SME

Ak nejaký film pomohol k pádu komunizmu v Československu, bol to Bony a Klid

Za fasádou nalešteného akčného príbehu sa skrývala tvrdá pravda o našom vtedajšom bežnom živote.

Vekslák Bíny (Roman Skamene) a mladík z malomesta Martin (Jan Potměšil), dvaja hrdinovia filmu Bony a klidVekslák Bíny (Roman Skamene) a mladík z malomesta Martin (Jan Potměšil), dvaja hrdinovia filmu Bony a klid (Zdroj: pressdata.cz)

Je rok 1987 a Gorbačovova perestrojka konečne dorazila aj do Československej socialistickej republiky. Píšem „konečne“, pretože ako pamätník tých čias si veľmi dobre pamätám na napäté a nervózne očakávanie väčšiny súdnych ľudí - Michail Gorbačov bol pri moci od roku 1985 a k nám sa žiadna tzv. glasnosť, čo znamenalo uvoľnenie cenzúry v masmédiách, a perestrojka, čo sa prekladalo ako „prestavba“ celého systému, nedostali. A to bol Sovietsky zväz náš vzor!

Podporučíkov šok

Československí komunisti zaujali taktiku mŕtveho chrobáka a vyčkávali, či to Sovieti s tou prestavbou naozaj myslia vážne. Ukázalo sa, že áno, takže od roku 1987 museli mierne povoliť opraty aj u nás.

S ilúziou, že keď bude treba, opraty opäť pritiahnu a všetko sa vráti naspäť. Nuž a teraz budem trocha osobný a zaspomínam si.

V rokoch 1987 až 1988 som bol ako absolvent vysokej školy na jednoročnej vojenskej základnej službe v českých Prachaticiach. Začiatkom roka 1988 som dostal tzv. vychádzku a s kolegom, podporučíkom absolventom Miroslavom Č. som sa vybral do prachatického kina na novučičký český film Bony a klid.

Podporučík bol členom KSČ (Komunistickej strany Československa), vzorným vojakom a veliteľom čaty. Po návrate z vojny ho vraj čakalo miesto riaditeľa JZD v akejsi dedine. Film sa začal, prebehol aj skončil a podporučík, ktorý sa sprvu výborne bavil, zostal akosi ticho.

Keď sa v sále rozsvietili svetlá, zostal sedieť a s otvorenými ústami hľadel na filmové plátno. Bol v šoku. Vytiahol som ho kamsi na pivo a on sa celý triasol. „Dušane,“ hovoril mi, „ještě jeden takovýhle film a celej ten náš socialismus se nám zřítí!“

bonyaklid_2.jpg

Herci Veronika Jeníková a Jan Potměšil, hlavné postavy filmu Bony a klid. Veronika odmietla hrať erotické scény vyzlečená, nechala si tričko, čo napokon poslúžilo ako vtipná pointa na konci filmu.
Foto: pressdata.cz

Studená sprcha

Podporučíkova predtucha sa splnila a socializmus padol v roku 1989. Aj preto mám film Bony a klid dodnes rád - spôsobil šok nielen pravoverným súdruhom, ale aj tisíckam bežných občanov.

Za fasádou nalešteného akčného príbehu sa totiž skrývala tvrdá pravda o našom vtedajšom bežnom živote, keď akési „socialistické“ ideály už dávno vystriedali konzum a kšeftárstvo, keď byť komunistom znamenalo dostať sa na lepšie platené miesto a robiť kariéru.

Niežeby to nikto nevedel, ale Bony a klid bol ako studená sprcha, ktorá prebrala aj toho najzadubenejšieho komunistu.

Radek a Vít

Najväčšiu zásluhu na vzniku a úspechu filmu Bony a klid má nepochybne scenárista Radek John (1954). Dnes ho poznáme ako neúspešného politika, v osemdesiatych rokoch to však bol špičkový novinár a scenárista, hviezda týždenníka Mladý svět.

Venoval sa horúcim témam v časoch, keď to nebolo v móde a ani jednoduché – veksláci, prostitúcia, drogy.

Jeho reportáže patrili k najčítanejším, z románu Memento (1986) o mladom narkomanovi sa stal bestseller a rovnako aj z filmov, ku ktorým napísal scenáre: Sněženky a machři (1984), Proč? (1987) či Tankový prapor (1991).

