SME

Česká dedina zažíva neopísateľné umenie. Ťažko to vysvetliť

Česká výtvarníčka Kateřina Šedá robí vskutku neobyčajné projekty, vďaka ktorým majú k sebe ľudia bližšie.

Kateřina Šedá (1977) vo svojej práci sa zameriava na sociálne koncipované akcie, v ktorých zamestnáva niekoľko desiatok či stoviek ľudí, ktorí nemajú s umením nič spoločné. V roku 2005 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno. OdKateřina Šedá (1977) vo svojej práci sa zameriava na sociálne koncipované akcie, v ktorých zamestnáva niekoľko desiatok či stoviek ľudí, ktorí nemajú s umením nič spoločné. V roku 2005 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno. Od (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

V utorok ráno prichádzame do Bedřichovíc, malej dedinky, kde žije asi tristo obyvateľov, stodvadsať čísel, ako hovoria domáci. Je to len pár minút od Brna, no na prvý pohľad je jasné, že je to ťažký vidiek. Všade ticho, nikde nikoho, kaplička, kulturák, krčmu otvárajú až o štvrtej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred pár dňami sa Bedřichovičania ocitli na stránkach domáceho spravodajstva – 3. septembra totiž oslavovali nový ´obecný sviatok´ Třetí září. Dospelí si vzali v práci voľno a deti vypýtali zo školy, aby sa mohli zúčastniť celodennej súťaže v "lelkování" - zaháľaní.

SkryťVypnúť reklamu

Že neviete čo je to obecný sviatok? Niet divu, nič také totiž doteraz neexistovalo. Až kým ho nevymyslela výtvarníčka Kateřina Šedá. V Bedřichoviciach pôsobí už tri roky a plánuje tam zostať ešte minimálne dva.

Čo presne robí, sa trochu ťažšie vysvetľuje, no veľmi ľahko sa to dá pochopiť, ak to človek zažije. V Bedřichoviciach sme strávili iba jeden deň, no ten deň sa stal neopakovateľným zážitkom.

bedrichovice_res.jpg

Bedřichovice - malá dedinka kúsok od Brna.

Prvý kontakt: Šok!

„Od Kateřiny som najprv dostal mail, že si nás vyhliadla a rada by u nás urobila jeden projekt,“ opisuje prvý kontakt so Šedou starosta Bedřichovíc Ivan Vavro. Ten mail mu prišiel úplne zmätený a mal z neho dojem, že si niekto iba robí žarty. Dlho mu svietil v schránke, kým naň odpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

„Ona potom prišla - taká nenápadná pekná mladá dáma, hovorila mi o svojich projektoch a mne to pripadalo úplne šialené,“ hovorí so smiechom. „Bol to šok!“ A keďže Šedá sa nezvykne predstavovať ako „umelkyňa, čo študovala v Prahe a vystavovala tam a tam“, až neskôr si ju vyhľadal na internete a zistil, čo je vlastne zač.

O nejaký čas sa vrátila aj s konkrétnym plánom projektu Od nevidím do nevidím, v rámci ktorého chcela odviezť osemdesiat obyvateľov Bedřichovíc do Londýna, aby sa tam správali ako doma. „Viete, bol tu už všelikto – predajcovia diek, hrncov a všelijaké iné predvádzačky. Všetci hovorili, že v tom skrátka musí byť nejaký fígeľ, podfuk, aby vás niekto len tak zobral zadarmo do Londýna, veď to je predsa nemožné, dnes vám nikto nič zadarmo nedá,“ spomínajú manželia Ježovci.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvé stretnutie, ktoré malo byť v kultúrnom dome, sa preto nikto nechystal. „Prišli za mnou dcéry a hovoria mi – Tati, veď tam nikto nejde. Tak som im povedal, že musia presvedčiť všetky kamarátky a tie zasa ďalších, len aby tam išli,“ hovorí starosta.

starostovia_res.jpg

Starosta Šlapaníc Jaroslav Klaška (vľavo) a Bedřichovíc Ivan Vavro s plánmi nového námestia.

budka_res.jpg

Červená londýnska búdka na dverách v kultúrnom dome.

V Londýne ako doma

Tých osemdesiat ľudí sa napokon nazbieralo pomerne rýchlo, hoci, väčšina ešte mala pochybnosti, či ich v tom Londýne naozaj nečaká nejaká pasca. Dopadlo to však úplne opačne.

„Nezabudnem na ten moment, keď v noci odchádzali na letisko a po chodníku hrkali kufre. Aj naši mladí išli. Ja som Katke tiež veril, ale manželka ísť nechcela,“ opisuje jeden z najstarších obyvateľov Bedřichovíc. Keď sa vrátili, opäť sa so ženou zobudili a o pol tretej nadránom spoza okna sledovali, ako tie dva autobusy Bedřichovčanov tlieskajú a skandujú Katkino meno. „Väčšina ľudí bola úplne nadšená a ten zvyšok bol nadšený ešte viac,“ spomína Jirka, miestny kronikár.

SkryťVypnúť reklamu

Akcia sa konala 3. septembra a zastrešovala ju prestížna londýnska galéria Tate Modern, od ktorej sa tiahlo pomyselné územie Bedřichovíc, presne vytýčené podľa mapy. Úlohou ľudí bolo, aby robili to, čo doma.

„Jedna pani si privstala a zametala ten kovový most Millenium, lebo tam by sa nachádzal jej dom. Hasiči mali také menšie cvičenie, niekto sa opaľoval, decká stavali bunker, ďalší hrali bedminton, nohejbal, jeden chlapík umýval auto, hrali sa karty, spievalo sa a hralo na gitare a ja som robil to, čo aj tu – fotil a natáčal,“ vysvetľuje Jirka, ktorý pozorne dokumentoval aj našu reportáž.

Mnohým sa zrazu zdalo, že ich obec je vlastne oveľa väčšia, ako si mysleli. „O viacerých, čo tam boli, som ani nevedel, že sú odtiaľto, a pritom sme taká malá dedina. Dali sme sa do reči a zistil som, kam sa prisťahovali. Normálne by sme sa aj s ďalšími iba pozdravili, ale zrazu sme mali dôvod rozprávať sa,“ hovorí Jirka.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo to báječné. Taký zážitok už asi nikdy v živote mať nebudem. Aj keby som tam išla na dovolenku, tak už to nebude také ako s Katkou. Je to príma ženská, fandím jej a išla by som s ňou aj do pekla,“ hovorí nám so smiechom pani Hana.

jirka_res.jpg

Jirka nám ukazuje spoločnú fotku dedinčanov z tohto roka.

treti_zari_res.jpg

Třetí září - nový obecný sviatok oslávili Bedřichovčania súťažou v chytání "lelků".

Nezavrú vás za to?

Londýnsky výlet bol síce „poprask“, no z pohľadu Kateřiny Šedej to bol iba úplný začiatok.

Keď sa jej spočiatku ľudia pýtali, prečo si ich dedinu vybrala, odpovedala, že najmä preto, lebo keď cez Bedřichovice prechádzala, tak tam nikdy nevidela na ulici ani jediného človeka. Všetci jej hovorili, že predsa pracujú od nevidím do nevidím. Cieľ nového obecného sviatku „Třetí září“ mal byť teda jednoduchý – všetci mali ostať doma.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani zorganizovala platené ničnerobenie. „Mala to premyslené do poslednej bodky. Ráno sme prišli do kultúrneho domu, podpísali zmluvu, že nás zamestnáva a každú hodinu sme si mali prísť po výplatu,“ opisujú Ježoví. Náplňou práce bol oddych.

„Hovoril som jej, veď to nie je možné! Nebudem nič robiť a ešte dostanem 48 korún v čistom? Aj som sa jej pýtal – pani Šedá, nezavrú vás za to?“ Celý deň však prešiel presne podľa jej plánu – ľudia chodili každú hodinu po výplatu, debatovali na ulici, navštevovali sa a celý deň trávili spolu.

Tento rok vymyslela súťaž v zaháľaní. Povinnou výbavou bol zaháľací dres a chuť zaháľať. Bedřichovčania sa nahodili do pyžám, županov, teplákov a čo najviac na očiach druhých oddychovali a zbierali medaily od druhých. Nevyhral však prvý, ale tretí, aby bolo jasné, že zaháľal aj v snahe zaháľať. „Až vtedy sme si uvedomili, že názov sviatku 'Třetí září' vlastne platí dvakrát,“ smeje sa starosta. „Viete, takéto niečo, to môže vymyslieť iba umelec. To by nikoho iného ani nenapadlo.“

SkryťVypnúť reklamu

medaile_res.jpg

diplom_res.jpg

Jedna z víťaziek v súťaži zaháľania.

Zdochol by tu pes

„Ja som sa tam nechystala – mám problémy s nohami a okrem doktorov nechodím nikam už veľa rokov,“ hovorí nám staršia pani zo svojej izby cez otvorené okno do ulice. „Katka ma tu však uvidela a odviezla ma tam. Bola som nadšená, zrazu som videla toľko známych ľudí, čo som nevidela celé roky,“ hovorí dojatým hlasom.

O niekoľko dverí od nej býva ďalšia, takmer deväťdesiatročná starenka, čo nás hneď pozýva do kuchyne. „Katka tu urobila veľa práce, viete, je tu veľa nových ľudí a ona nás takým zvláštnym spôsobom dáva všetkých dohromady a zbližuje nás. Vytvorila tu takú dobrú, pohodovú atmosféru a ja som sa ako starý človek dostala medzi mladých a bolo to veľmi milé.“

Šedá zorganizovala v dedine aj spoločné fotenie – samozrejme, dobrovoľné. V sále kultúrneho domu už visia dve veľkorozmerné fotografie z minulých rokov, počet ľudí na nich pribudol. Ostatné dediny im to vraj už začali závidieť. „Nikto z domácich takú iniciatívu nemal, nič by sa tu nedialo a zrazu prišla ona a máme spoločné fotky aj nový sviatok, a pribudne nové námestie,“ vymenúva zmeny Jirka.

SkryťVypnúť reklamu

V spolupráci s radnicou v Šlapaniciach, pod ktoré Bedřichovice patria, sa podarilo vybaviť peniaze na obnovu centra dediny. Do roka, presne v deň obecného sviatku, by malo byť hotové nové námestie. Budú tam brezy, aké rastú aj pred Tate Modern a londýnska červená telefónna búdka, aby pripomínali to, čo spolu dedinčania zažili.

pani_80_res.jpg

Najprv pritiahli aktivity Kateřiny Šedej najmä mladých, teraz už aj najstarších.

pan2_res.jpg

Čo to vlastne je

Keď sa Bedřichovčanov pýtame, čo to vlastne Kateřina Šedá u nich robí a prečo, majú v tom jasno: nedá sa to presne pomenovať a asi ani pochopiť. „Keď to vysvetľujem v práci, všetci len krútia hlavami, nerozumejú tomu a niekto to hneď berie tak, že sa to skrátka nedá. Kateřinu asi baví robiť s ľuďmi. Dnes je iná doba ako kedysi, ľudia sa už nepoznajú, ale ona nás dáva dohromady – o tom to je,“ vysvetľuje pán Straka.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú umelci, čo maľujú obrazy alebo robia sochy, ale toto – to sa nedá uchopiť, je to niečo úplne iné a nevieme, ako to nazvať, no isté je, že je to úžasné,“ hovorí pani Ježová. „Ona presne vie, čo chce, ale vôbec nie je namyslená, naopak, je veľmi skromná. Ona nie je nejaký umelec, čo nám sem prišiel kázať. Nikdy sa tak ani neprezentovala. O tom, čo už dokázala, sme sa dozvedeli až časom. Tou svojou dobrou povahou, úprimnosťou, kamarátstvom si nás získala. Keby bola nafúkaná, tak by to nešlo,“ zhodujú sa Ježovci.

Starosta Ivan Vavro si tiež myslí, že si ľudí získala bezprostrednosťou a nie nejakým dlhým vysvetľovaním. „Má to napísané niekde v očiach, že to, čo hovorí a robí, nie je faloš,“ vraví po chvíli premýšľania. „Myslím, že skrz všetky tie jej projekty sa ako hlavná myšlienka tiahne akési búranie plotov – búranie plotov a nadväzovanie ľudských vzťahov.“

SkryťVypnúť reklamu

Umenie vraj v jeho očiach postupne celkom zmenilo podobu – už to nie je len niečo statické, tradičné, ale „niečo, čo vám úplne prerastie do života“.

Zatiaľ vôbec nie je isté, či si Bedřichovčania udržia spoločné fotenie, nový sviatok alebo bližšie vzťahy, aj keď Kateřina Šedá raz odíde. No väčšina z nich dúfa, že to tak bude. Že raz ju pozvú a ukážu jej, čo bláznivé vymysleli. Ak by sa im to aj náhodou nepodarilo, prinajmenšom im zostanú silné spomienky na dni, keď nemuseli nikam chodiť, lebo všetko dôležité mali doma.

detske_spravy_res.jpg

Deti z dediny dostali do rúk kameru a vyrábajú televízne noviny.

pan3_res.jpg

Pán Straka nám ukazuje obraz, ktorý vznikol v Londýne. Okolo pomyselného územia Bedřichovic stáli britskí maliari a z fotografií maľovali českú dedinku, hoci sa pred nimi rozpínala britská metropola.

SkryťVypnúť reklamu

tabulka_res.jpg

O tom, či sa sviatok Třetí září zachová, rozhodne len iniciatíva obyvateľov obce.


Čo to znamená, keď všetci poskočia o centimeter dopredu

tben2957_r618_res.jpgKateřina Šedá je živel. Stretávame sa s ňou v Lišni na okraji Brna, odkiaľ pochádza. Začne rozprávať už vo dverách a zastaví sa až po hodine nepretržitej debaty o Bedřichoviciach, ale aj o tom, prečo nerada používa slovo umenie.

Nikdy vraj nerobila žiaden šport, nehrala na hudobnom nástroji, nemá vodičský, žiadne koníčky a netrávi veľa času pri počítači. Do svojich projektov dáva všetok čas a aktívne zapája aj celú svoju rodinu.

Prečo to všetko Kateřina Šedá robí, vraj najlepšie vystihol jej manžel David – „Ja bez toho nemôžem byť, to je celé,“ hovorí nám. „Toto jediné ma skutočne fascinuje, nič iné ma nezaujíma. Mamka tiež hovorí, že od detstva vlastne robím stále to isté – už ako malá som organizovala decká na ulici, aby sme niečo spolu robili,“ vraví so smiechom, ale pritom nesmierne vážne.

SkryťVypnúť reklamu

Spája tým, čo rozdeľuje

Už dlho vraj pociťuje, že na vidieku a periférii miest je kríza. „Ak sa tam niečo rieši, tak iba to, ako vyzerá verejný priestor, ako je urobené námestie, ale vôbec sa nepozerá na verejný život. Opakujú sa tie isté hody, jarmoky, tradície, ktorých sa zúčastňujú tí istí ľudia, ale nevzniká nič nové,“ vysvetľuje Šedá.

