BRATISLAVA. Herec a dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla Ladislav Chudík popoludní zomrel vo veku 91 rokov. Informovala o tom RTVS na svojom profile na Facebooku, pre TASR to potvrdila hovorkyňa Slovenského národné divadla Izabela Pažítková. O poslednej rozlúčke s legendárnym hercom budú verejnosť informovať v najbližších dňoch.
Ladislav Chudík získal Českého leva— Andrej Kiska (@Andrej_Kiska) 29. Červen 2015Ladislav Chudík na svoj Hronec nezabúdaDivadelný a filmový herec, recitátor a pedagóg Ladislav Chudík stvárnil v divadle aj vo filme veľké množstvo postáv.
Pozrite si fotogalériu, ktorú sme vydali v roku 2014
Umelec bol hospitalizovaný s diagnózou zápal pľúc od 7. mája. "Spočiatku sa ho darilo liečiť, skutočne to vyzeralo, že sa z toho dostal, ale stále tam boli nejaké rezíduá. Do tretice sa to rozbehlo, keď bol na doliečovaní," uviedla pre TASR hercova manželka Alena Chudíková.
"Zle sa mu dýchalo, nemal tú silu sa z toho dostať. Umrel v mojej a dcérinej prítomnosti, držali sme ho za ruku, aj sme sa za všetkých rozlúčili."
Divadelný a filmový herec, recitátor a pedagóg Ladislav Chudík odišiel do hereckého neba niekoľko minút pred 16.00 h. "Možno ho tam čaká veľa ľudí, kolegov. Už aj predtým pár dní mal také rôzne akoby vidiny, rozhovory," priblížila posledné chvíle umelca, ktorý stvárnil v divadle aj vo filme veľké množstvo postáv.
"Stále tomu neverím, lebo je to príliš čerstvé na to, aby som si zvykla na tú predstavu. Keď máte niekoho radi, tak aj keby mal 130 rokov, budete mať ťažký pocit, že s tou osobou už nebudete môcť prehovoriť."
Posledná rozlúčka s maestrom Chudíkom sa podľa slov jeho manželky bude určite konať v SND, v ktorom pôsobil 71 rokov. Na doskách Činohry SND v predstavení Tančiareň stál dokonca aj v deň svojich 90. narodenín.
"Je to dôstojné miesto a je tam aj dosť priestoru, aby ľudia prišli a mohli sa s ním rozlúčiť. Nakoniec, to bola jeho pracovňa, kde najdlhšie pôsobil, ktorú on ctil a do ktorej rád chodil. A myslím si, že tam aj nechal svoje stopy pre budúcnosť," dodala Alena Chudíková.
Prezident SR Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť rodine zosnulého umelca Ladislava Chudíka. Urobil tak na sociálnej sieti.
"Česť pamiatke majstra Chudíka a úprimnú sústrasť jeho najbližším," napísal Kiska na sociálnej sieti.
Česť pamiatke majstra Chudíka a úprimnú sústrasť jeho najbližším.
Bol prvým ministrom kultúry
Ladislav Chudík sa narodil 27. mája 1924, vyštudoval gymnázium v Kremnici a na filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Navštevoval aj Štátne konzervatórium a bol elévom v Činohre Slovenského národného divadla.
Od roku 1944 bol členom Slovenského národného divadla. Prednášal na bratislavskom konzervatóriu a neskôr na VŠMU. Krátko po vojne objavili mladého talentovaného herca aj filmári, no jeho prvou titulnou postavou bol až kapitán Dabač v rovnomennom Bielikovom filme z roku 1959.
Po páde totalitného režimu bol prvým ponovembrovým ministrom kultúry. V slovenskej vláde národného porozumenia predsedu Milana Čiča pôsobil od 12. decembra 1989 do 28. februára 1990 ako minister kultúry.
Účinkoval napríklad vo filmoch Varúj...! (1946), Vlčie diery (1948), Priehrada (1950), Kapitán Dabač (1959), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Smrť prichádza v daždi (1965), Do posledného dychu (1976), Soľ nad zlato (1982), Putování Jana Amose (1983), Zabudnite na Mozarta (1985) alebo Všichni moji blízcí (1999).
V roku 2010 získal Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Kawasakiho ruže (2009).
Slávny primár Sova
V televízii stvárnil primára Sovu v seriáli Nemocnice na kraji města (1977), ku ktorému na žiadosť nemeckej televízie nakrútili v roku 1981 ešte ďalších sedem epizód.
