SME

Pevný domov vo svete kníh

KNIHA TÝŽDŇA / DĚJINY ČTENÍ Manguel ukazuje, že človek si právo čítať a slobodne vyslovovať názor na prečítané musel vybojovať

KNIHA TÝŽDŇA / DĚJINY ČTENÍ

Manguel ukazuje, že človek si právo čítať a slobodne vyslovovať názor na prečítané musel vybojovať

Populárno-náučná kniha Alberta Manguela Dějiny čtení (Host) s literárnovednou štúdiou Jiřího Trávníčka je súborom dvadsiatich dvoch esejí, v ktorých sa kombinuje autorovo osobne zainteresované (spomienkové) písanie s množstvom získaných poznatkov podporených citátmi, poznámkami pod čiarou a bibliografickými údajmi. Tematický záber je široký, no priestor interpretácie prečítaného nepozná hranice, a tak v poslednej eseji nazvanej Predsádky hravo predloží autor čitateľovi koncepciu ďalších možných dejín čítania a nabáda ho, aby ju doplnil podľa vlastného úsudku.

Od detstva náruživý čitateľ, ktorý sa vďaka práci otca v diplomacii často sťahoval z miesta na miesto, našiel si Manguel jediný pevný domov vo svete kníh a zžil sa s ním do takej miery, že keď neskôr, ako sám hovorí, narazil v živote na nejakú udalosť, okolnosť alebo ľudskú povahu podobné tým, ktoré poznal z kníh, prežíval neuspokojivý pocit déjà vu, už prežitého v slovách. Neviedlo to však k odcudzeniu sa realite, práve naopak, vďaka čítaniu si vypestoval také ľudské prežívanie, v ktorom sa spoznaná minulosť či spoznané možné svety permanentne oživujú, sprítomňujú a včleňujú do každodennosti.

Od dejín oka k dejinám okuliarov

Celá expedícia sa začína „dejinami oka“ (od najstarších predstáv o fungovaní zraku) a končí sa „dejinami okuliarov“, a medzi týmto živým tkanivom a sklom sa to hemží ľuďmi, vecami a javmi: sumerskými pisármi, potulnými študentmi, mníchmi v skriptóriách, je tam Sokrates, Platón, Augustín, sú tam mystičky a mystici, školy, knižnice, veštice, stredoveké japonské dvorné dámy, Vergílius i Rushdie, zvitky, kódexy, modlitebné knižky, biblie chudobných, postele a spálne, cenzori, ochrancovia cudnosti a morálky, ničitelia kníh, podpaľači knižníc, mecenáši spisovateľov, zlodeji kníh, Whitman, Kafka, Rilke, prvá kníhtlač aj masová tlač a veľa ďalších bytostí a vecí.

To všetko spracované v logickej nadväznosti jednotlivých tém rozdelených do dvoch častí. V časti Akty čítania sa sleduje vývoj čítania od hlasného, verejného, dostupného iba niekoľkým, k tichému, súkromnému čítaniu dostupnému všetkým, vývin písania, interpunkcie, prostriedkov, materiálov a inštitúcií na šírenie napísaného a v časti Sily čitateľa sa ukazujú premeny čitateľa, formovanie čitateľského vedomia a postojov, uvažuje sa o autorovi v role čitateľa či o tom, akým čitateľom je prekladateľ: „Preklad ponúka akýsi paralelný svet, iný priestor a čas, v ktorom text odhaľuje iné, nezvyčajne pravdepodobné významy. Pre tieto významy nie sú nijaké slová, pretože existujú v intuitívnej krajine nikoho medzi jazykom originálu a jazykom prekladateľa.“

Kuriózne nástroje ideológie

Pár viet, ktoré človeka na chvíľu zamrazia, pretože nútia položiť si otázku: môžeme sa vehementne oháňať argumentmi, že to a to tvrdí nejaký autor, ak sa odvolávame iba na preklad jeho diela? Čo to je naše poznanie, vzdelanie, ak sa opiera prevažne a prekladané, potom prerozprávané a ešte raz interpretované, teda o viacnásobne sprostredkované informácie? Môžu sa svety ľudských myslí, ktoré pracujú na princípe skreslenia, zhodnúť, porozumieť si?

Alberto Manguel, prekladateľ a kritik literatúry a vizuálneho umenia, má dar pôsobivým štýlom nasmerovať čitateľa, aby videl prekvapujúce súvislosti a historické skutočnosti v ich problematickosti. Ukazuje mu, že človek si právo čítať a slobodne vyslovovať názor na prečítané musel vybojovať. Museli tak urobiť renesanční humanisti v úsilí prekonať neskorý scholastický dogmatizmus, keď interpretovať čítané znamenalo memorovať názory predpísaných autorít. Museli tak urobiť smelé ženy a smelí muži, aby vrátili stáročia upierané právo na čítanie a vzdelanie ženám ako dôsledok mocenského aktu ranej stredovekej cirkvi, keď odobrala atribút múdrosti ženskému božstvu (zákaz uctievania bohyne múdrosti) a prisúdila ho výlučne mužskému božstvu (Kristus „Božia múdrosť“).

Ideológia používa na ovládanie rozmanité aj kuriózne nástroje, napríklad aj takú nepatrnú vec, akou sú okuliare. Vynájdené a skonštruované s cieľom pomáhať, zneužili sa na prehĺbenie triednej priepasti a nenávisti – intelektuáli verzus masa, alebo ten, kto vie čítať správne, a ten, komu je zbytočné čítať, pretože nerozumie. V tomto duchu možno Dejiny čítania interpretovať aj ako ponuku zbaviť sa akýchkoľvek predsudkov a udržiavať svet čítania ako slobodný, nekonkurenčný priestor podporujúci zvedavosť a prinášajúci ľuďom iba číru radosť.

Ďalšie knihy

Knihovna v noci

Host, 2009

Manguel nás s neodolateľným nadšením prevedie po knižniciach každého druhu, počínajúc poličkami kníh z jeho detstva až po „kompletnú" internetovú knižnicu, od starého Egypta a Grécka po Arábiu, od Číny a Ríma po Google. Zamýšľa sa nad zničenou Alexandrijskou knižnicou, rovnako ako nad osobnou knižnicou Charlesa Dickensa, Jorge Luisa Borgesa a ďalších..

Čtení obrazů

Host, 2008

Dokážeme čítať obraz rovnako, ako by sme čítali knihu? Existuje reč, ktorú sa môžeme naučiť a ktorá nám umožní vytiahnuť z obrazu jeho význam? A chce sám obraz, aby sme ho rozlúštili, dešifrovali, aby sme mu porozumeli? Manguel predkladá bystrú, myšlienkovo provokatívnu a pútavú úvahu o otázkach, ktoré si kladieme, keď stojíme pred umeleckým dielom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu