Budí zdanie neambiciózneho autora, netlačí sa do pozornosti médií, nepredvádza sa na sociálnych sieťach, žije ďaleko od karieristických sínusoíd. A predsa, keď sa začiatkom roka dostala do kníhkupectiev nová kniha Víťa Staviarskeho, opäť vzbudila zvedavosť literárnych fajnšmekrov.
Neskorý debutant
Staviarsky zaujal už svojím debutom Kivader z roku 2007. Rómsky príbeh bol nasiaknutý jeho empatickým písaním, ktoré nevychádzalo z módnej vlny, sprofanovanej balkánskej farebnosti, živelnosti, lacnej politickej korektnosti či prvoplánového intelektualizovania. Postavy žili uveriteľný ľudský príbeh vyrozprávaný neošúchaným, sviežim štýlom.
V tom čase mal Staviarsky už skoro päťdesiat rokov, predtým sa jeho meno neobjavovalo ani v literárnych časopisoch. Dôvodom vraj bolo, že keď ešte za neskorého socializmu posielal ako študent pražskej FAMU poviedky do časopisov, odpovedali mu: Vážený súdruh, vaše poviedky prekračujú rámec estetického vkusu. „Až Pavel Vilikovský mal iný názor a vydal ich v Romboide. Dokonca aj s povzbudením,“ hovorí.
Potom sa však časopisecky odmlčal, pretože sa musel venovať živeniu rodiny.
Dva roky po debute prišla Záchytka (2009), v ktorej úplne odlišným štýlom zobrazil drsnú realitu zdravotníckeho oddelenia niekde v neurčenom meste východného Slovenska. A s ďalšou knihou Kale topánky v roku 2013 získal cenu Anasoft litera.
Človek príjemný
Najnovšia kniha Víťa Staviarskeho Človek príjemný je súborom krátkych absurdných próz.