Psychoterapia je spôsob liečby, ktorý je u nás stále opradený rôznymi mýtami, strachmi, sem-tam dokonca i hanbou. Okrem iného i preto, že mnohí si nevedia predstaviť, čo sa vlastne v psychoterapii deje.
Áno, sú rôzne knihy o psychoterapii, ich autormi sú slávni terapeuti, ktorí dokážu pútavo písať – napríklad Američan Irvin D. Yalom či Yoram Yovell z Izraela. Ale obaja sú autori z krajín vzdialených, kde má terapia úplne inú históriu i tradíciu ako u nás.
Preto je literárne dielo košickej terapeutky, ktorým približuje ľuďom, čo sa deje za dverami jej ambulancie, v jej hlave a srdci, vzácne. V našich zemepisných šírkach priam prelomové.
Prečo k nej prichádzajú
Po knihe Na chvíľu Freudom (je príručkou tzv. filiálnej – hrovej terapie s deťmi) a príbehoch z detskej terapie Mama, buď mojím princom prichádza Reichelová so zaujímavým konceptom. V knihe Zážitky psychoterapeutky (Equilibria) čitateľa prevádza dvoma dňami v (pracovnom) živote psychoterapeutky. Počas nich k nej prichádza 15 klientov rôzneho veku, pohlavia, s rôznymi trápeniami, v rôznych životných situáciách. Čitateľ sa dozvedá, prečo prišli, čo majú za sebou, a ako s nimi terapeutka pracuje.
Autorka používa so samozrejmosťou odborné pojmy, ktoré laik nepozná. Ale keď pri čítaní fyziky nadšený čitateľ zvládne slová ako horizont udalostí, kvarky či Higgsov bozón, pri čítaní psychoanalýzy sa môže oboznámiť s pojmami ako self-reprezentácia, oidipálna fixácia, či prenos a protiprenos.
Ten, kto čítal viac podobných kníh, má výhodu. Po zvládnutí základných pojmov sa ponára do techník i teoretického pozadia všetkého, čo terapeutka urobí, dokonca i do jej intímnych pocitov a vnútorných dilem. Každý natoľko hlboko, ako sa mu chce (a dá).
Do jednotlivých príbehov okrajovo zasahuje aj dianie zvonka – autorka sa občas nechá povzbudiť letným slnkom a dá aj čitateľovi priestor, aby sa zhlboka nadýchol košického vzduchu a tamojšej mestskej atmosféry, kým ho opäť vtiahne do nejakého zaujímavého, hoci neľahkého príbehu.
Psychoterapia fascinuje
Najnovšia kniha Evy Reichelovej je v porovnaní s tými svetovými knihami o psychoterapii literárne menej zručná, jej vety menej vycibrené, príbehy rozvláčnejšie, názov menej pútavý. Napriek tomu ju možno označiť za slovenského Yaloma. Tým, že ukazuje, ako vyzerá dobrá psychoterapia v našich podmienkach – kam dorazila psychoanalýza (tá oficiálna) o niečo neskôr, ako do zvyšku sveta, a kde je dianie za dverami psychoterapeuta stále veľká neznáma.
Pre ľudí, ktorí zvažujú návštevu psychológa, môže byť táto kniha povzbudením, a pre tých ostatných nevšedným výletom do oblasti nesmierne zaujímavej a fascinujúcej – psychoterapie.
Autor: Hana Ševčíková