LONDÝN, BRATISLAVA. Vesmírom putuje obrovská korytnačka. Veľká A'tuin nesie na svojom chrbte nesie celý jeden svet - Plochozem.
Sama je asi desaťtisícmíľovým exemplárom špecifického druhu Chelys Galactica, jediný plaz, ktorý sa kedy dostal do astronomických záznamov. Na jej chrbte stoja štyri slony a na nich celý koláč plochej krajiny.
Práve tvorca tohto slávneho literárneho sveta vo štvrtok v kruhu rodiny zomrel. Šesťdesiatšesťročný Terry Pratchett, britský rytier a otec celého jedného žánru literatúry prehral v boji s Alzheimerovou chorobou.
Terry took Death’s arm and followed him through the doors and on to the black desert under the endless night.
— Terry Pratchett (@terryandrob) 12. Březen 2015Naše zrkadlo„Každý kto ho čítal, to vie," odkazuje podľa denníka Guardian vydavateľ Larry Finlay. „Plochozem bola jeho nástroj na zosmiešňovanie tohto sveta: a robil to úžasne, s obrovskými schopnosťami, ohromným humorom a neustálou invenciou."
Na prelome tisícročí nemala Veľká Británia populárnejších autorov. Jedinou výnimkou bola iné autorka fantastiky, JK Rowlingová. Kým jej Harry Potter je však príbehom najmä pre deti, Pratchettová groteska v sebe nesie niekoľko plánov.
Babrácky kúzelník s chodiacou batožinou, trpaslíkmi vychovaný ľudský kapitán mestskej hliadky či čarodejníčky, ktorých hlavnou mágiou je, že čary nepoužívajú, sú v skutočnosti len mierne pokriveným obrazom nášho sveta.
Pratchett vždy posunul niekoľko vlastnosti a našich bežných situácií, vypomohol si odkazmi na inú literatúra – často na Shakespeara – a na základe toho vystaval príbehy, ktoré sú v skutočnosti o bežných ľuďoch. Jeho Plochozem sa napokon stávala pokriveným zrkadlom nášho sveta, v ktorom vidieť odraz všetkého, čo by u nás mohlo byť, ale napokon to nejako nevyšlo.
„Pred tridsiatimi rokmi a mesiacom začínajúci autor stretol mladého novinára v čínskej reštaurácii a títo dvaja ľudia sa stali priateľmi,“ opísal svoje prvé stretnutie so spisovateľom Neil Gaiman, ktorý s Pratchettom napísal spoločnú knihu Dobré znamenia. „Spoločne napísali knihu. Nik nebol ako on a naučilo ma to strašne veľa.“
Naštartoval fantáziuCyklus o Plochozemi je jedným z najzásadnejších literárnych počinov 20. storočia, a nielen v populárnej literatúre. Pritom ak je Douglas Adams otcom vesmírnej grotesky, tej vo svete fantastiky bol práve Pratchett, ktorého za zásluhu o literatúru v roku 2009 povýšila kráľovná do šľachtického stavu a získal titul Sir.
V roku 2007 však Pratchettovi diagnostikovali zriedkavu formu Alzheimerovho ochorenia a spisovateľ čoraz viac trpel. Následne sa stal jedným z najvýznamnejších britských podporovateľov takéhoto medicínskeho výskumu a podieľal sa i na dokumente opisujúcom proces eutanázie.
Vďaka postupujúcej chorobe a degenerácii nervových buniek prišiel už v roku 2012 Pratchett o schopnosť písať na klávesnici, svoje posledné texty preto diktoval a jeho knihy vychádzali v autorskej spolupráci s manželkou.
Cyklus Plochozeme mal napokon desiatky kníh, takmer všetky vyšli aj v čestine v kongeniálnom preklade Jana Kantůrka či v slovenskom preklade Vladislava Gálisa.
„Jeho knihy naštartovali predstavivosť miliónov ľudí,“ komentoval spisovateľovu smrť na sociálnej sieti Twitter britský premiér David Cameron.
Sad to hear of Sir Terry Pratchett's death, his books fired the imagination of millions and he fearlessly campaigned for dementia awareness.
— David Cameron (@David_Cameron) March 12, 2015