SME

Olympijské kruhy už neoblížete

Slovenské známky patria k tým najkrajším na svete, olympijskú sériu však postihol čudný zákaz.

Slovenská olympijská známka je tento raz, podobne ako známky iných krajín, bez charakteristických symbolov.Slovenská olympijská známka je tento raz, podobne ako známky iných krajín, bez charakteristických symbolov. (Zdroj: SITA, POFIS)

Žiadne olympijské kruhy ani logo, žiadne architektonické dominanty Londýna ani vyobrazenia športovcov, ktorí reprezentujú krajinu. Na olympijskej známke, ktorú vydávajú desiatky krajín vrátane Slovenska, nesmelo byť tento rok zobrazené nič z toho, ak si to krajina poriadne nezaplatila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa rozhodol všetku symboliku olympijských hier na poštových známkach spoplatniť. „Doteraz to fungovalo vo forme materiálnej odmeny, za použitie olympijských kruhov napríklad krajina poskytla MOV tritisíc kusov známok, za použitie loga tristo kusov. Vzhľadom na nízku výrobnú hodnotu známok to predstavovalo približne 100 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz pripravili zmluvu, v ktorej sú stanovené presné poplatky za použitie jednotlivých symbolov, loga, slovných spojení, v ktorých by sa objavil Londýn či olympiáda, ale i športovci reprezentujúci krajinu. Z každej predanej známky by sme odviedli desať percent a z iných filatelistických produktov 16 percent, čo by pre nás znamenalo odvody vo výške niekoľko desiatok tisíc eur,“ vysvetľuje Martin Vančo z Poštovej filatelistickej služby.

Preto napríklad ani netreba rátať s tým, že by v prípade úspechu našich športovcov na olympiáde vydali sériu s ich fotografiami, ako to urobili po olympiáde v Aténach. „Je to dosť kuriózne a povedal by som, že je to proti samotnej olympijskej myšlienke a proti spojeným kruhom, ktoré symbolizujú súdržnosť. Medzinárodný olympijský výbor ich týmto rozhodnutím medzi nami roztrhol,“ hovorí Vančo.

SkryťVypnúť reklamu

Vzniknutá situácia môže podľa neho ovplyvniť stav natoľko, že vydávanie známok k olympiáde môže v niektorých krajinách zaniknúť. „S medzinárodným odborom Svetovej poštovej únie však už proti tomuto rozhodnutiu postupujeme, bol vydaný aj oficiálny protest, dúfame, že olympijský výbor to prehodnotí.“

Na známke k paralympiáde, ktorá bola vydaná súčasne s olympijskou známkou, všetky symboly sú, keďže paralympijský výbor nezmenil podmienky. Pošta obe známky vytlačila na jednom tlačovom liste, takže sa vzájomne dopĺňajú.

znamky_res.jpg

K starovekej olympiáde

Igor Piačka, autor slovenskej olympijskej známky, ktorá vyšla v dvestotisícovom náklade, mal tak sťaženú úlohu, no ako vraví, „aj keď máte absolútnu voľnosť, musíte si zvoliť iba jeden motív, ktorý bude na známke dominantný. Je to zdanlivo veľmi malá plocha, na ktorej sa dá obrazovo pracovať, no dá sa to. Je to však veľmi špecifická práca“.

SkryťVypnúť reklamu

Voľba motívu padla k začiatkom olympiády v staroveku. Na známke je Niké, bohyňa víťazstva a kňažka, ktorá v Diovom chráme zapaľovala posvätný oheň, a busta Dia, pod ktorého patronátom sa olympijské hry konali, v dolnej časti je rad bežiacich atlétov.

„Napokon som bol rád, že som nemusel použiť konkrétny šport. Už sa mi pri tvorbe olympijských známok v minulosti stalo, že keď som vyobrazil disciplínu, v ktorej sme mali reálne šance na medailu, úplne sme pohoreli,“ hovorí Piačka, ktorý už robil viacero športových známok.

K absencii olympijskej symboliky sa vraj ozvalo veľa zberateľov. Podľa filatelistu Vojtecha Jankoviča je to však možno aj dobré v tom, že si uvedomia, čo vlastne zbierajú. „Vo filatelii sú určité etapy, v ktorých sa zberatelia dostávajú hlbšie. Filatelista musí vedieť, čo zbiera, musí si vytvoriť tému a dopĺňať ju, vyhľadávať nové artefakty a dať jej koncept. Nesmie si nechať zbierku diktovať poštovou správou a jej katalógom. Ak niekto zbiera bohyňu Niké, tak by nemal pozerať na to, že pri nej chýbajú olympijské kruhy,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie pošty nepristúpiť ku zmluve vníma veľmi pozitívne: „Urobili vážne rozhodnutie. Ukázali, že nekráčajú v stáde a že vedia urobiť fantastické olympijské známky bez použitia olympijskej symboliky.“

londyn_res_res.jpg

londyn_paralympiada_res.jpg

Komerčný moloch

Rovnako vyzerajú aj známky Francúzska či Švédska, iné krajiny sa rozhodli olympiádu na známkach ignorovať. Británia, naopak, vydala také množstvo druhov známok, že pre zberateľov prakticky strácajú zmysel. Ich potenciál je inde. „Uspokojuje sa potreba čosi zbierať, ale to je všetko. Na jednej strane to filatelii pomáha.

S každou olympiádou sa vo vlnách objavia noví zberatelia, iba niektorí z nich sa však tomu naozaj začnú venovať,“ hovorí popredný slovenský filatelista Vojtech Jankovič. „Pre mňa je však olympiáda nezaujímavá, lebo do nej vstúpil obrovský komerčný moloch. A pre ľudí, ktorí vo filatelii majú srdce a vášeň, je to naozaj demotivujúce,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

„Viacerí moji kamaráti filatelisti odchádzajú do Londýna a nevedia, čo vymyslieť, aby sme mali z olympiády filatelistický doklad. Z posledných olympiád už nie je vlastne takmer nič, čo nevyrobili filatelisti, a aj to už vzniká s konkrétnym cieľom,“ vysvetľuje Jankovič. Slovenské známky k olympiáde a paralympiáde však radí medzi jedny z najlepších vo svete, no hovorí, že je dôležité poznať pravý dôvod, prečo sa rozhodnete známky zbierať. „Čím je to povrchnejšie, tým viac peňazí do toho dáte,“ hovorí.

turin_res.jpg

ateny_res.jpg

salt_lake_city_res.jpg

Investícia verzus radosť

Veľa ľudí podľa Jankoviča zbiera známky a neprizná si, že to robia iba preto, lebo sa im to skrátka páči. „Je v tom marketing, ktorý je založený na vizuálnej atraktivite známky. Takmer každý, kto dnes zbiera známky, to robí preto, lebo si myslí, že dobre investuje. Kúpi známku, povie si, že dobre investuje a ešte sa mu to aj páči, no v skutočnosti je to naopak,“ opisuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou pascou neskúsených zberateľov je predstava, že všetko, čo dnes kúpia, časom automaticky získa na hodnote. „Pokiaľ nezbierate cielene a špecializovane, tak zbierka nenaberá na žiadnej hodnote,“ hovorí úspešný filatelista, ktorého rozsiahla zbierka o histórii bicykla získala zlatú medailu na prestížnej medzinárodnej súťaži.

Mnohí za ním prichádzajú a chcú, aby ohodnotil to, čo roky zbierajú. „Množstvo z nich je bezcenných, lebo nejde o nič unikátne. Hlavné je, nech si uvedomia, či to robia iba pre vlastné potešenie, alebo chcú smerovať na trh a venovať sa tomu detailne.“ To však už vyžaduje množstvo času, peňazí a vášne.

„Nám ide o záchranu historických artefaktov, je to priam vedecká činnosť, skúmam poštovú komunikáciu, ktorá je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Zaujímajú ma vzťahy a minulosť, nemôžem sa tváriť, že žijeme vo vzduchoprázdne,“ hovorí Jankovič.

SkryťVypnúť reklamu

nagano_res.jpg

peking_res.jpg

Kvalita

Slovenskú známku však chváli. „Patríme medzi svetovú špičku. Stále napríklad robíme veľa známok technikou oceľorytiny, čo už množstvo krajín nerobí,“ hovorí. Slovenská pošta podľa neho stále oslovuje vynikajúcich autorov, hoci priznáva, že k výberu by mohlo dochádzať aj konkurzom či súťažou.

Teraz o tvorbe známok a ich autoroch rozhodujú dve komisie – námetová a realizačná, emisný plán známok sa schvaľuje s dvojročným predstihom, lebo ich výroba je náročná. Pošta ročne vydá 20 – 30 miliónov kusov známok.

„Máme to šťastie, že naše známky sú stále robené viac pre radosť, pre srdce. Napríklad vydávame obálky prvého dňa (FDC), čo už tiež nerobí veľa krajín. V tomto prípade je na nej nielen olympijská známka, ale aj špeciálne pečiatky a grafika od autora, ktorý vytvoril aj známku.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska pošty to vari musí byť stratové, ale oni to stále robia, lebo majú radi zberateľov a stále majú pocit, že známka je čosi viac ako len prostriedok na poslanie. Na známkovú tvorbu Slovenska sa aj zo zahraničia stále hľadí ako na umelecké diela a to vystihuje všetko. Napokon, nie je na svete mnoho krajín, ktoré už získali trikrát cenu za najkrajšiu poštovú známku sveta, čo sa Slovensku podarilo za relatívne krátky čas vydávania vlastných známok,“ dodáva Jankovič.

londyn_fdc_res.jpg

sydney_res.jpg

peking_paralympiada_res.jpg

vancouver_res.jpg

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 690
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 496
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 148
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 463
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 324
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 270
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 948
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 930
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 617
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 638
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 7 262
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 675
  7. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 6 123
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 754
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťZatvoriť reklamu