Nikto nemohol byť povolanejší napísať scenár príbehu o vekslákoch, ktorý by vychádzal priamo zo života, ako Radek John. Ďalšou dôležitou postavou bol režisér Vít Olmer (1942). Pôvodne charizmatický herec, začal v osemdesiatych rokoch točiť jeden film za druhým ako režisér a keď dostal do rúk Johnov scenár, už vedel, že sa vykašle na cenzúru a natočí film tak, ako chce.

bonyaklid_3.jpg

Názov filmu Bony a klid je parafrázou známeho amerického gangsterského filmu Bonnie and Clyde (1967).
Foto: pressdata.cz

Príbeh

Kostra príbehu je jednoduchá – mladý automechanik Martin (Jan Potměšil) príde do Prahy vymeniť československé peniaze za nemecké marky. Ako to už vtedy chodilo, oficiálne sa cudzie peniaze kúpiť nedali, ale neoficiálnymi zmenárňami boli tzv. veksláci (z nemeckého wechsel – vymeniť) čiže priekupníci, ktorí postávali v blízkosti obchodov so zahraničným tovarom Tuzex a ponúkali predovšetkým bony, čo boli poukážky na nákup tovaru v týchto obchodoch.

Martina, samozrejme, oklamú a rozhodne sa, že peniaze získa naspäť. Zažije strmú kariéru a tiež sa stane vekslákom, zamiluje sa a napokon skončí aj s celou partiou vo väzení.

Režisér Olmer príbeh ošperkoval postavami a postavičkami, medzi ktorými vyniká najmä herec Roman Skamene v postavičke veksláka, ktorý sype jednu hlášku za druhou.

Pôsobivé sú aj strih a kamera – takmer dokumentárny štýl dodal príbehu na vierohodnosti a výrazné použitie hudby spôsobilo, že divák má pocit, že pozerá dlhočizný videoklip.

Hudba

Hudba je najväčšou slabinou filmu – najmä ak ho pozeráte dnes. Tvorcovia oslovili britskú popovú skupinu Frankie Goes to Hollywood a získali od nej za symbolický jeden dolár súhlas na použitie ich hitov Relax a The Power of Love.

Nuž, a keď súhlas mali, obe pesničky napchali do takmer každej scény, takže po chvíli vám to začne trhať uši.

Pred dvadsiatimi piatimi rokmi to však bol novátorský prístup a nikomu neprekážal. Všetci boli ohúrení tým, že v dialógoch zaznievali najtvrdšie vulgarizmy, zosmiešňoval sa komunistický režim a propagovala sa vekslácka morálka – nakradnúť si a užiť.

Dokonca aj moralizujúci koniec, keď odsúdenú partiu vezú do väzenia, vyznieval ako výsmech – veksláci totiž nejdú do väzenia za svoje zločiny, ale za svoju neschopnosť nájsť si vysokopostavených ochrancov. Divákov definitívne zaklincuje posledný záber filmu, v ktorom rôzni veksláci pred Tuzexom v Prahe ponúkajú bony a ten posledný sa priamo spýta: „Čo vlastne chcete?“

V roku 1988 to bola kardinálna otázka, na ktorú si všetci diváci vo svojom vnútri odpovedali po svojom. Zväčša v duchu – nechceme politický režim, ktorý prevádzkuje Tuzexy a produkuje vekslácke kreatúry. Nahlas to povedali až na konci roka 1989.

bonyaklid_4.jpg

Partička vekslákov narazila na mocnejšiu mafiu, vďaka čomu skončili bez šiat. Jednu zo svojich prvých väčších filmových úloh si vo filme zahral aj populárny český herec Tomáš Hanák (prvý zľava).
Foto: pressdata.cz

Čierny trh víťazí

Radek John v dokumente Film o filme: Bony a klid spomína, že film po dokončení schvaľovala nejaká komisia a tá ho, pochopiteľne, okamžite zakázala. Čo iné sa dalo čakať?

Lenže v tých časoch už boli videomagnetofóny bežne dostupné a fungoval aj čierny trh s videokazetami. Kópiu filmu niekto šikovne nahral na betacam a odtiaľ sa už nezadržateľne (pochopiteľne za peniaze) šírila po celej ČSSR.

Po pár mesiacoch aj komunisti pochopili, že boj s čiernym trhom nevyhrajú a film uvoľnili do distribúcie. Keby tušili, čo to spôsobí s komunistickým presvedčením podporučíka absolventa Miroslava Č., asi by tak nikdy neurobili.

Takže drobné poučenie na záver: zmeny kultúrnych paradigiem zväčša spôsobujú nové médiá na trhu. V sedemdesiatych rokoch to boli audiokazety, na konci osemdesiatych VHS kazety, na konci deväťdesiatych internet a na konci nultých rokov sociálne médiá. Hádajte, čo nasleduje?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 444
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 978
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 345
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 873
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu