logo
Sme.sk | Kultúra | Hudba | Zomrel populárny ruský spevák Mr. Trololo

Operného speváka Eduarda Chiľa preslávila na Západe jeho pieseň, ktorá nemá žiadne slová a pozostáva len z citosloviec.

MOSKVA, PETROHRAD. Národný umelec z čias Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR) Eduard Chiľ zomrel v noci vo veku 77 rokov v Petrohrade na následky cievnej mozgovej príhody.

Z mnohých jeho piesní sa najznámejšou stala "Ja očeň rad, veď ja nakonec vozvraščajus domoj". A to aj vďaka internetu, preto ho poznajú ľudia po celom svete.

Celá pieseň pozostáva z citosloviec, anglickí fanúšikovia zvuk pochopili ako "tro-lo-lo" a na Západe začali Chiľa volať Mr. Trololo.

Spevák vysvetlil v jednom rozhovore, že pieseň mala pôvodne text o kovbojovi vracajúcom sa z prérie domov, sovietska cenzúra ho však zakázala.

Tisíce videní na YouTube

Aby s ňou mohol vystupovať, musel z nej vypustiť slová. Naspieval ju v roku 1976 a po tom, ako sa v roku 2010 objavila na YouTube, pozreli si ju najmenej dva milióny ľudí.

Sústrasť rodine a blízkym v súvislosti s úmrtím jedného z najpopulárnejších ruských spevákov vyjadril predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev, informovala agentúra RIA-Novosti.

Začiatkom apríla tohto roku Chiľa hospitalizovali s cievnou mozgovou príhodou v Mariinskej nemocnici s poruchou krvného obehu v mozgu.

Dva mesiace bol v kóme, 28. mája ho previezli na Anesteziologicko-resuscitačné oddelenie Polenovovho inštitútu vo veľmi ťažkom stave.

Utiekli pred nacistami

Eduard Chiľ sa narodil 4. septembra 1934 v Smolensku. V roku 1941 ho stihli evakuovať doslova polhodiny pred vstupom nacistických jednotiek do mesta.

Z domova sa pokúsil dva razy utiecť na front. Po vojne išiel do Leningradu, kde sa zapísal na konzervatórium.

Už prvé vstupy na scénu s klasickým operným repertoárom mu priniesli úspech. V roku 1962 Chiľ debutoval na scéne Centrálneho domu pracovníkov umenia (CIDRI) v Moskve.

Eduarda Chiľa poznalo niekoľko generácií Rusov. Krátko po oznámení jeho smrti jeho obdivovatelia priniesli kvety k vchodu domu, v ktorom v Petrohrade býval.

pondelok 4. 6. 2012 12:54 | tasr
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Eduard Chiľ počas koncertu v roku 2010.

Eduard Chiľ počas koncertu v roku 2010.

Foto: SITA/AP

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
@denniksme: To, čo sa deje na Ústavnom súde, má od právneho štátu tak ďaleko, ako Košice od Bangaloru (Lukáš Fila) Čítajte viac Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.