Rozmýšľala, čo najviac rozdeľuje ľudí v Bedřichoviciach a zistila, že je to vlastne fakt, že všetci ráno odídu do práce, domov sa vrátia večer a keby sa aj chceli niekde stretnúť, nemajú kde a prečo. Snažila sa ich teda prilákať späť do stredu obce. „Mojím cieľom je ukázať ľuďom, že to najlepšie majú doma,“ hovorí výtvarníčka.

Nečaká na divákov

Nie je tajomstvom, že sa vyhýba slovám umenie či umelkyňa a takmer ich nepoužíva. „Keď ľuďom poviete, že sa zúčastnili na nejakej umeleckej akcii, tak to len zopakujú a nebudú vôbec premýšľať nad tým, čo to naozaj bolo,“ vysvetľuje Šedá.

SkryťVypnúť reklamu

Spomína príhodu, keď mali Bedřichovčania za úlohu pomenovať to, čo sa v ich dedine vlastne udialo, odkedy prišla a dvaja z nich po dlhej debate v jednom momente vyhŕkli: „Je to, ako keby sme všetci naraz poskočili o centimeter dopredu.“

Nie je to však tak, že by Šedá úplne zanevrela na galerijný svet alebo naopak. „Prestalo ma zaujímať vystavovanie, lebo do galérií dnes chodí šialene málo ľudí a ak sa aj nejakí nájdu, je to stále tá istá skupina.“ Nechce však, aby to pôsobilo namyslene. „Nie je to kritika, je to môj pohľad. Čím menej ľudí sa však zaujíma o galérie, tým viac tí ľudia zaujímajú mňa,“ vysvetľuje. „Nemám čas na divákov čakať. Rozhodla som sa, že za nimi musím ísť.“

Ako vystavíte zážitok?

Keďže svoje poslanie berie aj ako profesiu v rámci výtvarného umenia, musí rozmýšľať aj nad tým, či sa jej projekty dajú nejako pomenovať, dokumentovať a ak áno, tak akým spôsobom. „Ťažko však viem v galérii ukázať, že ľudia, ktorí sú ich súčasťou, z toho majú radosť, že je to pre nich typ zážitku. A keď o tom aj s teoretikmi hovorím, mám pocit, že to pre nich nie je dôležitý parameter.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa jej ľudia pýtajú, kto vlastne je, odpovedá jednoducho, čo ju zaujíma a čo by chcela urobiť. „Dnes máme všetci tendenciu rozumieť všetkému, alebo to aspoň tvrdiť – ale veď to je hlúposť, prečo by sme museli všetkému rozumieť? Napríklad obrazom – pre mňa je obraz aj to, keď jeden vidí druhého a umenie je predsa aj v tom umením, že dokáže veci spochybňovať,“ hovorí Šedá. „Ja nie som veľká intelektuálka – fakt nie, je to moja kvalita aj problém, no pripadá mi dôležité hovoriť o veciach jasne.“

Darí sa jej to. Dokonca tak dobre, že už dostala ponuky z politiky aj z reklamy. „Mali pocit, že viem hlásať myšlienky, no ja som to odmietla, lebo chcem slúžiť iba svojim myšlienkam,“ hovorí. Navyše je presvedčená, že veci sa dajú meniť iba odspodu. „Ľudia hneď vycítia, ak sa povyšujete, ak nie ste jedným z nich, prestane to fungovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nevie, čo bude o ďalšie dva roky, keď má svoj projekt v Bedřichoviciach ukončiť. „Možno stadiaľ neodídem a možno sa to otočí proti mne a začnú ma tam ľudia nenávidieť, som na to pripravená – nie som tam na to, aby ma všetci milovali, moja úloha je iná.“

Jana Németh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 875
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 682
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 406
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 215
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 802
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 587
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 773
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 836
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 653
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 11 510
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 8 677
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 107
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 833
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 738
  1. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  2. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  3. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  4. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  5. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  7. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  8. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
SkryťZatvoriť reklamu