SME

Ako vzniká hit: poviedka V električke Dušana Mitanu

Označujú ju za najznámejšiu alebo aj najlepšiu slovenskú poviedku o sexe.

Dušan Mitana (1946), prozaik, scenárista, básnik i esejista. Napísal zbierky poviedok Psie dni (1970), Nočné správy (1976), Slovenský poker (1993), Prievan (1996) či Krst ohňom (2001). Legendárna je jeho novela Patagónia (1972). Napísal romány Koniec hryDušan Mitana (1946), prozaik, scenárista, básnik i esejista. Napísal zbierky poviedok Psie dni (1970), Nočné správy (1976), Slovenský poker (1993), Prievan (1996) či Krst ohňom (2001). Legendárna je jeho novela Patagónia (1972). Napísal romány Koniec hry (Zdroj: Peter Krištúfek)

Jej autor, spisovateľ Dušan Mitana vytvoril text, ktorý mu priniesol morálne odsúdenie, obvinenie z „kafkovčiny“, ale aj slávu a čitateľov.Keď sa električka s trhnutím zastavila a ľudia sa začali tlačiť k východom, keď nás odtrhli od seba a niesli každého k iným dverám, vtedy som ju na okamih zbadal z profilu. S úpornou zúfalosťou sa snažila vzopnúť mase, ktorá ju tlačila von, snažila sa pootočiť hlavu a zapamätať si ma, akoby tušila ten banálny koniec. Zmizla mi z dohľadu, ale stále som bol pokojný, vonku sa stretneme. Keď som už mal vystúpiť, keď som bol na poslednom schodíku, zvonku sa začali hrnúť noví cestujúci, ktorí ma zatlačili opäť dovnútra, a hoci som kričal, hoci som reval: Vystupujem, preboha, vystupujem, nikto si ma nevšímal; takých, čo sa nedostali von, bolo viac. Pohli sme sa a žena, ktorej som nikdy nevidel tvár, zostala na zastávke. Iba na okamih som ju zbadal z profilu, to však nestačilo na to, aby som ju neskôr mohol nájsť medzi množstvom podobných žien, s podobnými vlasmi, s podobnou hnedastou, vláčnou, mladistvou pokožkou. Nemala žiadne zvláštne znamenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je horúce letné popoludnie, blíži sa búrka a rozprávač, hrdina poviedky, čaká na meškajúcu električku. S ním aj ďalšie desiatky spoluobčanov, takže keď električka konečne príde, hrdinu dav vtiahne dnu a vtlačí ako sardinku medzi iné rozhorúčené telá.

Po krátkom utrpení, spôsobenom kontaktom s dychom a smradom nejakého robotníka, dav hrdinu natlačí na mladé ženské telo. Nevidí jej tvár, je bruchom pritlačený na jej chrbát a medzi ním a slečnou sa odrazu rozbehne nikým nepozorovaná hra dotykov, ktorá sa skončí úspešným pohlavným stykom.

Lenže opäť zasiahne náhoda - keď električka zastane, dav slečnu strhne so sebou, hrdinovi sa nepodarí vystúpiť, a tak sa nikdy nedozvie, ako neznáma vlastne vyzerala.

Dá sa to?

Dej poviedky V električke je naozaj jednoduchý, sama poviedka je krátka, preto sa nemôžeme čudovať, že v istom veku (najčastejšie v puberte) je dobrovoľným povinným čítaním. A to aj dnes, keď je literatúry a textov o sexe k dispozícii dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Po prečítaní potom mládež rieši jeden základný problém: dá sa vôbec niečo také? Súložiť postojačky v električke? Autor, spisovateľ Dušan Mitana riešil aj iný problém: nezávisle od seba sa mu ozvalo dvanásť žien, ktoré o sebe tvrdili, že práve ony sú hrdinkami súlože v električke, že práve im sa to prihodilo.

Takže sa to asi dá.

V Klube spisovateľov, mieste, kde sa DM často spoločensky realizoval. Zľava: neznámy
mladík, hudobník Marián Varga, herec Ady Hajdu, spisovateľ Dušan Dušek, Dušan Mitana a skladateľ Vlado Godár. Foto - Peter Procházka

V prvej lige

Dušan Mitana (1946) je dnes klasikom slovenskej literatúry a to naozaj zaslúženým. Množstvo štúdií, recenzií, polemík i kritík, ktoré o ňom a jeho diele napísali vedci a kritici, je úctyhodné.

Z celej svojej literárnej generácie vytŕčal asi najviac a v podstate to aj najviac schytával. Keď v polovici šesťdesiatych rokov prišiel do Bratislavy študovať žurnalistiku, rýchlo sa zapojil do literárneho i spoločenského života a čoskoro v tejto oblasti kopal prvú ligu.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho schopnosť piť, kým je čo, a popri tom sa agresívne hádať alebo aj pobiť, bola všeobecne známa rovnako ako jeho literárny talent. Celý kvas a slobodu šesťdesiatych rokov si Mitana užíval ako študent, redaktor mesačníka Mladá tvorba a neskôr opäť študent dramaturgie na VŠMU.

Škrt cez rozpočet mu urobil príchod ruských okupačných vojsk v roku 1968 a čiastočne aj to, že si založil rodinu.

Psie dni

Mitanova prvotina, zbierka poviedok Psie dni (1970) stihla vyjsť v poslednej chvíli. Na Slovensku už bola rozbehnutá normalizácia a začali sa čistky. Kontrolovali sa edičné plány vydavateľstiev a úradníci z nich vyhadzovali škodlivé či nebezpečné knihy.

Knihy, ktoré sa dostali do distribúcie, sa z nej sťahovali, vyraďovali ich z obchodov či knižníc. Psie dni a v nich aj poviedka V električke prekĺzli. Kniha vyšla v nízkom náklade, ale ten stačil na to, aby sa z nej postupne stalo kultové čítanie dospievajúcej mládeže. D

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsaťštyriročný Mitana dokázal veľmi dôkladne a presne zachytiť pocity mladého človeka pri stretnutí s realitou a bežným každodenným životom, navyše to urobil skvelým literárnym štýlom, drzým jazykom a s nezvyčajnou otvorenosťou – aj sexuálnou.

Okáli

Mitana, ktorý nikdy nerešpektoval autority, si za krátky čas svojho redaktorovania dokázal narobiť plno nepriateľov – najmä medzi o generáciu staršími spisovateľmi a kritikmi. Takže pomsta prišla rýchlo a tvrdo.

Zaslúžilý literárny kritik Daniel Okáli napísal zničujúcu recenziu a nazval ju Psie dni slovenskej prózy. Na pretras prišla aj poviedka V električke: „Hrdina v preplnenej električke pohlavne obcuje s neznámou ženou a, samozrejme, tento akt považuje za potrebné podrobne opísať slovami,“ čo predstavovalo nebezpečné „prenikanie západnej ideológie s jej absurditou a etickou rozvrátenosťou“ do socialistickej spoločnosti, lebo „hoci sa aj u nás zamilované páry objímajú v električkách“, Mitanov text „prekračuje hranice únosnosti a jeho próza pôsobí rozkladne a amorálne“.

SkryťVypnúť reklamu

Okáli to napokon uzavrel: „Etická a ideová bezvýchodiskovosť Psích dní, odporujúca základným funkčným a humanizačným princípom socializmu, je príznakom 'kafkovčiny', hoci neústí do oslavy brutality a násilia ako na Západe. Zámery Mitanových Psích dní sú v príkrom rozpore s Leninovými slovami o poslaní umenia a literatúry...“

Sex

Dnes už ťažko môže niekto rozumieť ideologickému slovníku literárnej kritiky a nezmyselným požiadavkám, ktoré na literatúru kládli komunistickí ideológovia. Mitana však mohol byť rád, že sa písal rok 1971, a nie 1951, pretože vtedy by šiel priamo do väzenia.

Aj keď spor bol zdanlivo ideologický, v podstate šlo o generačnú roztržku – mladí spisovatelia písali úplne ináč ako generácia pred nimi, navyše podaktorí dávali najavo pohŕdanie svojimi predchodcami. Mitana sa navyše stal priekopníkom atraktívneho žánru tzv. mystery stories, čiže tajomných príbehov s čudným koncom, ktoré so socialistickým realizmom nemali nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž a najväčší dôvod na nenávisť bol sex. Na prudérnom Slovensku bol sex vždy tabu a Mitana nielen V električke, ale aj v ostatných poviedkach píše o sexe otvorene a bez zábran, súloží sa v nich z kratochvíle, len tak, čo bol z istého pohľadu aj smrteľný hriech.

Čo čítať?

Mitana však prežil a čas napokon ukázal, že je naozaj geniálny autor. Jeho poviedky ani štyridsať rokov od napísania nezostarli, stále sú rovnako aktuálne a svieže, tajomné i vzrušujúce.

Na zoznámenie sa s majstrovou tvorbou odporúčam jeho prvé tri knihy: Psie dni (1970), Patagóniu (1973) a Nočné správy (1976), ktoré vyšli vo viacerých reedíciách. Pokročilým odporúčam aj neskoršiu tvorbu, ktorá však vyžaduje viac čítania i premýšľania.

Dušan Mitana - V električke (ukážka)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 407
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 542
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 657
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 135
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 135
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 905
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu