SME

Tisíc a jeden indický film

Turecké telenovely si už slovenských divákov získali, podmaní si ich aj roztancovaná bollywoodska produkcia?

(Zdroj: FOTO – Shakti, jashrajfilms.com)

Nudia vás už nekonečné seriály, kde sa chodí stále len v bielych plášťoch a hovorí sa o chorobách? Možno nastal čas pozrieť si bollywoodsky film. Za ilúziu, ktorú tieto filmy poskytujú, dajú indickí diváci aj poslednú rupiu. Nadšencov exotickej romantiky však nájdeme už aj na Slovensku.

info
Čím začať?
Ako sa zorientovať v obrovskej bollywoodskej produkcii?
„Pre našinca by som odporúčala začať filmami s krásnou historickou výpravou ako Devdas, Jodhaa Akbar či Mangal Pandey,“ radí Linda Stasíková. "Ponúkla by aj snímky s najväčšími indickými hviezdami, ako sú Shahrukh Khan, Aishwarya Rai alebo Amitabh Bachchan. Mimoriadne populárne sú filmy Karana Johara Kabhi khushi kabhie gham alebo Kuch kuch hota hai,“ opisuje. Divák sa však musí pripraviť na dlhšie trvanie filmu a hlavne si uvedomiť, že v Indii uznávajú trochu iné hodnoty ako my. „Pri sledovaní príbehu Romea a Júlie napríklad mnohí podporujú ich rodičov, lebo v ich kultúre majú starší vždy pravdu,“ dodáva.
Kto chce vedieť niečo z histórie tohto žánru, môže začať s dokumentárnym filmom Bollywood: The Greatest Love Story Ever Told režiséra Rakesha Omprakasha Mehrua.
Po informácie o Bollywoode si chodia Slováci hlavne na weby ako bolly.cz či bollywood.pl. (zu)

Indický Hollywood

„Achoj, drachá, fanúšik Bollywoodu! Ja sa volať najväčšia bollywoodsky chviezda skorenistý meno Abdul Rashid Salim Madhubala. Pozývam všetky milé usmievavé ľudia z každá kasta na ochromnú najľudnatejšia večierok, do bratislavský paláca Tadž Mahál - Bateliér. Ja ti chovoriť čo spraviť každá človek, aby si sa zabávala celá noc!
Takto recesisticky znie pozvánka na dnešnú (sobotňajšiu) párty v Bratislave, ktorá sa ako jedna z prvých na Slovensku nechala inšpirovať Bollywoodom.

Čo presne je tenBollywood? Najväčší filmový priemysel sveta s vyše tisíckou nakrútených filmov ročne. Samotný termín vznikol spojením mien Bombaj a Hollywood a používa sa už od 70. rokov, keď po prvý raz výroba filmov v hindčine počtom filmov prekonala americkú produkciu.

20070610_020239_MDT120_res.jpg

Tanečné scény sú pre bollywoodske filmy typické.

Romantické muzikály

Hoci sa za Bollywood označuje veľmi široká škála filmov rôznych žánrov i rozpočtov, hlavnú časť jeho produkcie tvoria romantické muzikály, ktoré majú pre nás nepredstaviteľnú dĺžku – tri, ba aj päť hodín. Tieto filmy sa v Indii premietajú s pauzou, zvyčajne však existujú aj ich kratšie verzie vyrábaná hlavne pre indické komunity žijúce v zahraničí.

Príbehy obsahujú aj prvky akčných filmov, hrdinovia si dokážu zvyčajne sami poradiť so zlom, nakrúcajú sa dokonca aj horory či drámy. V centre rodinných filmov sú zvyčajne ľúbostné trojuholníky, stretávame v nich zloduchov, únoscov, objavujú sa stratení príbuzní, veľké dedičstvá či šťastné náhody.

V jednom momente sa hlavný pár zvykne vydávať na dovolenku, roztancovaný dej sa odrazu bizarne dostáva pod končiare Álp, na zakvitnuté polia s repkou olejnou či medzi mrakodrapy. Bollywoodski tvorcovia si dávajú na interiéroch a exotických prostrediach mimoriadne záležať, chudobní Indovia si chcú užiť trochu rozprávky, tak odlišnej od ich skutočného života.

dil-bole-hadippa-wallpapers-184_res.jpg

Nie je to vôbec ľahké

Bollywoodske filmy sa točili už aj neďaleko nás, hlavne v Prahe, ale aj na Karlštejne či v poľskom Zakopanom. Krajiny sa indickým filmárom doslovne vnucujú. Vedia, že vhodne zvolené pozadie populárnej pesničky z filmu môže pritiahnuť do ich krajiny bohatých indických turistov.

Oceňovaný český filmový režisér Radim Špaček je dlhoročným programovým riaditeľom Festivalu bollywoodskych filmov, ktorý sa koná v Prahe vždy v októbri. Špaček stále tvrdí, že natočiť dobrý bollywoodsky film nie je vôbec také ľahké a že dostať sa do Bollywoodu je ťažšie ako do Hollywoodu.

Chaos, ktorý človeka v Indii šokuje, sa premieta aj do tamojších filmov - všetko je v nich extrémne. Ak sa tancuje, tak najmenej s päťdesiatimi tanečníkmi, ak sa spieva, tak dlho a zamilovane. Hudba k filmom sa často vydáva, skôr ako sa samotný film dostane do distribúcie. Dôležité sú aj texty pesničiek, ktoré dej vysvetľujú. Najväčšou devízou však zostávajú tanečné vložky, boollywoodsky tanec sa dokonca vníma ako samostatný tanečný štýl, ktorému sa začali venovať už aj na Slovensku.

tety_res.JPG

Keď bolia ešte aj prsty

„Pri indických tancoch bolia ešte aj prsty na rukách,“ vysvetľuje Magdaléna Sedláčková z tanečnej skupiny Shakti, ktorá sa ako jediná na Slovensku venuje výlučne moderným indickým tancom.

Tie využívajú veľa atypických prvkov a tanečných póz, ktoré sa musia náročne analyzovať. Postoj a pohľad tanečníkov sa často mení v jednej sekunde, s ním aj poloha rúk a nôh. Choreografie si skupina robí podľa pôvodných filmových. „Je veľmi ťažké urobiť na danú hudbu niečo lepšie, najmä pokiaľ chceme zachovať príbeh a význam filmovej piesne,“ vysvetľuje Sedláčkovej kolegyňa Linda Stasíková.

Ona sama absolvovala kurzy tohto tanca v Nemecku. Vraví, že podľa nej je dôležité vzdelávať sa priamo od Indov či aspoň od tých, ktorí dlhodobo v Indii pôsobili. V indickej tradícii má totiž každé gesto, každá farba, kostým či šperk svoj význam, ktorý sa indické deti učia odmalička rozpoznávať.

shakti_res.JPG

Shakti je nateraz jediná slovenská skupina, ktorá sa venuje výlučne bollywoodskemu tancu.

Hviezdy Berlinale

V Česku je záujemcov o indickú kultúru o niečo viac ako u nás, nedávno vznikla dokonca aj bollywoodska divadelná produkcia Šivovo koleso života, ktorú v divadle ABC naštudoval práve Radim Špaček.

Medzi slovenských znalcov Bollywoodu patrí Lenka Zavaterníková, nadchla sa preň pred siedmimi rokmi, keď na nemeckej stanici RTL2 náhodou videla film Kabhi khushi kabhie gham.

Uvítala by, keby sa indické snímky dali sledovať aj na slovenských kanáloch, no naše televízie Bollywood v hlavnom vysielacom čase doteraz neriskli, ak predsa, zvyčajne až v neskorších hodinách. Filmy sa dajú získať ešte tak cez internet či na DVD, najbližšie obchody sú však vo Viedni, Prahe alebo v Poľsku.

Pritom v západnej Európe sú priaznivcami bollywoodskej produkcie nielen príslušníci indickej komunity. Ak príde na Berlinale niektorá z bollywoodskych hviezd, autogramiády nemajú konca.

V samotnej Indii majú herci týchto filmov celkom výnimočný status. Aj Zavaterníková pripúšťa, že z nich niečo vyžaruje. Začneme sa aj na Slovensku učiť mená ako Kajol Dewgan, Hrithik Roshan či Shahrukh Khan?

India_Bollywood-611ce445f0484d4086dd57a4abc41df1_res.JPEG

Shakhukh Khan sa označuje za kráľa Bollywoodu, hral vo vyše sedemdesiatich filmoch.

Bude to raz móda?

„Myslím si, že bollywoodsky film má čo povedať aj Slovákom, z každého žánru si môžu vybrať to svoje a psychicky si pri tom oddýchnuť,“ mieni Zavaterníková.

Relax, to je v súvislosti s Bollywoodom azda najčastejšie skloňované slovo. Magdaléna Sedláčková si všimla, že na nemeckých DVD verziách bollywoodskych filmov býva nápis: Bollywood macht glucklig! Radosť, ktorá ľuďom chýba, je práve to, čo na indickom filmovom fenoméme oceňuje aj Matej Borovička z Hugo Chaves Orchestra, jeden z iniciátorov bratislavskej bollywoodskej párty.

Ak však chcete zažiť nefalšovanú naivitu indických filmov, treba sa zrejme poponáhľať.

Totiž už ani Bollywood nie je tým, čím býval. Kým pred desiatimi rokmi bol tabu ešte aj bozk medzi milencami, dnes sa dajú narátať desiatky filmov obsahujúcich sexuálne scény. V posledných rokoch možno aj v Indii sledovať celkový posun od veľkovýpravných komerčných tanečných komédií k nezávislým filmom.

A to už zďaleka taká romantika nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu