Martin Vančo, vedúci odboru POFIS, ktorý je v rámci spoločnosti Slovenská pošta zodpovedný za vydávanie poštových známok, vníma novú známku prezidenta ako hyperrealistickú.
Ako vnímate kritické ohlasy laickej verejnosti k novej emisii výplatnej známky?
Každá nová vec, ktorá je odlišná od zaužívaných konvencií, sa ťažko presadzuje a býva aj terčom kontroverzných diskusií.
Kiska na známkach a v zlate: raz vynikajúci, inokedy nepodarokČítajte
Najviac sa hovorilo o vernosti zobrazenia tváre prezidenta Kisku.
Tieto diskusie majú skôr charakter invektív súvisiacich so sympatiami alebo antipatiami k osobe nového prezidenta. Známka je verným zobrazením portrétovaného so všetkými kladmi aj zápormi, takže ju možno označiť v duchu rovnomenného výtvarného štýlu za hyperrealistickú.
Aká je výtvarná kvalita návrhu v porovnaní s predchádzajúcimi emisiami?
Základným princípom grafického dizajnu je faktor nezasahovateľnosti do diela iného umelca, Vladislav Rostoka fotografiu len orezal a typografiu rozmiestnil po jej stranách tak, aby jedinečnosť originálneho diela zostala nedotknutá.
Bola prax v minulosti odlišná?
Známky prezidentov robili výhradne rytci poštových známok s použitím vlastnej typografie, často neorganicky vkladanej do obrazového poľa diela iného autora.
Ako ste vyberali tvorcu oceľorytiny?
Tvorcu vyberala Slovenská pošta na základe súťaže medzi všetkými aktuálne činnými rytcami slovenských poštových známok. Do súťaže sa prihlásili štyria, pretože pre každého rytca je realizácia známky prezidenta veľká prestíž.
Známka s vyobrazením prezidenta Andreja Kisku vznikla na základe fotografie Tomáša Benčíka, ktorú nafotili ešte pred jeho zvolením a nebola zamýšľaná ako podklad pre známku.
Kto posudzoval rytecké rozkresby?
Realizačná komisia známkovej tvorby, ktorá je poradným orgánom generálneho riaditeľa Slovenskej pošty. Každý z rytcov predložil viac návrhov, komisia vyberala návrhy dvojkolovým spôsobom tak, aby do užšieho výberu postúpilo dielo každého z výtvarníkov. Boli vybrané dva najlepšie, o ktorých sa hlasovalo tajným hlasovaním.
Bolo rozhodnutie v prospech Martina Činovského na rytecké spracovanie jednoznačné?
Búrlivo sa o tom diskutovalo. Komisia nakoniec rozdielom jedného hlasu odporučila na realizáciu jeho návrh.
Farebnosťou sa nová známka trochu líši od predchádzajúcich cenín, prečo?