SME

Bol to skvelý koncert, ale takmer sa nekonal

Dežo Ursiny nevystupoval často, ale to nie je hlavný dôvod, prečo je záznam jeho vystúpenia na festivale Valašský špalíček pravou raritou.

Vďaka dramaturgovi festivalu Valašský špalíček Karlovi Prokešovi sa zachoval zvuk aj obrázky z pódia v júni 1989.Vďaka dramaturgovi festivalu Valašský špalíček Karlovi Prokešovi sa zachoval zvuk aj obrázky z pódia v júni 1989. (Zdroj: INDIES HAPPY TRAILS)

Účinkovanie Deža Ursinyho na festivale Valašský špalíček v lete 1989 sa rodilo komplikovane, no vznikla z neho výborná nahrávka.

Pesničkári, alternatívna scéna, džez, klasika. A k tomu dve hviezdy, ktorých hudba sa nezmestila do jediného žánru. Marián Varga a Dežo Ursiny vyčnievajú z čarovného kresleného plagátu akcie, ktorá bola v júni 1989 vo Valašskom Meziříčí. Tá sa začínala ako jednodňová prehliadka folku, no rýchlo z nej bol jeden z najdôležitejších festivalov v Československu. Funguje dodnes, čo rovnako platí o Ursinyho hudbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kultivovaný bigbít

Ten záznam vznikol pred 25 rokmi, ale je nezvyčajne kvalitný. To sa týka výkonov hudobníkov, aj zvuku. Pritom nechýbalo veľa a nemusel vôbec vzniknúť. Dramaturg festivalu mal šťastie, že zastihol hlavného hrdinu vo fáze, keď po sedemročnej pauze začal znovu koncertovať. Videl ho v apríli 1989 na pražskom Rockfeste s novou sprievodnou skupinou a nadšený sa rozhodol pozvať ich, no už prvý telefonát ho schladil.

„Jeho intelektuálny a kultivovaný bigbít sa mi výborne hodil do koncepcie,“ spomína Karel Prokeš v booklete albumu Tisíc izieb. „Dežo mal spočiatku iný názor. Že folkoví speváci sú z iného sveta a rockové publikum chce počuť mladé kapely. Ešte než zavesil, stačil som povedať, nech skúsi porozmýšľať, že zavolám o pár dní.“

SkryťVypnúť reklamu

Dramaturg to nenechal na náhodu a vzápätí kontaktoval huslistu Richarda Kroczeka. Ostrieľaný ostravský bigbiťák bol jediný blízky spolupracovník Ursinyho, ktorý s ním v tom čase hral. S Pavlom Daněkom bol rozhádaný, Jara Filipa vyhodil lebo ho čoraz viac pohlcovalo divadlo. Preto za Ursinym pri koncertnom comebacku nestáli overené skupiny Provisorium a Burčiak, ale nová zostava. Kroczekove zaujatie pre vec pomohlo k rýchlej dohode. Ale Prokeš ešte nemal vyhraté.

Atmosféra festivalu zhustla už po prvom dni. Slováci prišli uprostred vyšetrovania komunistických orgánov, kto a prečo nedodržal schválený repertoár. Muzikanti znervózneli. Keď ešte vyšlo najavo, že hotely už sú obsadené a budú spať na internáte, rozhodli sa pre návrat do Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Klenot zo skrine

„Vysvetlil som naštvanému Dežovi, že nie som oficiálny organizátor a ako dramaturg s tým nič nespravím, len prídem o dôležitú časť programu. Nakoniec zavrčal, že neprišiel, aby sa o niečom dohadoval. Dodrží, čo sľúbil a po koncerte odídu do Ostravy,“ píše Karel Prokeš. Svoje nepochybne zohralo to, že už boli na mieste aj s nástrojmi, navyše hrať sa malo v pekných priestoroch starého zámku. Ale ešte zostávalo vyriešiť jeden problém. Počas zvukovej skúšky muzikanti zaregistrovali pri mixážnom pulte magnetofón a zavolali si dramaturga do šatne. „Priznal som sa Dežovi, že si robím archív nahrávok pre vlastnú potrebu. Niekoľko sekúnd sa mi pozeral do očí a potom povedal: Budem musieť naladiť gitaru. Kazetu z koncertu som potom odložil do skrine a tam vydržala 25 rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Záznam si našťastie nenechal pre seba a urobil dobre. Toto je dosiaľ jediný záznam, ktorý sa dá postaviť vedľa Ursinyho oficiálnych albumov. Napriek všetkým príhodám zachytáva hlavného hrdinu v silnej forme.

Krajina bez tupcov a tankov

„Dobrý večer, Valasi a Valašky. Všetky pesničky, ktoré budete dnes počuť, sú napísané na texty slovenského básnika Ivana Štrpku. Keby ste náhodou ničomu nerozumeli, tak to je preto,“ vraví na úvod žoviálne Dežo Ursiny. Počas celého večera k predstavovaniu názvov piesní pridáva aj pár historiek, ako si napríklad cestou na koncert „robili vo vlastných hlavách také federálne jazykové úpravy“.

Kým začiatkom 80. rokov hrával s Burčiakom „best of“ program, tento repertoár zostavil z albumov, na ktorých sa vrátil k pesničkovejším formám: 4/4 (1983), Bez počasia (1984) a Zelená (1986). Je zaujímavé, že vynechal nahrávku Na ceste domov (1987) aj úplne čerstvé Momentky.

SkryťVypnúť reklamu

Záznam má dokopy takmer trištvrte hodiny a keď sa po jednej z najkrajších slovenských balád Tisíc izieb končí, je to škoda. Bol to totiž veľmi vydarený večer. Ursiny spieva dlhé členité texty veľmi plynule, ani svoju gitaru už nebrzdí nechuťou, ktorú k nej získal po nástupe virtuózneho džezrocku v druhej polovici 70. rokov.

Kapelu tvorili zohratí muzikanti – gitarista Marián Oberth, klávesisti Otto Meluzín, Ali Molnár, basgitarista Ľudovít Nosko, bubeník Ľubomír Stankovský a huslista Kroczek. Pôvodne sa volali Country Plus a k tomu sa krátko po Valašskom špalíčku aj vrátili. Mali totiž angažmán vo švajčiarskych country kluboch, čo bola ich hlavná obživa. Na tomto zázname to však nepoznať, Ursinyho pesničkám slúžia s nadšením a bez akýchkoľvek klišé.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Pred záverom večera prišlo najväčšie prekvapenie. „Kraválu bolo dosť, zahrajme si teraz niečo tiché, ak nemáte námietky a súčasne tým vzdáme poctu Johnovi Lennonovi,“ povie Dežo a začne znieť skladba Imagine. Tá dobre vystihuje, že je pár mesiacov pred pádom železnej opony. Ursiny so Štrpkom si ju zrušili na pódiu Valašského špalíčku už v lete 1989. Ich pocta sa začína v anglickom origináli a keď sa zdá, že už je koniec a diváci začnú tlieskať, skladba pokračuje v slovenčine. Najskôr v idylicky romantickom tóne („A tak sa mi stále marí / že si tu s nami John / a úsmev v tvojej tvári / sa pridal k našim snom), ktorý sa však vzápätí zmení na odvážne slová („Predstavujem si krajinu / bez tupcov, bez tankov“).

Toto sú už témy, ktoré autorská dvojica naplno rozbalila na albume Do tla (1991). Ešte pred jeho vydaním k nim pribudla ďalšia – rakovina. Keď v novembri ’89 na uliciach prepukla revolúcia, Dežo Ursiny sa stal onkologickým pacientom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu