. Preháňa sa v nich vietor.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nenávisť v duši

Takto sa začína román Rivers of Babylon – obrazom starej kotolne a starého kuriča. Ten chce odísť do dôchodku, lenže vedenie hotela Ambassador, v suteréne ktorého sa kotolňa nachádza, mu robí problémy. Starý Donáth môže odísť, musí však namiesto seba zohnať náhradu. Kurič si teda vyhliadne vhodného človeka – v bufete na železničnej stanici osloví mladého dedinčana, ktorý do mesta prišiel zarobiť peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Dedinčan sa volá Rácz a po nástupe do kotolne veľmi rýchlo pochopí, že vykuruje nielen hotel, ale aj exkluzívne obchody cez ulicu. Stačí zatvoriť zopár ventilov a vďaka odstavenému kúreniu hneď pribehne niekto s pozornosťou či úplatkom. A tak sa rozkrúti kolotoč, na ktorého konci sa z Rácza stáva pán nielen celého hotela, ale i mesta.

Humor

Strhujúce rozprávanie, silný príbeh a aktuálna téma – to bol prvý dôvod, prečo ľudia siahli po Rivers of Babylon. Bestseller z knihy však urobil jazyk, akým Pišťanek román napísal – expresívny, bez psychologizovania, zjednodušený až na dreň a pritom stále literárny. Autor sa neunúval používať priamu reč, problém mu nerobili vulgarizmy ani explicitné sexuálne scény. V románe nevystupuje ani jedna pozitívna postava, väčšinou ide o hrabivé mamonárske kreatúry, vekslákov či prostitútky. Nuž a humor. Cynický, výsmešný, politicky nekorektný, nemilosrdný. Vďaka nemu sa z románu veľmi rýchlo stal kult a sám autor tohto textu bol raz svedkom, ako sa skupina dospelých mužov v krčme predbiehala v tom, kto spamäti zacituje nejakú bizarnú pasáž z knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Návod na bestseller

Veľa ľudí z prostredia serióznej literatúry nechcelo veriť, že Rivers of Babylon napísal človek, ktorý v tom čase ešte nemal ani maturitu.

Rovnako si však odmietali všimnúť, že Pišťanek prešiel klasickou školou života, ktorú potrebuje každý spisovateľ – po vyhodení z druhého ročníka gymnázia (problémy s dochádzkou) pracoval ako asistent kamery v Slovenskej televízii, uvádzač v autodróme v Lunaparku, kulisár v SND, strojník v kyslikárni v Slovnafte, strojník v bratislavskej vodárni, robotník v tehelni a napokon od roku 1988 si cez kamarátov, ktorí tam už boli, zohnal lukratívny džob strážcu parkoviska oproti bratislavskému Prioru. Popritom sa aktívne venoval hudbe aj písaniu, i keď písanie bolo skôr oddychovou činnosťou. Pišťanek chápal, že za komunizmu jeho texty nikdy neuverejnia, a preto sa ani nesnažil písať tak, aby sa niekomu páčili.

SkryťVypnúť reklamu

Parkovisko

„Rivers of Babylon som začal písať niekedy v roku 1986. Jeden kolega z kyslikárne odchádzal do dôchodku a spomínal, že si vybavil perfektnú robotu – vraj bude brigádnicky robiť kuriča a vykurovať nejaké obchody. Vtedy som dostal ten základný nápad o tom, ako ľahko prísť k moci,“ spomína Peter Pišťanek. Inšpiroval sa Franzom Kafkom a Eliasom Canettim, rozpísaný román však nedokončil - chýbalo mu dramatické vyvrcholenie a dobrá záverečná pointa.

To všetko mu priniesla nežná revolúcia: „V roku 1988 som začal robiť strážcu parkoviska a veľmi dôverne som spoznal prostredie vekslákov, pasákov a prostitútok. A po revolúcii, keď sa otvorili hranice, odrazu parkovisko zaplnili Rakúšania, ktorí sem chodili za sexturistikou.“ Začínajúca sa privatizácia a zverejnené eštebácke aféry už len doplnili skladačku. „V roku 1990 som sa opäť pustil do písania, prepracoval som pôvodnú verziu a na jeden záťah celý román dopísal.“

SkryťVypnúť reklamu

1991 a ďalej

Román vyšiel v roku 1991 v malom vydavateľstve Archa. Obálku a ilustrácie vytvoril Danglár, ktorý text ešte viac umocnil. Neexistovala žiadna reklamná kampaň ani plagáty, zafungovali samotní čitatelia – tí odporúčali Rivers of Babylon svojim priateľom a odrazu knihu zháňala celá Bratislava. Dodnes vyšli štyri slovenské vydania, preklady vyšli v Česku, Srbsku, Chorvátsku, vo Francúzsku, Veľkej Británii a v Turecku. Pišťanek napísal ďalšie dve pokračovania Rivers of Babylon a množstvo ďalších kníh, pre väčšinu čitateľov však navždy zostane autorom románu, ktorý uzavrel 20. storočie v slovenskej literatúre.

ico

Film

V roku 1996 v produkcii Mariána Urbana sa Rivers of Babylon dočkali aj filmového spracovania.film.jpg

Andy Hryc si zahral Rácza, Diana Mórová Silviu, mladučká Barbora Kodetová Lenku, Ady Hajdu Video-Urbana. Napriek oslavným ódam na výkon Andyho Hryca celý film pôsobí rozpačito. Réžie sa ujal Vlado Balco, človek takmer o generáciu starší ako Pišťanek. Z celého románu si vzal len príbehovú kostru, všetko ostatné mu uniklo. Film dnes pôsobí ako zbierka trápnych epizód, často nakrútených veľmi bezradne a amatérsky – čo platí najmä pre akčné scény. Nuž a tukom obrastený prestarnutý Andy Hryc sa ani zďaleka nepodobal na nízkeho šľachovitého románového Rácza, ktorý nemal ani tridsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Úryvok z knihy

Pochmúrny dvor hotela Ambassador a nedostatok verejných hajzľov vždy inšpirovali okoloidúcich s plnými útrobami vyprázdniť sa práve tu. Donáth proti nim bojoval, nenávidel ich. Mal ich rozdelených na dve skupiny. Na močičov a na sráčov. Močiči boli pre starca menej nebezpečnou skupinou ako sráči. Moč sa zväčša vyparil, ostal po ňom len prenikavý zápach. Sráči však po sebe zanechávali hmatateľný a neraz i veľmi hmotný artefakt, a to privádzalo Donátha do zúrivosti. Neraz spolu s Ráczom striehli za plechovými dverami kotolne a zízajúc kľúčovou dierkou, čakali na okamih, kedy sráč so spustenými nohavicami začne svoje dielo. Hneď ako sa artefakt zdal byť dokončený, vyletel Rácz vyzbrojený poriskom od krompáča z dverí a za ním Donáth. Sráč musel holými rukami odpratať ešte teplý artefakt do kontajnera a potom vlastnou košeľou alebo iným kusom šatstva vyčistiť dotyčné miesto. Nie, vodu nemáme! odpovedal starec škodoradostne na obligátnu záverečnú otázku všetkých prichytených a skrotených sráčov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Peter Pišťanek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 407
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 542
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 658
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 138
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 190
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 909
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu