SME

Storočie procesov: Ako súdili Tisa, Husáka či Tuku

Moderné dejiny, ale aj charakter postáv, ktoré ich písali, zobrazuje nová kniha. Pozerá sa na ne cez súdne procesy.

Jozef Tiso v súdnej sieni 30. novembra 1946.Jozef Tiso v súdnej sieni 30. novembra 1946. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Vojtecha Tuku podozrievali zo špionáže pre Maďarsko. Jozef Tiso v spolitizovanom procese robil zo seba mučeníka. A presvedčením Gustáva Husáka neotriaslo ani doživotie a spochybnenie jeho úlohy v Povstaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vybrali sme si tie, ktoré kedysi hýbali spoločnosťou a verejnou mienkou. A práve z nich môžeme vyčítať niečo aj o vývoji spoločnosti a režimoch, ktorými naša krajina prešla,“ hovorí historik Valerián Bystrický. Na pôde Historického ústavu Slovenskej akadémie vied s Jaroslavou Roguľovou najskôr zostavili publikáciu Storočie propagandy, neskôr Storočie škandálov a na konci novembra do tretice aj Storočie procesov.

SkryťVypnúť reklamu

„Na dejinách je zaujímavý predovšetkým ľudský rozmer. Pohľad na malé dejiny, teda príbehy a osudy jednotlivcov, z ktorých sú tie veľké dejiny zložené,“ hovorí historička Jaroslava Roguľová. Preto tu nenájdete siahodlhé opisy historických období ani dobového súdnictva. Sú tu príbehy osemnástich konkrétnych súdnych procesov už z konca 19. naprieč 20. storočím. Každý z nich napísal iný slovenský historik. Toto sú tri krátke úryvky z nich.

Bol to maďarský špión?

S Vojtechom Tukom, známym predstaviteľom radikálneho krídla HSĽS a neskorším predsedom vlády vojnového slovenského štátu prebehol jeden z najväčších politických procesov už v medzivojnovom Československu.

Tuku v roku 1929 súdili za vlastizradu, špionáž, prípravu úkladov proti republike a za to, že sa snažil o jej rozvracanie organizovaním Rodobrany. „Od začiatku 20. rokov jeho aktivity vyvolávali podozrenia z iredentistickej činnosti v prospech Maďarska s cieľom obnovenia územnej integrity bývalého Uhorska. Už po vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov začal pôsobiť v zákulisí maďarských opozičných strán,“ píše historik Maroš Hertel s tým, že išlo len o zastieranie. Tuka totiž od začiatku sledoval snahy o autonómiu a neskôr aj samostatnosť Slovenska, uchádzal sa teda aj o podporu opozičných nemeckých a maďarských strán a pomoc zo zahraničia. Uvažoval dokonca o povstaní na Slovensku za pomoci Rodobrany, pri ktorom by pomohli aj maďarské a poľské vojenské oddiely.

SkryťVypnúť reklamu

Proces vyvolal veľký záujem doma aj v zahraničí, svedčili v ňom aj zahraniční svedkovia. Hertel píše, že Tuka sa priznal k svojmu autonomistickému zmýšľaniu, ale celú obžalobu popieral a obžalobný spis prirovnával k historickému románu.

„Na záver svojho prejavu vyslovil priam prorocké slová: Politický proces rozsudkom nebýva ukončený. Vývin pomerov a história zväčša ospravedlňuje „vlastizradcov“ a rehabilituje ich,“ píše Hertel.

Tuku vtedy odsúdili na pätnásť rokov.

tuka_res.jpg

Vojtech Tuka prirovnal obžalobný spis k historickému románu. FOTO - ARCHÍV ČTK

Zradca, hrdina a martýr Tiso

Procesom, ktorý sa vlastne dodnes neskončil, nazýva povojnový súd s Jozefom Tisom historik Ivan Kamenec. Chybou podľa neho je, že sa k nemu spoločnosť vracia často najmä rétorikou jeho dobových žalobcov a obhajcov, čo však nepomáha objektívnemu pohľadu na históriu.

SkryťVypnúť reklamu

V procese malo ísť o vyrovnanie sa s minulosťou a jej vinníkmi, ovplyvnený bol viacerými podtextmi. „Tisov proces mal nepochybne jednoznačné politické kontúry. Treba však konštatovať, že o jeho spolitizovanie sa nezaslúžili iba vtedy vládnuce elity na Slovensku a v ČSR, ale aj domáci, a najmä zahraniční prívrženci a sympatizanti vojnového slovenského štátu,“ píše Kamenec.

Súdny proces s Jozefom Tisom trval aj s prestávkami od 2. decembra 1946 do 15. apríla 1947. Obžalovali ho z viacerých bodov – zločinov proti ľudskosti za židovské deportácie, z rozbitia Československa a nastolenia totalitného režimu na Slovensku, za vstup do vojny, z nepriateľského postoja k SNP a odboju.

„Treba objektívne konštatovať, že niektoré body obžaloby – hlavne obvinenie z rozbíjania ČSR a povolania nemeckých vojsk na Slovensko - neboli podložené pravdivými faktmi, ale zakladali sa na príležitostných propagandistických Tisových vyjadreniach. To však neznamená, že aj za tieto udalosti nenesie Tiso primeraný podiel svojej politickej a morálnej zodpovednosti,“ píše Kamenec.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje aj na obhajobu, ktorá mala s vystupovaním obžalovaného značné problémy. Tiso na rozdiel od ministra vnútra Alexandra Macha neprejavil vo svojej výpovedi na súde ľútosť, bol presvedčený, že chybu nespravil a cítil sa mučeníkom. „Osoba Tisa sa pred súdom stávala nástrojom, štítom a symbolom – na jednej strane kolaborácie, zrady, na druhej strane národného hrdinstva a martýria, ktoré používali s rôznymi cieľmi všetky domáce i exilové politické sily,“ píše Kamenec.

Kamenec na porovnanie s Tisom spomínala aj francúzskeho maršála Philippa Pétaina, ktorého za kolaboráciu s okupačnou mocnosťou odsúdili na trest smrti. Dostal milosť a zomrel vo väzení. „Nestal sa však martýrom, legendou a navyše francúzska spoločnosť si pre budúcnosť ušetrila niekoľko politicko-morálnych problémov,“ píše Kamenec.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Husáka neodradilo ani vlastné doživotie

V roku 1954 stáli po početných monsterprocesoch pred súdom aj nedávne opory komunistického režimu a ľudia, ktorí bezvýhradne verili jeho ideálom. Gustáva Husáka, Ladislava Novomeského, Daniela Okáliho, Ladislava Holdoša a Ivana Horvátha označili za takzvaných buržoáznych nacionalistov.

„K obetiam perzekúcii a politických procesov sa pripájala aj ďalšia kategória ´nepriateľov´, a to ´nepriatelia so straníckou legitimáciou´, teda členovia a funkcionári samotnej komunistickej strany. Bol to následok uplatňovania stalinskej teórie o zostrovaní triedneho boja. Podľa nej vraj svetový imperializmus mobilizuje poslednú, a pritom najnebezpečnejšiu garnitúru svojich stúpencov, a to priamo v radoch komunistickej strany,“ píše vo svojej štúdii o buržoáznych nacionalistoch historik Ján Pešek.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné slovo pri obvinení buržoáznych nacionalistov mal Viliam Široký, dôkazy proti vytypovaným buržoáznym nacionalistom zhromažďovala už v rokoch 1948 a 1949 Štátna bezpečnosť. Prvým dôsledkom bola justičná vražda Vladimíra Clementisa v roku 1952.

Husáka vinili vo vykonštruovanom procese nielen zo snahy o zvrat kapitalizmu, ale spochybňovali aj jeho úlohu v Povstaní. Husák sa ani napriek tvrdým vyšetrovacím metódam nenechal zlomiť, odmietol s vyšetrovateľmi spolupracovať a ako jeden z mála nepriznal žiadnu vinu, preto sa proces na rozdiel od iných nekonal verejne.

Odmietol prideleného právnika a na súde, kde sa obhajoval sám, navrhoval nové dôkazy a svedkov. Hoci štátny žalobca žiadal trest smrti, Husák dostal nakoniec doživotie, Horváth dvadsaťdva rokov väzenia. Okáli osemnásť, Holdoš trinásť a Novomeský desať.

SkryťVypnúť reklamu

Proces podľa Peška vyvolal odmietavé reakcie slovenskej verejnosti, no rehabilitácie sa dočkali odsúdení až na konci roka 1963.

Gustáv Husák sa potom zapojil do proreformného Dubčekovho krídla. Už o dva roky neskôr sa však stal oporou komunistickej normalizácie.

husak_8662-2_res.jpg

Proces s Gustávom Husákom bol neverejný. FOTO - ARCHÍV TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu