Matej Hrebenda žil v 19. storočí, zbieral a rozširoval knihy. HraBanda je názov druhého albumu skupiny, ktorá robí niečo veľmi podobné s hudbou. Zbierajú staré ľudové piesne a nápevy, ktoré rozširujú o nové prvky a postupy z blues, funku, reggae či iných žánrov. Sami to nazývajú „progresívny folklór“ a ako to znie, môžete sa presvedčiť na CD, ktoré práve vyšlo. Alebo ešte lepšie naživo, na dnešnom krste v bratislavskom Zrkadlovom háji.
Čo ponúka worldmusic
„Narobili sme sa ako kone, aby album pôsobil ľahko, ako keď vyletí motýľ,“ hovoria členovia skupiny, ktorá funguje už viac ako desať rokov. Podarilo sa. Pätnásť skladieb uplynie až príliš rýchlo, keď sa v záverečnej spieva „raďi zme tu s vami bivaľi / a šumňje pjesňički spievaľi“, vystihuje presne, o čo Bande ide. Pieseň, ktorá sa hráva na záver svadieb vo Vernári, je spracovaná v duchu toho najsilnejšieho, čo vie ponúknuť worldmusic. Je obohatená o galícijský rytmus, horehronské viachlasy a jej energiu ešte znásobujú gajdy.
Takéto hudobnovedné detaily nepotrebuje poznať každý. Dôležité je, že zmes rôznych vplyvov pokope funguje a veľmi muzikálne. Svižnosť rýchlych skladieb je chytľavá, krása pomalých melódií chytá iným spôsobom, ale tiež na prvé počutie.
Banda pôvodne začínala ako folklórna kapela, ktorá sa učila hrať podľa starých ľudových muzikantov, no časom začala robiť vlastnú hudbu. Druhý album je veľký posun. Zakladajúcu štvoricu Samo Smetana (husle, mandolína), Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka), Ivan Hanula (viola, buzuki), Peter Obuch (kontrabas, basička) doplnili speváčka a klávesistka Eva Brunovská s bubeníkom Igorom „Ajdži“ Sabom, hosťom v štúdiu bol aj gajdoš Juraj Dufek.
„Všetci spievame a môžeme robiť plný štvorhlas. Mali sme ho aj predtým, ale tri hlasy boli mužské, teraz máme dva ženské hlasy. Náš bývalý perkusionista hrával najmä na keltské bubny a na cajón, ale vždy to bol len jeden rytmický nástroj. Teraz je viac bubnov naraz a vznikajú polyrytmické štruktúry, ktoré nás bavia,“ vysvetľuje Samo Smetana.
Kódy starých pesničiek
Repertoár netvoria klasické dur-molové pesničky, Banda pracuje s harmonicky zaujímavejším materiálom a nesiaha po najznámejších (najošúchanejších) ľudových melódiách. „Je nám blízka tradičná karpatská kultúra, ktorá sa dá nájsť aj u našich susedov. Preto sme napríklad spracovali ukrajinskú ľudovku, ich folklór nás dlhodobo fascinuje. Zároveň sem-tam máme i úlety, reggae, blues... Niekedy nachádzame úžasné paralely medzi aktuálnou hudbou a tým, čo je zakódované v starých pesničkách“.
Paralely sa budú skloňovať aj na dnešnom krste cez niekoľkých hostí. Okrem speváckej skupiny Trnki bude na pódiu aj Andrej Šeban s ktorým sa Banda pozná už dlhšie. Páči sa jej, ako narába s odkazom ľudových piesní a s krstným otcom si spolu zahrajú niekoľko kúskov. A keďže táto hudba sa k tancu priamo ponúka, na akciu, ktorá sa začína o 19.00 h, sa chystá aj spriaznený súbor CreDance.
Cieľom šestice muzikantov je čo najviac hrať. „Sme koncertná kapela, boli by sme radi, keby nás akceptovali nielen na tradičnú ľudovú hudbu či worldmusic zamerané koncerty a festivaly. Radi by sme oslovili aj iné publikum.“
Ich prvý album sa umiestnil v Top 10 World Music Charts Europe, s novinkou sa môžu dostať ešte ďalej.