SME

Kto postavil moderné Slovensko? 12 najlepších architektov 20. storočia

Architektúra na Slovensku nemá svojich všeobecne známych hrdinov. A mala by mať, pretože tu vznikli unikátne diela.

TEXTY: Martin Kasarda, FOTO: Profimedia, TASR, SITA, Michael Papcun a Archív architektúry SAV

 

 

Dušan Samuel Jurkovič: Staviteľ ranej moderny (1868 -1947)

Narodil sa v Turej Lúke v národoveckej rodine, jeho otec Štefan Jurkovič spoluzakladal Maticu slovenskú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po architektonických štúdiách vo Viedni pracoval prvé roky najmä v Brne a na Morave, kde navrhol viacero víl a verejných budov. Na prelome storočí sa prejavoval ako aktívny staviteľ budov s etnografickými prvkami, rešpektujúc pritom ľudovú architektúru Valašska.

Jeho stavba turistickej útulne Maměnka na vrchu Radhošť (1898 – 1900) bola nielen poctou novej rodiacej sa móde turistiky a aktívneho prežívania voľného času, ale aj holdom národnému elementu a zdôraznením odmietania germanizácie Čiech a Moravy.

Jurkovičovo zapájanie etnografických prvkov pôsobí nostalgicky a romanticky, v čase svojho vzniku to však boli stavby s priam osudovým obrazom vzbury a boja za slobodu. V tomto období Jurkovič navrhol aj niekoľko ďalších liečebných pavilónov a domov (viacero stavieb dodnes môžete obdivovať v Luhačoviciach).

V roku 1913 sa stal majiteľom tehelne v Trnave a vracia sa postupne na Slovensko. Intenzívne sa venoval projektovaniu a produkcii štandardizovaných montovaných domov a škôl, čo mu neskôr umožnilo venovať sa architektúre len ako poslaniu a projektovaniu takých stavieb, ako boli pamätníky obetiam prvej svetovej vojny a cintoríny.

Praktické funkčné riešenia montovaných stavieb vplývali aj na jeho postupný odchod od folkloristických prvkov. Hlboko ho zasiahla tragédia Milana Rastislava Štefánika a už v roku 1919 začína projektovať mohylu na Bradle, jeho najznámejšie architektonické dielo. Z jeho ďalších veľkých projektov treba spomenúť Kochovo sanatórium a technicky náročné stanice lanovej dráhy na Lomnický štít.

Po roku 1920 sa Jurkovič aktívne venoval aj mnohým nearchitektonickým funkciám - bol generálnym predsedom Umeleckej besedy slovenskej, predsedom Spoločnosti Slovenského vlastivedného múzea a zároveň spoluzakladateľom Slovenského národného múzea v Bratislave, spoluzakladal a od počiatku v roku 1929 viedol Školu umeleckých remesiel.

Počas druhej svetovej vojny pomáhal Jurkovič aj intelektuálnej opozícii vtedajšieho režimu. Umrel v Bratislave v roku 1947, pochovaný je vo svojom rodnom kraji.

Komunisti Štefánikovu mohylu dlhé roky ignorovali a nechali ju chátrať. V roku 1968 v čase krátkeho obrodenia, ju opäť začali navštevovať davy ľudí.[/content]

Mohyla generála Štefánika, Bradlo, 1928

Štyri pylóny čnejúce k nebu a uprostred mohutná symbolická hrobka na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Kamenná stavba sa skôr podobá na chrám či pyramidálne terasovité stavby exotických starých kultúr kdesi zo Strednej Ameriky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3P2N na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu