SME

Ľahostajnosť je najodpornejšia neresť

Kryl túžil ovplyvňovať spoločenskú klímu po nežnej revolúcii a podieľať sa na podobe svojho polis aj ako politik. Podľa vtedajšej politickej reprezentácie však jeho úloha spočívala v hraní a spievaní

KNIHA TÝŽDŇA

ZEMĚ LHOSTEJNOST

Kryl túžil ovplyvňovať spoločenskú klímu po nežnej revolúcii a podieľať sa na podobe svojho polis aj ako politik. Podľa vtedajšej politickej reprezentácie však jeho úloha spočívala v hraní a spievaní

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Karel Kryl zomrel 3. marca 1994 v nemocnici v Passau. Na infarkt. Pripravovali jeho operáciu, no on už nechcel žiť ten svoj „průseriál“. Ani v Nemecku, kde na jeseň 1969 požiadal o azyl, ani vo svojom „Těžkoslovensku“.

Země Lhostejnost z vydavateľstva Torst predstavuje jeho komentáre z rokov 1990 – 1993. Texty dopĺňajú autorove kresby z cyklu Krylosauři.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpaky a odmietanie

Obsahovo sú Krylove fejtóny inožánrovým názvukom častušiek – „škľabov nad tým, čo v tejto krajine vidím“. Videl boľševika, čo „sa zapojil do budovania kapitalizmu..., sedí v správnej rade alebo na inom kľúčovom mieste, a ak nie je vo vláde či v parlamente..., zamestnáva ho podplácanie poslancov..., berie plat za neodhlasovanie zákonov, potrebných na vyčistenie Augiášových chlievov“. Videl mrákotný dav po konskej dávke slobody, priveľa ľudí, čo „zaujímali postoje, namiesto aby stáli“, šovinizmus, partajné politikárčenie a „čecháčkovstvo“.

Videl húfy „blábolistov“ a prihrbenosť pred každou vrchnosťou, hoci nikdy „nejde o osoby menované, ale zvolené“. My ich však nekontrolujeme, lebo sme leniví a ľahostajní. Radšej frfleme pri pive, namiesto aby sme sa angažovali. Rád citoval Platóna: „Tých, čo sa považujú za priveľmi múdrych na to, aby sa politicky angažovali, raz postihne trest – budú im vládnuť ľudia hlúpejší, než sú oni.“

SkryťVypnúť reklamu

Všetko ľudské a autorské úsilie podriadil službe verejnosti. Túžil ovplyvňovať spoločenskú klímu po nežnej revolúcii a podieľať sa na podobe svojho polis aj ako politik. Podľa vtedajšej politickej reprezentácie však jeho úloha spočívala v hraní a spievaní. I Rádio Slobodná Európa, kde bol zamestnaný, vysielalo na inej frekvencii. Jeho komentáre už nedostávali taký priestor ako predtým, preto z rádia v polovici roku 1991 odišiel. Aj publikum na koncertoch chcelo počuť skôr piesne Nevidomá dívka či Bratříčku, zavírej vrátka než komentáre, pamflety a glosy uverejňované v regionálnych periodikách. Chcelo legendu česko-slovenského protestsongu. Nový Kryl často vzbudzoval rozpaky a odmietanie. Svojou živelnou prudkosťou a chlapčenskou prostorekosťou bez štipky diplomacie, málo tlmenou naštvanosťou a neskôr zatrpknutosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Mimo hlavného prúdu a bez vlasti