Účinkoval tiež v jeho pokračovaniach a nespočetných inscenáciách. Bol pedagógom na konzervatóriu v Bratislave a na Vysokej škole múzických umení.
V roku 2007 dostal príležitosť zahrať si v pokračovaní Nemocnice na kraji města a český režisér Jan Hřebejk ho v roku 2009 obsadil do spomenutého filmu Kawasakiho růže. Ladislav Chudík sa stal v roku 1999 prvým držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo, v roku 1998 mu prezident Michal Kováč udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
***Vo veku 91 rokov zomrel Ladislav Chudk. Informciu potvrdil zdroj zo Slovenskho nrodnho divadla.*** Ladislav...
Posted by Spravodajstvo RTVS on 29. jún 2015
"Majster Chudík bol nielen predstaviteľom zlatej hereckej generácie v našej krajine, ale aj výraznou osobnosťou s veľkým morálnym kreditom," píše vo svojom stanovisku Ministerstvo kultúry SR.
Strata takéhoto významného človeka je podľa neho pre našu krajinu nenahraditeľná. "Ale jeho odkaz bude žiť cez jeho filmové a televízne postavy ďalej," dopĺňa ministerstvo.
Na úmrtie významného slovenského umelca reagovala pre TASR jeho kolegyňa Eva Krížiková. "Človek neráta s takým niečím, pretože z neho som mala pocit, že on ešte bude hrať. Držal sa perfektne, lenže prišla choroba a Laco odišiel ako 91-ročný, úctyhodný čas, ešte donedávna naozaj hral," uviedla popredná divadelná a filmová herečka na margo kolegu, ktorý jej pred rokom prišiel osobne zablahoželať, keď odhaľovali na bratislavskom Filmovom chodníku slávy pamätnú dlaždicu Evy Krížikovej.
Pánovi Chudíkovi z lásky
Keď sme sa pred rokom rozhodli osloviť ľudí z umeleckého sveta, aby sa vyjadrili k deväťdesiatinám Ladislava Chudíka, ktoré oslávil 27. mája, prekvapili nás slová, ktorými ho opísali.
Dojal ma, keď mi raz zaklopal na šatňu, gestom mi ukázal, aby som si sadol a „z voleja“ mi predniesol Seifertovu báseň. Vôbec som v tej chvíli netušil, či som divákom, kolegom alebo vyvoleným počuť to.
Róbert Roth, herec
Chodiaca autorita. Ako ju získal? Pokorou. Sebaspytovaním. Čo je cenné? Že odpovede, ku ktorým dospel, si nenechával pre seba. Patrí do generácie prvolezcov. Zakladateľov profesionálneho divadla, filmu, rozhlasu, televízie, umeleckého školstva. Laco Chudík - človek noblesný. Nasledovaniahodný.
Dušan Jamrich, herec
Hneď prvý deň nakrúcania Nemocnice na okraji mesta sa musel naučiť hromadu textu, no všetkých nás prekvapil svojou krásnou češtinou a láskavým prístupom. Zrazu sme mali my mladí možnosť vidieť jeho majstrovstvo zblízka, a zažívať denne herecké koncerty, na ktoré sa nezabúda.
Eliška Balzerová, herečka
Isto nie som sám, kto je absolútne bez pochybnosti presvedčený, že v prípade Ladislava Chudíka bolo jeho rozhodnutie či skôr rozhodnutie osudových súvislostí stať sa a byť hercom správne.
Martin Huba, herec
Mimoriadne charizmatický zjav, prosto, to si v obchode nekúpiš. Raz mi povedal, že je celý život profesionálnym hypochondrom, možno preto tie ozajstné choroby naňho kašľali.
Petra Polnišová, herečka
Dodnes počujem jeho logickú a presvedčivú intonáciu, významovú prácu s hlasom. Okrem dôslednosti ma na ňom vždy fascinovala schopnosť empatie. Ako sa dokázal celkom obyčajne ľudsky vcítiť do životných situácií svojich postáv, či už vážnych, alebo humorných. Nádhera!
Ľubica Krénová, divadelná teoretička, autorka monografie Ladislav Chudík
Pojem „prvá dáma“ je v spoločnosti známy a bežný, „prvý pán“ sa takmer nepoužíva. Ktovie prečo? Asi by to bolo treba napraviť.
Ján Štrasser, spisovateľ
Pán Chudík zastáva v mojom živote dôležité miesto. Vždy bol pre mňa veľkou oporou a som šťastná, že som ho v živote stretla.
Emília Vášáryová, úryvok z knihy Ľubica Krénová: Ladislav Chudík
Autor: tasr a sita