On sa však ne(z)menil, to skôr ľudia okolo neho chceli byť iní. Lepší. A on ich videl inak, nie preto lepšie. „Jsem dnes stejen, pravím vám, jako kdysi. Nejin. Tiše sobě zahnívám na smetišti dějin,“ roztopašne rýmoval tento „půlkacíř“. Bol nepodkupný a zachoval si politickú nezávislosť, predvídajúc, že ho raz ociachujú ako „boľševika, šialenca a zradcu národa“. Kontroval argumentom, že ten, kto nemá zhodný názor s vládnucou stranou či premiérom, ešte nemusí byť ľavičiar. On, ktorý mal odstup a 22-ročnú skúsenosť so životom v demokracii západného typu, tunajšiu „demokratúru“ kritizoval ako občan, umelec a sociálne cítiaci človek (jeho otázka „Našli ste si svojho človeka, ktorý potrebuje vašu pomoc?“ nebola floskula), nie ako ľavičiar. Vo voľbách rokov 1900 a 1992 nevolil ľavicové strany. Napokon, pridobre si pamätal, ako „držal slzy za zubami“, keď komunisti víťazný február oslavovali i likvidáciou kníhtlačiarne, ktorú jeho otec prevzal po dedovi, a ostrakizovaním celej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt, že tu stál mimo hlavného prúdu, ho možno uchránil od ešte väčších sklamaní, keďže bytostne nenávidel kompromisy a mal neopodstatnené, bezmála idealistické očakávania vzhľadom na dedičstvo morálnych pokrivení z čias totalitnej abnormality.

Posledný album pesničiek Monology znamenal neúspech. Strácajúc publikum prišiel aj o vlasť, o priestor československej kultúrnej vzájomnosti. Rozpad ČSFR bez referenda bol preňho ťažkou ranou. Slovensko miloval, mal tu veľa priateľov a slovenčinu ovládal bravúrne. Udivovala však aj jeho nemčina, v ktorej spamäti recitoval Zbraně pro Erató – básnickú skladbu sýtej metaforickosti a komplikovaných slovných obrazov.

Rebel Kryl by akiste ani dnes nevymenil škľab za zhovievavý úsmev, hoci jeho Česi, Moravania a Slováci už preukazujú viac slobodnej vôle a sú občiansky o čosi dospelejší. Stále je totiž hŕba dôvodov pripomínať si jedno z aktuálnych posolstiev knihy: „Ľahostajnosť je najodpornejšia neresť.“

SkryťVypnúť reklamu

ico

Ďalšie knihy

Rozhovory

Torst 2006

Obsiahly súbor rozhovorov, ktoré Karel Kryl poskytol v rokoch 1968 - 1994, tvorí nielen jedinečný autoportrét jednej z najvýznamnejších osobností českej kultúry druhej polovice 20. storočia, ale i neoceniteľnú kroniku doby, zachycujúcu postrehy o stovkách osobností českej a slovenskej kultúry, politiky a spoločnosti za takmer štyridsať rokov. Takmer tretina rozhovorov je v slovenčine - v jazyku, ktorý Kryl miloval rovnako ako češtinu. Rozhovory zo 60., 70. a 80. rokov zachytávajú Kryla bojujúceho za slobodu a demokraciu v Československu, rozhovory z rokov 1989 - 1994 ho predstavujú ako prvého ostrého kritika chýb českej a slovenskej politiky a spoločnosti po roku1989. Kniha je doplnená vyše štyridsiatimi unikátnymi fotografiami a dokumentmi, menným registrom a edičnou poznámkou. Zväzok usporiadala a obrazovým sprievodom doplnila Marlen Krylová.

SkryťVypnúť reklamu

Zas padá listí... Básně 1962 - 1991 - CD (audiokniha)

Supraphon

Kryl začínal svoje verejné vystupovanie na malých divadelných scénach a umenie recitácie suverénne ovládal. To sa mu neskôr hodilo v Rádiu Slobodná Európa, ale predovšetkým na koncertoch, kde básňami často oddeľoval jednotlivé pesničky. Zostavovateľ kompilácie Jan Šulc sem zaradil viac ako štyri desiatky ukážok z Krylových básnických zbierok a kníh. Krylogie, Kníška, 7 básniček na zrcadlo, Z pod stolu, Sebrané spisy, Pod grafiku, Slovíčka, Zbraně pro Erató, Amoresky, Sněhurka v hadřících, Krylias a Odysea, Harakrylí, Lot a Ostrov pokladů plus tri nikdy nepublikované texty sú dôkazom Krylovho talentu básnického i recitátorského. Len ťažko si možno predstaviť, že by niekto iný dokázal tak presne akcentovať jasné i skryté významy týchto slov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 714
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 417
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 300
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 201
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 584
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 282
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 238
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 943
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 427
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 132
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 693
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 239
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 767
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 954
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 893
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 577
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu